Zatroszczmy się o siebie nawzajem
Zostaliśmy zaproszeni przez radnego Wojciecha Leonarczyka do akcji ZATROSZCZMY SIĘ O SIEBIE NAWZAJEM, która uczula mieszkańców naszego miasta na problemy niepełnosprawnych w czasie zimowych miesięcy. Ponieważ idea wydaje się nam absolutnie słuszna, a problem niebłahy z przyjemnością informujemy o tym naszych czytelników. Olecko to nie jest duże miasto. Z parkowaniem nie ma problemów. Zawsze można skorzystać z miejsca oddalonego kilka lub kilkanaście metrów dalej, niekoniecznie pod wejściem do sklepu czy urzędu. To bardzo łatwe i nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku, a naprawdę może pomóc. Przyłączamy się do akcji Pana Leonarczyka i apelujemy o zwykłą uwagę i odrobinę empatii.
Poniżej tekst przesłany przez Pana Wojciecha Leonarczyk
Niepełnosprawni na co dzień mają do pokonania szereg barier. Zimą dochodzą do tego oblodzone chodniki, zaspy czy też hałdy śniegu nagarnięte przez pojazdy odśnieżające drogi (na szczęście w tym roku jak na razie nie wogląda to tak źle jak poprzedniej zimy). Z myślą o niepełnosprawnych powstały wydzielone miejsca parkingowe obok urzędów, przychodni, sklepów itp. Jednak zalegający śnieg zmniejsza przestrzeń do parkowania, powoduje też, że znaki poziome przestają być widoczne. W związku z tym niektórzy zmotoryzowani zajmują miejsca parkingowe przeznaczone dla niepełnosprawnych. Czasem jest to “tylko” najechanie na miejsce, które utrudnia lub nawet uniemożliwia zaparkowanie pojazdu niepełnosprawnemu kierowcy. Takie postępowanie może wynikać z lenistwa, wygody, a być może tylko z roztargnienia czy też nieuwagi.
Nie jest celem naszej akcji zwiększenie ilości wystawianych mandatów lecz uczulenie mieszkańców naszego miasta na problemy niepełnosprawnych. Pragniemy tym samym by wzrosło poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka. W czasie jednej z sesji zgłosiłem wniosek do zarządcy dróg o odśnieżanie parkingów z szczególnym uwzględnieniem miejsc dla niepełnosprawnych oraz o utworzenie ścieżek poprzez nagromadzony śnieg, którymi parkujący będą mogli bezpiecznie wejść na chodnik – bez wychodzenia na jezdnię.
Podtrzymuję mój apel i proszę, by inni się do niego przyłączyli. Warto też w trudnych i kłopotliwych sytuacjach wykazać się życzliwością lub pomocą sąsiedzką i, jeśli to możliwe, pomóc w wydzieleniu takich ścieżk lub w odśnieżeniu miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.
ZATROSZCZMY SIĘ O SIEBIE WZAJEMNIE