Prace Rafała Olbińskiego w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa

W piątek 21 października 2016 r. o godz. 17.00, w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa odbędzie się wernisaż prac Rafała Olbińskiego. Wernisaż jest jednym z elementów programu tegorocznej Sztamy (TUTAJ program), ale Rafał Olbiński to artysta na tyle wyjątkowy, że warto powiedzieć o nim kilka słów osobno. Tym bardziej, że od pamiętnej wystawy grafik Zdzisława Beksińskiego rok temu Galeria nie gościła równie znanego artysty. 


Rafał Olbiński urodził się w Kielcach. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz. Od 1985 r. wykłada na wpływowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker. Jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W 2002 r. udanie zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. W roku 2003 został Honorowym Obywatelem swojego rodzinnego miasta – Kielc.


Rafał Olbiński otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994 r. zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac. W 1995 r. jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego.


Obrazy Olbińskiego znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation), a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii.


Komentarze
Więcej w Galeria Prawdziwej Sztuki, grafika, kultura, Olecko, Rafał Olbiński, ROK, Sztama
Ruszyła Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie oleckim i aplikacja “Moja komenda”

Ważny komunikat oleckiej policji:   Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie oleckim   14 września 2016 r.  ruszyła w naszym...

Zamknij