Walka o fermy trwa. Inwestorzy się nie poddają, mieszkańcy się spotykają i podpisują wnioski
Wzór wniosku (można wydrukować, podpisać lub wykorzystać zamieszczone informacje do zredagowania własnego wniosku)
Olecko, kwietnia 2017 r.
Burmistrz Olecka
Pl. Wolności 3
19-400 Olecko
Wnioski do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Kukowo – tereny produkcji rolnej”
My niżej podpisani, składamy wnioski do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Kukowo – tereny obsługi produkcji rolnej” na działce nr 66/7 w obrębie ewid. Rosochackie z prośbą o ich uwzględnienie:
- Wprowadzenie zakazu budowy nowych obiektów inwentarskich mogących zwiększyć maksymalny stan hodowli powyżej aktualnego poziomu (960,88 DJP).
uzasadnienie wniosku: zmniejszenie skali oddziaływania na środowisko i nieruchomości sąsiednie.
- Wprowadzenie warunku utrzymania przez inwestora poziomu hodowli dla którego istnieje praktyczna możliwość zużycia min. 70% nawozów na gruntach posiadanych oraz uzyskania pozytywnie zaopiniowanego planu nawożenia. (zgodnie z obowiązującym prawem)
- Zmniejszenie w okresie do 5 lat obsady ferm hodowlanych w obszarze planu miejscowego
do 210 DJP, czyli poniżej prawnego kryterium inwestycji stale znacząco oddziaływających
na środowisko; uzasadnienie wniosku: zapewnienie humanitarnych i ekologicznych warunków pobytu i hodowli zwierząt oraz zmniejszenie skali oddziaływania na środowisko i nieruchomości sąsiednie. - Wprowadzenie ustaleń dotyczących preferencji dla hodowli ściółkowej zgodnie z aktualnymi zapisami w studium gminy Olecko;
uzasadnienie wniosku: najbardziej niekorzystny, ze środowiskowego punktu widzenia, na fermach trzody chlewnej jest chów bezściółkowy, generujący powstawanie ogromnych ilości gnojowicy. Stanowi ona nawóz wysoce skoncentrowany, o wysokiej zawartości składników mineralnych, zanieczyszczony mikrobiologicznie. Jej niewłaściwe magazynowanie, wylewanie i utylizowanie może prowadzić do poważnych zagrożeń, tak dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia człowieka. Obornik – wytwarzany w fermach w systemie ściółkowym – zawiera znacznie więcej stałej materii organicznej, ma znacznie wyższą temperaturę (mniej korzystne warunki rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych) i uważany jest za bardziej przyjazny środowisku.
- Wprowadzenie zakazu stosowania hodowli zwierząt oraz pasz i produktów zawierających GMO (strefa wolna od GMO). Uzasadnienie: Stosowanie w paszach organizmów genetycznie zmodyfikowanych zagraża naszemu rolnictwu, środowisku oraz naraża zdrowie konsumentów i zwierząt. Nie udowodniono, że żywność pochodząca od zwierząt karmionych paszami zawierającymi GMO jest bezpieczna, zaś wyniki niezależnych badań wskazują, że należy wykazać jak najdalej posuniętą ostrożność.
- Wprowadzić obowiązek stosowania zakrytych i szczelnych oraz monitorowanych zbiorników na gnojówkę i gnojowicę o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 6 miesięcznej produkcji tego nawozu – (zgodnie z zaleceniami Komisji Helsińskiej 21/1).
- Wprowadzić obowiązek hermetyzacji technologii i filtracji powietrza emitowanego do otoczenia przez wentylację pomieszczeń i procesów a także monitoringu zanieczyszczeń wód opadowych z terenu instalacji hodowlanej.
- Wprowadzić zakaz zanieczyszczania okolicznych dróg dojazdowych gnojowicą.
- Wprowadzić nakaz zastosowania rozwiązań technicznych w obiekcie fermy oraz technologii rolniczych podczas nawożenia, zabezpieczających przed przedostawaniem się szkodliwych zanieczyszczeń i gnojowicy do wód powierzchniowych, rzek i rowów melioracyjnych;
uzasadnienie wniosku: zabezpieczenia mają zapobiec niekontrolowanemu wyciekowi ścieków z fermy (co ma obecnie miejsce!) oraz procesowi eutrofizacji okolicznych jezior (spływy z pól) .
- Nawozy muszą być przyorane w najkrótszym czasie od wywiezienia ich na pola zgodnie
z Dobrą Praktyką Rolniczą. - Zakaz nawożenia podczas wiatrów wiejących w kierunku wsi Kukowo oraz Miasta Olecka.
- Ograniczenie rozprzestrzeniania odorów, hałasu i substancji niebezpiecznych dla środowiska
do obszaru objętego granicami planu miejscowego. - Utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania w związku z emisją amoniaku i siarkowodoru.
- Rozbudowa i eksploatacja instalacji nie może spowodować uciążliwości dla okolicznych mieszkańców, spadku wartości nieruchomości oraz standardu życia, w tym utrudnić prowadzenia działalności agroturystycznej w jej otoczeniu (zapis studium gm. Olecko).
- Wnioskujemy o wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia, po uchwaleniu planu miejscowego, przeglądu ekologicznego oraz analizy okresowej i weryfikacji pozwoleń zintegrowanych (Art238, Art216 ustawy POŚ) dla instalacji istniejących na obszarze planu, które będą kluczowym elementem kontroli poprawności zawartych w nich zapisów oraz ich zgodności ze stanem faktycznym.
W postępowaniach tych należy zgodnie z Art 218 ustawy POŚ zapewnić udział społeczeństwa.
uzasadnienie wniosku: Stan faktyczny obserwowany przez społeczność lokalną oraz protokoły pokontrolne inspekcji ochrony środowiska wykazują nieprawidłowości w eksploatacji instalacji a dodatkowo prowadzący instalację zamierza wprowadzić istotne zmiany w funkcjonowaniu instalacji zwiększające zakres oddziaływania na środowisko.
Analiza ma na celu zapewnienie, że ustalone w pozwoleniu zintegrowanym warunki korzystania ze środowiska gwarantują, w zmieniających się uwarunkowaniach technicznych i ekonomicznych, spełnienie głównego założenia systemu pozwoleń zintegrowanych jakim jest zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń oraz osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości, w tym:
– możliwości zastosowania najlepszych dostępnych dla stosowanej hodowli technik BAT.
Uzasadnienie
Przemysłowa hodowla zwierząt nie jest obojętna dla jakości i warunków życia ludzi mieszkających
w bliskim sąsiedztwie ferm za sprawą uciążliwych odorów oraz zanieczyszczeń wód, w tym w wyniku przenawożenia gleb, prowadzących do zagrożeń chemicznych i mikrobiologicznych. Odzwierciedleniem występujących uciążliwości są protesty lokalnych społeczeństw oraz skargi kierowane do organów rządowych i parlamentarzystów.
Imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy:
- …………………………………………………………………………………………………………….
- …………………………………………………………………………………………………………….
- …………………………………………………………………………………………………………….
- …………………………………………………………………………………………………………….
- …………………………………………………………………………………………………………….
- …………………………………………………………………………………………………………….
7.. …………………………………………………………………………………………………………….