Worki do odkurzaczy – papierowe czy syntetyczne?

W zasadzie worki do odkurzaczy podzielić można na dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie worki papierowe i syntetyczne. Jakie są ich wady i zalety? Które worki są lepszym rozwiązaniem i dlaczego?

Kilka słów o workach do odkurzaczy

Worki do odkurzaczy to produkt codziennego użytku, który musi posiadać kilka podstawowych cech. Przede wszystkim zadaniem worków jest zbieranie zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju. W sytuacji, gdy worek sobie z tym zadaniem nie poradzi, kurz będzie osadzał się na filtrze wylotowym, który szybko się zapcha. Wówczas konieczna jest jego wymiana. Dlatego też warto postawić na worek wykonany z odpowiedniego materiału, który należycie spełni swoją rolę, a przy tym będzie pasować do danego modelu odkurzacza.

Worki papierowe – niska cena nie idzie w parze z wysoką jakością

Najtańsze są oczywiście worki papierowe. Jednak niska cena idzie w parze z kiepską jakością. Worki tego rodzaju są wykonane z szarego papieru, wykończonego tekturowymi wlotami, które nie zapewniają niestety zbyt dobrej filtracji. Poza tym ten typ worka narażony jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Może dojść do jego przebicia czy rozerwania już po napełnieniu zanieczyszczeniami. Takie worki nie są również odporne na wilgoć. Dlatego dzisiaj coraz częściej odchodzi się od papierowych worków do odkurzaczy.

Worki syntetyczne wykonane z nowoczesnych mikrowłókien

Worki do odkurzaczy z mikrowłókniny są nieco droższe od tradycyjnych worków papierowych, ale ich zakup w dłuższej perspektywie czasu się opłaca. Worki syntetyczne są bowiem wykonane z wysokiej jakości mikrowłókna, które zapewnia im wytrzymałość mechaniczną oraz wytrzymałość na wilgoć. To też doskonałe rozwiązanie dla osób ze skłonnością do alergii. Mikrowłókna zapewniają bowiem wysoką filtrację i zatrzymują sporo alergenów (pyłki, roztocza). Oprócz tego redukują emisję kurzu do pomieszczenia. Worki tego rodzaju na ogół posiadają plastikowe mocowania, które są o wiele bardziej wytrzymałe niż zwykłe, dlatego nie ma ryzyka, że podczas demontażu worka dojdzie do wysypania zanieczyszczeń. Nie ma też ryzyka, że worek zostanie rozerwany już po wypełnieniu. Worki syntetyczne są więc wydajne, wytrzymałe i skuteczne, bo zatrzymują zdecydowaną większość zanieczyszczeń.

Jakie worki do odkurzaczy wybierać?

Wybór worków do odkurzaczy na rynku jest spory, więc każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zawsze jednak należy szukać worka, który będzie pasować do danego modelu odkurzacza. To zasada podstawowa i najdroższa. Skąd wziąć informacje na temat marki i modelu urządzenia? Takich danych należy szukać przede wszystkim w instrukcji obsługi bądź na pudełku. Czasem model wybity jest też na samym odkurzaczu. W przypadku niektórych urządzeń konieczne jest podanie numeru serwisowego, który znajduje się na tabliczce znamionowej zlokalizowanej na dole obudowy odkurzacza. Warto zrobić jego zdjęcie i pokazać sprzedawcy w sklepie, aby nie popełnić błędu podczas zakupu. Worki można też kupić w internecie np. na stronie SwiatWorkow.pl.

Komentarze