“Obraz sceny przykuwał jak magnes”. Marek Borawski o “Wojtyle” i Klejmoncie

Koncert “Wojtyła”


24 maja w sobotę o osiemnastej rozpoczął się trzeci z kolei koncert poetycki poświęcony pamięci oleckiego poety, krytyka literackiego oraz pedagoga Wacława Klejmonta. Że pedagogiem Wacław Klejmont był wielkim świadczy chociażby to, iż na widowni Regionalnego Ośrodka Kultury zasiadło wielu jego wychowanków. Koncert po raz trzeci wyreżyserował, przeprowadził i legislacyjne ujął w ramy uczeń Wacława – Tomasz Żurawlew. Reżyser przedstawienia ma stopień naukowy doktora i jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Poprzednie dwa coroczne majowe koncerty były poświęcone twórczości Wacława Klejmonta. Obecny i następne, jak to określił Tomasz Żurawlew, będą poświęcone naukom i ideom, które olecki poeta propagował.


Tegoroczny koncert poświęcony został Karolowi Wojtyle i otrzymał tytuł “Wojtyła”. Za treść przesłania płynącego ze sceny posłużyły wspomnienia, listy, fragmenty utworów literackich oraz homilii papieskich. Zebrane we wdzięczny scenariusz jako spektakl zachwyciły mnie, a przy okazji rozszerzyły wiedzę o Papieżu. Nie byłoby koncertu reżyserowanego przez Tomasza Żurawlewa, gdyby nie garść błyskotliwych anegdot wplecionych w scenariusz. Rozbawiły one publiczność i jednocześnie odbrązowiły postać słynnego Polaka, którego zamknięto w setkach pomników, zapominając bardzo często o jego naukach.


Nie byłoby koncertu bez muzyki oraz utworów śpiewanych i granych przez olsztynianina Rafała Gajewskiego. Mocny, czysty głos ubarwił i stworzył nastrojowe cezury w przedstawieniu. Treść utworów uzupełniała opowieści Tomasza Żurawlewa.


Dwóch mężczyzn na scenie. Statyczny obraz, praktycznie bez zmiany natężenia świateł ani ich ruchu… i mimo wszystko wzrok nie uciekał na boki. Nie szukał innych wrażeń. Obraz sceny przykuwał jak magnes.


Następny koncert już za rok. Ciekawe, co będzie chciał nam opowiedzieć Tomasz Żurawlew?


B. Marek Borawski


Zdjęcia dzięki uprzejmości pana Henryka Sienkiewicza. Więcej zdjęć w GALERII. Tekst został pierwotnie opublikowany w “Tygodniku Oleckim”. Za udostępnienie tekstu serdecznie dziękujemy.

 

Komentarze
Więcej w B. Marek Borawski, Jan Paweł II, Olecko, Tomasz Żurawlew
“25 lat od wolnych wyborów” – uroczystości rocznicowe w Olecku

Informacja nadesłana:   Burmistrz Olecka zaprasza na uroczyste obchody 25 rocznicy wolnych wyborów, które odbędą się 4 czerwca 2014 roku....

Zamknij