Zioła i herbaty, które warto pić

Niektóre rośliny swoje możliwości pokazują dopiero po odpowiednim przygotowaniu. Już w zamierzchłych czasach nasi przodkowie przygotowywali wyciągi, nalewki,maści, ale również odwary i napary. Dzieje się tak, ponieważ substancje zawarte w ziołach przedostają się pod wpływem temperatury do wody.

Napar a odwar, czym to się różni?

Napar sporządzany jest z wszystkich produktów, z których związki czynne z łatwością przechodzą do wody. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się tylko niektóre części rośliny: płatki kwiatów, listki, nasiona. Przygotowany surowiec zalewamy zimną lub wrzącą wodą i obserwujemy jak woda zmienia swój kolor.

Jest kilka zasad jakie należy zachować podczas sporządzania naparów. Jeśli zależy nam na śluzie (na przykład z nasion lnu), to powinniśmy zalać nasiona chłodną wodą. Śluzy nie lubią wysokich temperatur!
Surowce bogate w olejki eteryczne, w których zawarte są wszelkie czynne związki, powinniśmy zalać wrzątkiem i najlepiej jeszcze przykryć spodkiem, by składniki się nie ulotniły. Takie zioła łatwo rozpoznać po intensywnym zapachu: np. mięta, rumianek czy lawenda.

Odwar wykonujemy przez zalanie produktów wrzątkiem i gotowanie ich w kąpieli wodnej na małym ogniu. Cały proces powinien trwać około 30 minut. Odwar przygotowujemy z mniej delikatnych części roślin, grubych nasion, korzeni czy kłączy.

Kilka ziół i herbat o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie

Skoro umiemy już prawidłowo zaparzyć zioła czy herbatę, to warto wiedzieć jakie napary będą najkorzystniej wpływały na nasze zdrowie i jednocześnie mają przyjemny smak. Takimi napojami możemy raczyć się w domu czy pracy i jednocześnie dostarczać do naszego ciała niezbędnych składników odżywczych.

Owoc maliny – ma słodki, charakterystyczny smak i jest bombą witaminową, dostarcza ogromne ilości witaminy C, E i z grupy B. Ponadto zawiera w sobie spore ilości soli mineralnych oraz antocyjanów. W sezonie przejściowym, kiedy łatwo zachorować, warto wspomagać się herbatą z maliny, wspomoże naszą odporność. Dzięki niej możemy dbać o swoje zdrowie i czerpać przyjemność z jej bogatego smaku. Kiedy już dojdzie do choroby, to dalej warto parzyć malinę, ponieważ działa jak naturalna aspiryna – napotnie i przeciwbólowo. Dzieci z pewnością docenią i pokochają napój.

Kliknij i sprawdź ceny!

Herbata jaśminowa – jest to wariant zielonej herbaty, która oprócz intensywnego i wyrazistego smaku, typowego dla swojego gatunku, posiada również aromat kwiatów jaśminu. W Polsce popularność tej herbaty dopiero rośnie, ale warto docenić ją już teraz, ponieważ ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Picie herbaty jaśminowej oczyszcza umysł, relaksuje i pobudza koncentrację – jest idealna do picia w pracy czy podczas sesji nauki. Ponadto przyczynia się do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu i ograniczenia chorób układu krwionośnego. Herbata jaśminowa wykazuje także działanie antynowotworowe dzięki polifenolom walczącym z wolnymi rodnikami. Warto wiedzieć, że herbata jaśminowa jest również afrodyzjakiem, dodawano ją do wytwarzanych napojów miłosnych!

Kliknij i sprawdź ceny!

Herbata czerwona – z pewnością każdy słyszał o ciekawym smaku tej herbaty, jej aromat może się delikatnie różnić zależnie od jej rodzaju, jednak właściwości pozostają te same. Oryginalny smak zawdzięczamy metodzie wytwarzania herbaty – fermentacji. Składniki, które wydzielają się podczas tej metody produkcji, mają niezwykle silny wpływ na nasze ciało. Duża ilość polifenoli pomoże utrzymać młodość oraz uniknąć wchłaniania złożonych tłuszczów i odkładania się ich w naszej tkance tłuszczowej. Ponadto metabolizm zostaje przyspieszony, co w połączeniu z właściwymi ćwiczeniami da spektakularne efekty.

Kliknij i sprawdź ceny!

Nawłoć – to ziele które ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki właściwościom moczopędnym i odtruwającym, będzie świetnym wyborem jako napój pity podczas wiosennego oczyszczania organizmu z toksyn. Wysokie stężenie antocyjanów i flawonoidów sprawia, że nawłoć jest zielem przeciwzapalnym, odkaża układ moczowy i zapobiega powstaniu kamicy. Jest również pomocna w chorobach spowodowanych przez zaburzenia przemiany materii. Antyoksydanty zachowają naszą skórę w świetnej formie, będzie gładka i wolna od wyprysków czy trądziku. Nawłoć ma więcej antyoksydantów niż zielona herbata!

Kliknij i sprawdź ceny!

Wrotycz – to ziele które warto mieć w swojej kolekcji ziół i herbat! Napar w wrotyczu łagodzi bóle brzucha, oczyszcza organizm oraz pomaga pozbyć się toksyn, jest również znanym środkiem przeciwpasożytniczym. Swoje zastosowanie znajdzie również w naturalnej kosmetyce, ponieważ przecieranie skóry naparem sprawia, że będzie gładka i odświeżona od samego rana. Wrotycz będzie również wsparciem w trudnych i stresujących chwilach, ponieważ działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie, ponadto rozluźnia mięśnie i poprawia ukrwienie organizmu. Substancje zawarte w tym zielu mogą również zwiększyć wydzielanie hormonów, a co za tym idzie podnieść libido. Redukcja bólu głowy i walka z przeziębieniem to również atut wrotyczu.

Kliknij i sprawdź ceny!

Komentarze