VII edycja “Poezji Gram”. Program (wstępny)

W dniach 17-18 listopada 2017 r. odbędzie się VII edycja Oleckich Zderzeń ze Słowem i Dźwiękiem POEZJI GRAM. Po zeszłorocznej zadyszce impreza powoli wraca na właściwe tory. Znów miłośnicy nie tylko szeroko pojętej poezji śpiewanej będą mogli przez dwa dni uczestniczyć w mamy nadzieję, niezwykłych koncertach.

W piątek 17 listopada na oleckiej scenie zaprezentuje się wyjątkowa i nietuzinkowa Stanisława Celińska, aktorka, ale i jak się okazało znakomita pieśniarka. Wydany w 2015 roku album “Atramentowa” zebrał mnóstwo entuzjastycznych recenzji. Tekst do muzyki Macieja Muraszko napisali m.in. Wojciech Młynarski czy Muniek Staszczyk. Nie jest tajemnicą, że organizatorzy zabiegali o ten koncert już przy okazji poprzedniej edycji imprezy. Wtedy się nie udało, ale co się odwlecze… Dobrze, że Stanisława Celińska w końcu w Olecku wystąpi.

W sobotę Antoni Muracki znany jako tłumacz i wytrwały propagator twórczości czeskiego barda Jaromíra Nohavicy tym razem zaprezentuje repertuar rosyjskich bardów – Okudżawy i Wysockiego. A na zakończenie VII edycji festiwalu urodzony w Kowalach Oleckich Adam Andryszczyk (był nawet przez kilka lat Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kowalach Oleckich) wystąpi wspólnie z Krystyną Możejko (prywatnie żoną) i jej zespołem.

Bilety na piątek w cenie 50 zł. na sobotę 40 zł. Karnety w cenie 70 zł. Do nabycia już od 6 listopada 2017 r. w kasie ROK „MG”.

PROGRAM WSTĘPNY
17 listopada
18:00 – koncert Stanisławy Celińskiej oraz zespołu pod kierownictwem Macieja Muraszko

18 listopada
17:00-18:00 – Antoni Muracki śpiewa Okudżawę i Wysockiego
18:30-19:30 – Adam Andryszczyk i Krystyna Możejko z zespołem

Opisy artystów:

STANISŁAWA CELIŃSKA 
Znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o niezwykle wszechstronnym talencie. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym.
W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie).
W dekadzie lat 70-tych była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Najnowszą kreacją tej wybitnej aktorki jest rola pieśniarki, której najlepszą recenzją są niezliczone nagrody jakie otrzymała za podwójnie platynową „Atramentową”, złoty „Suplement” i złote kolędy „Świątecznie, m.in. podczas 53 KFPP w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem.

MACIEJ MURASZKO
Wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych i reklamowych oraz muzyki filmowej, teatralnej i współczesnej.
Z upodobaniem eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi. Jest założycielem wielu formacji muzycznych. Jako producent muzyczny ma na swoim koncie takie pozycje jak: płyty wydane wspólnie przez Macieja Maleńczuka i zespół Psychodancing, a także album „Cudowny świat” dedykowany wspaniałemu polskiemu kardiochirurgowi Zbigniewowi Relidze.
Najnowsze produkcje płytowe to albumy Stanisławy Celińskiej „Atramentowa”, „Atramentowa – Suplement” i „Świątecznie” oraz płyta dla dzieci „Jarzynki i przyjaciele”.

 

ANTONI MURACKI 
– pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk.
Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych („Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem.
Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory.
Od ponad 30 lat wykonuje swoje niebanalne pieśni, próbujące wzruszać i zachwycać, rozśmieszać i zmuszać do myślenia. Bogate w warstwie harmonicznej, posiadają nierzadko urzekającą melodyjność. A poza tym zawsze mają coś do powiedzenia słuchaczowi – o ludziach, emocjach, miłości czy relacjach z drugim człowiekiem. Koncerty artysty to spektakle satyryczno-liryczne o dużym ładunku emocjonalnym, który niosą zarówno tekst, muzyka, jak i dojrzałe wykonanie.
Autor trzech płyt autorskich „Po drugiej stronie” , „Świat do składania” oraz „Za blisko stoisz”, Współpracował ze znakomitościami polskiej sceny, m.in.: Andrzejem Jagodzińskiem, Zbigniewem Wegehauptem , Czarkiem Konradem, Robertem Kuśmierskim /acc./, Pawłem Gusnarem, Wiesławem Wysockim, Elżbietą Wojnowską czy Bogdanem Hołownią. Twórczość Antoniego jest różnorodna stylistycznie – od ballady rockowej czy bossanovy do charlestona i ballady jazzowej. Gatunkowy ciężar tekstów, dotyczących kondycji współczesnego człowieka, dystans i ironia autora oraz perfekcja wykonawcza muzyków, biorących udział w koncertach – to elementy charakterystyczne dla tej twórczości.
Czasem sięga po mocniejsze brzmienie, by za chwilę urzekać melodyjnością kompozycji i niebanalnością harmoniczną.
W styczniu tego roku wyszła wielojęzyczna płyta z udziałem Murackiego: „Okudżawa, Wysocki – interpretacje”, nagrana podczas koncertu w Radiu Gdańsk w październiku 2016 roku.

 

ADAM ANDRYSZCZYK I KRYSTYNA MOŻEJKO Z ZESPOŁEM 

Wszystko zaczęło się od spotkania w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Z pozoru niewinna znajomość pomiędzy Krysią Możejko a Adamem Andryszczykiem szybko zaowocowała wspólnymi koncertami, a kilka lat później – małżeństwem.
Duet szybko zdobył popularność, głównie satyrycznymi wykonaniami piosenek na tematy damsko-męskie.
Zespół istniał w latach 1985-91. Grali i śpiewali w nim, oprócz Krystyny i Adama: Ewa Możejko, Hanna Olejkowska, Mariusz Raczyński, Robert Bielak, Maciej Talaga, Wiesława Puszklewicz, Krzysztof Karbowski.
W tamtym czasie zdobyli większość nagród na YAPIE (Studencki Przegląd Piosenki Studenckiej w Łodzi), Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i wielu innych.
Rok 1989 był rokiem szczególnym: druga nagroda na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i zaproszenie do koncertu „Debiuty” na Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Dwa miesiące później na świat przyszła Ida – córka Krysi i Adama. Siłą rzeczy koncertowanie zeszło na plan dalszy.
Ale na szczęście nie znikło zupełnie…

Po ponad ćwierć wieku ciszy postanowili nagrać „Płytę Ratunkową”, by uratować od zapomnienia swoje utwory. Płyta ukaże się pod koniec września.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Krystyny, Adama oraz zespołu zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych:
http://www.adam.andryszczyk.pl
http://www.krystyna.andryszczyk.pl
gdzie dostępne są nie tylko informacje o artystach, ale można też posłuchać wielu piosenek, obejrzeć fotografie, klipy oraz zapoznać się z tekstami piosenek.

Komentarze
Więcej w Adam Andryszczyk, Antoni Muracki, Krystyna Możejko, kultura, muzyka, Olecko, Poezja śpiewana, Poezji Gram, ROK MG, Stanisława Celińska
Rowerzysta bez oświetlenia, odblasków i w stanie spożycia. O krok od tragedii

Komunikat KPP w Olecku: Rowerzysta bez oświetlenia i odblasków wtargnął pod osobowe bmw Mimo licznych apeli policji o rozwagę i...

Zamknij