Na świętego Kazimierza zima do morza zmierza
Kaziuk to stara ponad 400 letnia tradycja jarmarków odpustowych w Wilnie z okazji dnia patrona Litwy św. Kazimierza, który przypada na 4 marca (w tym dniu młody, niespełna 26 letni Królewicz dokonał swojego żywota i został pochowany w katedrze wileńskiej). Kiedyś było to wielkie święto miasta z licznymi atrakcjami i niespotykanymi popisami współczesnych artystów. Dziś Kaziuk wileński to trzydniowy kiermasz w różnych częściach miasta, służący głównie promocji kultury ludowej. Z racji naszych wielowiekowych silnych związków z Wilnem oraz sympatii do młodego Królewicza z rodu Jagiellonów (jeden z patronów Polski) tradycję Kaziuków zaszczepiono także w niektórych polskich miastach. Na przykład w Suwałkach…
gdzie w niedzielę 4 marca Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza na XIII Kaziuka Suwalskiego, czyli jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach.
Kaziuk Suwalski to forma jarmarku wywodząca się z tradycji wileńskiej, która została przeniesiona w realia największego suwalskiego osiedla mieszkaniowego.
Na ulicy A. Patli w godz. 10.00 – 15.00 jak co roku odbędzie się ludowy Jarmark Kaziukowy. Swój udział zapowiedziało kilkudziesięciu twórców ludowych z Suwalszczyzny i Litwy. W znajdującym się nieopodal kościele pw. św. Kazimierza Królewicza podczas mszy świętych (i 20 minut przed nimi) zaśpiewają: zespół śpiewaczy “Lipsk” z Lipska nad Biebrzą, zespół śpiewaczy “Znaroku” z Przerośli, Suwalski Chór Seniora, zespół “Młode Jezioranki” z Wiżajn i zespół “Uwrocie” z Suwałk.
… i w Gizycku, gdzie także 4 marca o godz. 15.00 w Giżyckim Centrum Kultury odbędzie koncert litewskiego Zespołu Pieśni i Tańca Żejmianie. Bilety w cenie 12 zł.
Z okazji Kaziuka przypominamy także wybrane przysłowia związane z dniem 4 marca.
-
“Na świętego Kazimierza zima do morza zmierza”
-
„Na Świętego Kazimierza wyjdzie skowronek spod pierza”
-
“Jeżeli na Świętego Kazimierza pogoda, to na ziemniaki woda”
Warto też pamiętać, że młody święty Kazimierz Jagiellończyk odbył podróż wraz z ojcem i młodszym bratem do Prus, gdzie zachwycił wszystkich swoimi zdolnościami i wywarł na stanach pruskich ogromne wrażenie. Ciekawe jakby potoczyła się historia, gdyby zamiast Jana Olbrachta na tronie polskim zasiadł św. Kazimierz.