Olecki Teatr AGT wczoraj i dziś. Relacja nadesłana

Na naszym portalu z radością i niemałą ekscytacją zapowiadaliśmy niezwykłe spotkania z twórcami Teatru AGT w Oleckiej Izbie Historycznej. Dziś publikujemy relację z tego wydarzenia.

 

W Oleckiej Izbie Historycznej, prowadzonej przez panią Elizę Ptaszyńską, mamy coraz więcej integracyjnych spotkań, poświęconych oleckiej kulturze. 8 lutego najpierw otwarto tam wystawę pt. „Życie teatralne w Olecku – Rekonesans”, na której do tej pory można oglądać dokumenty, fotografie, plakaty, dyplomy, a także teatralne rekwizyty dwóch najbardziej znanych grup teatralnych w mieście nad Legą, czyli „Meluzyny” i Teatru AGT. 12 kwietnia br. w izbie doszło do bardzo kameralnego i inspirującego spotkania z 3 liderami teatru AGT: Markiem Gałązką, Markiem Borawskim i Zbigniewem Terepko. Twórcy tego teatru, który debiutował na oleckiej scenie Domu Kultury 21 kwietnia 1979 roku spektaklem „Wędrowanie” w sposób bardzo osobisty podzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z działalnością teatru do początku lat 90-tych ub. wieku. Jak się okazało, mimo tego, ze słuchaczami byli głównie ludzie związani od dawna z teatrem oleckim, to impreza ta przyniosła nowe anegdoty z życia Teatru AGT. Najciekawsza opowiadała o tym, jak były dyrektor oleckiego DK wyruszył w ślad za 3 aktorami do Warszawy, gdzie grali oni na scenie przez kilka tygodni z aktorami zawodowymi w Teatrze Adekwatnym. Sprawa ta trafiła do sądu pracy, gdzie olecczanie wygrali z dyrektorem bój o zwrot delegacji służbowych…

 

Teatr AGT nadal działa pod skrzydłami ROK „Mazury Garbate”. Obecnie prowadzą go adepci: Roman Karsztun i Janusz Klimaszewski. Ostatnio wystawili premierę spektaklu komediowego „Ławeczka” podczas Międzynarodowego Dnia Teatru.

 

Należy tylko żałować, że spotkanie to nie zostało zapisane w trwałej formie, np. przy pomocy kamery. Dało ono jednak realne efekty. Pojawił się pomysł spotkań autorskich, przygotowania monografii życia teatralnego w Olecku. Padły też deklaracje pomocy obecnemu składowi Teatru AGT ze strony M. Gałązki, który obecnie pracuje nad stworzeniem ośrodka teatralnego w Suwałkach.

 

Autor: jod

Komentarze
Więcej w kultura, Marek Borawski, Marek Gałązka, Olecko, Teatr, Teatr AGT
Bitwa na głosy. Wybierz BPO czyli największy przebój OleckoTeam

Tęsknicie już za drużyną Janusza Panasewicza w „Bitwie na głosy"? My też. Nasza „Rodzynka" w redakcji (ta, która wymyśliła „PanaSeum na...

Zamknij