Spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim i Januszem Majewskim w MBP w Ełku

Informacja nadesłana:


Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku serdecznie zaprasza na spotkanie, którego gośćmi będą

 

WŁODZIMIERZ KOWALEWSKI

– urodził się w 1956 roku. Jest jednym z najciekawszych współczesnych polskich prozaików. Ukończył polonistykę na UMK w Toruniu. Pracował jako nauczyciel, współredagował olsztyńskie pismo “Borussia” i toruński “Przegląd Artystyczno-Literacki”. Jest prozaikiem, scenarzystą, autorem słuchowisk, pisze recenzje i felietony, stały współpracownik Polskiego Radia Olsztyn. Opublikował m.in. dwa zbiory wierszy, kilka zbiorów opowiadań. Za powieść Bóg zapłacz! i zbiory opowiadań Powrót do Breitenheide oraz Światło i lęk był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Samuela Bogumiła Lindego, Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyn, a za powieść Excentrycy – Literacką Nagrodą Warmii i‍ ‍Mazur.

 

autor książki “EXCENTRYCY”

 

JANUSZ MAJEWSKI

– arystokrata polskiego kina, lwowiak, pisarz, scenarzysta, reżyser wielu kultowych filmów.

Urodził się 5 sierpnia 1935 roku we Lwowie. Bakcylem kina zaraził się już w wieku siedmiu lat, kiedy na gwiazdkę dostał dziecięcy projektor filmowy. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, której Wydział Reżyserii ukończył w 1959 roku. W latach 1983-1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987-1991 był członkiem Komitetu Kinematografii, a w latach 1969-1991 wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.

 

Reżyser ponad stu filmów i spektakli Teatru Telewizji. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do wielu nagród. Jego najwybitniejsze filmy to m.in.: Błękitny pokój (1965), Sublokator (debiut pełnometrażowy – 1966),Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (1969), Zazdrość i medycyna (1973),Zaklęte rewiry (1975), Sprawa Gorgonowej (1977), Lekcja martwego języka(1979), Królowa Bona (1980), C.K. Dezerterzy (1985), Po sezonie (2005),Mała matura 1947 (2010).

 

Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru Upiór w kuchni, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji – w 1976 i 1993 roku.

 

W 2001 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą “Orła” w kategorii “Za Osiągnięcia Życia”, a w 2013 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

21 marca 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Autor książek: Retrospektywka, Ostatni klaps, Po sezonie, Siedlisko, Zima w Siedlisku, Mała matura, Ekshibicjonista, Glacier Express 9.15.

 

reżyser filmu “EXCENTRYCY” nagrodzonego SREBRNYMI LWAMI 2015 na Festiwalu w Gdyni

 

Ełk, SALA KONFERENCYJNA MBP 11 GRUDNIA 2015, GODZ. 18:00

Komentarze
Więcej w Ełk, film, Janusz Majewski, kultura, Literatura, MBP Ełk
Krótkie historie – A co, gdyby?

A co, gdyby?   W sprzedaży ukazała się jakiś czas temu książka byłego naukowca NASA - Randalla Munroe, "A co,...

Zamknij