Stanisława Celińska zaśpiewa w Ełckim Centrum Kultury

W niedzielę, 6 marca 2016 r. w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury wystąpi “Atramentowa” Stanisława Celińska. Początek koncertu o godz. 17.00. Bilety w cenie 80 zł. 

 

Stanisława Celińska jest przede wszystkim znana, jako znakomita, wszechstronna aktorka występująca zarówno na deskach teatralnych, jak i przed kamerą, ale jest również wspaniałą piosenkarką, która wykonując “Atramentową rumbę” czy też utwory z albumu “Nowa Warszawa” zaskakuje i ujmuje swoim przejmującym głosem.


Warszawianka, silnie związana właśnie ze stołeczną Pragą jak nikt potrafi wprowadzić w klimat, nastrój i pociągnąć słuchacza w swoją opowieść. Jak mówi w filmie “Nowa Warszawa” marzyła o scenie teatralnej, by znaleźć się w kolorowym świecie i jednocześnie mieć bezpośredni kontakt z publicznością.


W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu. Obecnie pracuje na deskach Teatru Nowego w Warszawie.


Udało jej się zaliczyć jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w historii kina, u boku Daniela Olbrychskiego w “Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). W dekadzie lat 70-tych była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w “Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Udział w komediach: “Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i “Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii “Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Jedną z jej ostatnich kreacji filmowych była wyróżniona kolejną nominacją do Orła rola w “Południe – Północ” (2006) Łukasza Karwowskiego.


W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą “Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia “Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w “Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.

Komentarze
Więcej w ECK, Ełk, kultura, muzyka, Stanisława Celińska
Krótkie historie. Normalność

Normalność   Debatowanie nad tym, co jest normalne, a co nie jest zazwyczaj prowadzi do określenia norm i patologii. Zazwyczaj...

Zamknij