“Urok niemożliwości” – Jerzy Stankiewicz i Olivier Messiaen. Spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku “Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 21 lipca 2016 r. (czwartek), o godz. 17.00 na spotkanie z Jerzym Stankiewiczem pt. “Urok niemożliwości”, podczas którego zostanie pokazany film dokumentalny o kompozytorze francuskim Olivierze Messiaenie i Polakach w obozie jenieckim Görlitz.

 

Światowej sławy kompozytor francuski Olivier Messiaen (późniejszy twórca opery “Święty Franciszek z Asyżu”) zostaje aresztowany i uwięziony w Stalagu VIII A w Görlitz. Spotyka tam polskich jeńców ze Zdzisławem Nardellim, polskim literatem (i późniejszym reżyserem legendą teatru Polskiego Radia). Nardelli udziela Messiaenowi schronienia w obozowej bibliotece, zatrudniając jako pomocnika bibliotekarza, chroniąc go w ten sposób przed przymusowymi robotami. Obu twórców łączy więź i pragnienie udokumentowania jenieckiego losu we własnej twórczości, której prowadzenie w obozie umożliwia im przetrwanie niewoli. W 1940 r. powstaje w Stalagu słynna kompozycja Messiaena “Kwartet na koniec Czasu / Das Quartett auf das Ende der Zeit”. Premiera dzieła Messiaena odbyła się 15 stycznia 1941 roku w warunkach obozowych. Natomiast wiersze Nardellego giną, skonfiskowane przez gestapo. W filmie N. B. Vidala ukazana jest rekonstrukcja warunków życia i realizacji tego koncertu w Stalagu w Goerlitz. Podane są fakty i przejmujące refleksje dotyczące tych wydarzeń. Jeniecka kompozycja Messiaena uznana została za arcydzieło muzyki XX wieku i jest symbolem nadziei i wiary.


Profesor Jerzy Stankiewicz jest urodzonym w Wilnie Olecczaninem. Z wykształcenia – muzykologiem i historykiem sztuki, który z pasją poświęcił się idei odczytywania i popularyzowania muzyki wybitnego kompozytora Oliviera Messiaena.   


Olecka Izba Historyczna, plac Wolności 22 (siedziba ROK Olecko), 21 lipca 2016 r., godz. 17.00. Wstęp wolny  

Komentarze
Więcej w Historia, Jerzy Stankiewicz, kultura, muzyka, Olecka Izba Historyczna, Olecko, Olivier Messiaen
Zderzenie rowerzysty z autem i nietrzeźwi awanturnicy domowi

Kronika policyjna. KPP w Olecku informuje: Rowerzysta wtargnął wprost pod osobowego forda Oleccy policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego z...

Zamknij