Rowerzysta bez oświetlenia, odblasków i w stanie spożycia. O krok od tragedii

Komunikat KPP w Olecku:

Rowerzysta bez oświetlenia i odblasków wtargnął pod osobowe bmw

Mimo licznych apeli policji o rozwagę i zadbanie o własne bezpieczeństwo  podczas poruszania się po drogach, zwłaszcza po zmroku, wciąż zdarzają się sytuacje, gdzie rowerzyści czy piesi są zupełnie niewidoczni. Do takiej sytuacji doszło wczoraj, gdzie nieodpowiedzialny rowerzysta nie dość, że poruszał się bez oświetlenia i odblasków to wtargnął wprost pod osobowe bmw. Na szczęście zderzenie skończyło się jedynie na ogólnych potłuczeniach.

Wczoraj (23.10.) po godz. 18:00 dzielnicowi oleckiej komendy, podczas wykonywania obowiązków służbowych na terenie gminy Kowale Oleckie w rejonie miejscowości Wężewo zauważyli  stojący na drodze pojazd z włączonymi światłami awaryjnymi. Policjanci zatrzymali się, aby sprawdzić co się stało. Przy pojeździe funkcjonariusze zastali dwóch mężczyzn. Podczas rozmowy ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki BMW, podczas manewru wymijania się z innym pojazdem, zauważył na swoim pasie rowerzystę. 60-latek celem uniknięcia zderzenia zjechał na lewą stronę jezdni lecz w tym  czasie rowerzysta również zjechał do lewej strony w wyniku czego doszło do zderzenia.

W wyniku uderzenia Tomasz K. doznał ogólnych potłuczeń ciała i został przetransportowany do szpitala w Ełku.  

Podczas wykonywania czynności funkcjonariusze ustalili, że 41-latek poruszała się bez oświetlenia i bez odblasków. Ponadto badanie alkomatem wykazało w organizmie rowerzysty ponad 2 promile alkoholu.

Rowerzysto! Dla własnego bezpieczeństwa warto nie tylko zwracać uwagę na prawidłowe oświetlenie przy rowerze, ale także zakładać  dodatkowe akcesoria odblaskowe. Odblaski są niewielkie a naprawdę mogą uratować czyjeś życie lub ocalić zdrowie. Dzięki elementom odblaskowym rowerzysta staje się widoczny dla nadjeżdżającego samochodu już z kilkuset metrów. Zakładanie odblasków powinno stać się nawykiem każdego rowerzysty, zwłaszcza, że ich używanie nie ma najmniejszego wpływu na komfort czy dynamikę jazdy.

Ponadto przypominamy!

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem z art. 87 § 1a kw. Sankcje grożące za ten czyn to kara aresztu albo grzywny. Ponadto wobec pijanego rowerzysty sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Komentarze
Więcej w KPP w Olecku, Olecko, Policja
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłasza “Program wyrównywania różnic między regionami”

Informacja nadesłana: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczął realizację „Programu wyrównywania różnic między regionami III”. Ze środków PFRON przeznaczonych na...

Zamknij