Olecko. Rok 2011 w turystyce

Zaczynamy nasze podsumowanie 2011 roku. Poprosiliśmy rózne instytucje w naszym mieście by podsumowały dla was ostatenie 12 miesięcy w dziedzianch turystka, kultura, edukacja i sport. Dziś zajmiemy się turystyką. Poniżej publikujemy przesłane przez Panią Sekretarz Gminy Bożenę Wrzyszcz dokmument, który mówi o najważniejszych zagadnieniach 2011 roku jeśli chodzi o fundamentalną dla  Olecko kwestię turystyki. W najbliższych dniach spróbujemy zapytać lokalnych przedsiębiorców jak oni zapatrują się na ten temat.

 

 

Podsumowanie roku 2011 w turystyce

 

Inwestycje

 

W 2011r. zaplecze turystyczne Olecka zostało uzupełnione o dwa istotne elementy.

Infrastruktura turystyczna gminy jest bogatsza o dwa obiekty: obozowisko zlokalizowane pomiędzy plażą miejską i stadionem lekkoatletycznym oraz Centrum Informacji Turystycznej zlokalizowane w centrum miasta przy budynku Regionalnego Ośrodka Kultury. Obie inwestycje zrealizowane przy udziale środków zewnętrznych.

 

Imprezy

 

Wzbogacenie sezonu turystycznego o kolejne cztery imprezy (realizowane jako uzupełnienie oferty MOSiR oraz ROK „Mazury Garbate”):

 

– Regionalne Święto Mleka,

 

– W czasach rycerzy i legend-jarmark średniowieczny,

– Poznajcie Krainę Pięciu Miast i Pięciu Zmysłów,

– Plenerowe Kino Letnie- emisja w trakcie sezonu letniego siedmiu filmów na centralnym placu miasta w lipcu i sierpniu (“Och, Karol 2″, O miłości i makaronach”, „ Sherlock Holmes”, Rewers”, „Dom zły”, ” Twój na zawsze”, „Incepcja”).

 

Regionalne Święto Mleka odbyło się w Olecku po raz drugi 14 sierpnia 2011r roku . to impreza, której celem jest promocja produktów lokalnych i regionalnych.

 

Oferta święta podzielona była na dwa bloki -część kulinarną oraz artystyczną.

Prezentacje artystyczne oraz konkurs dla publiczności rozpoczęły się w południe czyli od godziny 12.00.

O genezie święta czyli dlaczego? I po co? opowiadał ekspert kulinarny Grzegorz Russak.

 

W ramach imprezy zrealizowano dwa konkursy-na najlepszą zupę mleczną i najlepszy sernik.

W konkursie na najlepsza zupę mleczną startowało sześć zespołów:

Decyzją profesjonalnego jury pod przewodnictwem dr Grzegorza Russaka pierwszą nagrodę otrzymała pani Lucyna Goik za „ Zupę młynarza Miłosza”.

Do konkursu na najlepszy sernik zgłosiły się cztery osoby.

Mieszkańcy Olecka za najlepszy uznali „Sernik na katarzynkach” pani Wioletty Żukowskiej.

Nagrody wręczył m.in. Jarosław Słoma- wicemarszałek zarządu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz Wacław Olszewski-Burmistrz Olecka.

Podczas imprezy prezentowały się m.in. podmioty zrzeszone w sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle., w tym. dwie mleczarnie- z Olecka i Susza, P.H.U. Diana z Piecek

( wyroby cukierniczo-piekarnicze). Ponadto promowały się: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Olecku, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO”, Warsztat Terapii Zajęciowej z Olecka, firma prezentująca wyroby z wikliny i brzozy, koło łowieckie „Dzik”, koło łowieckie „Sarna”, stanowiska z lodami gałkowymi -Centrum handlowe Grażyny Dreheim. Miody pszczele firmy Bartniki Mazurski, Nadleśnictwo Olecko, Agencja Rynku Rolnego, stoiska z regionalnymi, litewskimi produktami, rękodzieło artystyczne z pokazami kowalstwa i plecionkarstwa. Dla dzieci zorganizowane zostały warsztaty ceramiczne. Za sukces należy uznać wykorzystanie wszystkich miejsc na centralnym placu na stoiska konkursowe i wystawiennicze.

 

Organizatorami imprezy byli: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gmina Olecko, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku , Lokalna Grupa Działania Lider w EGO oraz Nadleśnictwo Olecko.

Patronat nad imprezą objęły: Gazeta Olsztyńska, Gazeta Olecka, TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Radio 5.

 

Projekt „W czasach rycerzy i legend – jarmark średniowieczny”- impreza realizowana dzięki uzyskaniu dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Programu Funduszu Wsparcia Inicjatyw Lokalnych, Międzynarodowych i Transgranicznych w Euroregionie Niemen.Zadanie było realizowane w partnerstwie z Powiatem Oleckim.

W Olecku odbyły się pierwsze w Polsce, trzydniowe warsztaty walki mieczem i tarczą, które zakończyły się turniejem rycerskim w dniu 15 sierpnia br. na centralnym placu w mieście.
15 sierpnia 2011r. obył się również targ średniowieczny, na którym zaprezentowano regionalne, tradycyjne wyroby oraz rekonstrukcję przedmiotów życia codziennego epoki średniowiecza, stanowiska z różnorodnymi, wymierającymi rzemiosłami, muzyką średniowieczną, zabawami dla publiczności. Pokaz sokolniczy cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci do woli uczestniczyły w grach i zabawach przygotowanych specjalnie z myślą o nich. Plac Wolności wypełniony był kolorowymi stoiskami. Gry i zabawy przyciągały zarówno dzieci jak i dorosłych. Koncert folkowy zakończył dzień pełen wrażeń.

 

Poznajcie Krainę Pięciu Miast i Pięciu Zmysłów

 

Z inicjatywy samorządów lokalnych powstał wspólny projekt „Platforma współpracy EGO SA”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Ełk, Gołdap, Olecko, Suwałki i Augustów – to miasta i gminy, położone w północno-wschodniej Polsce, które podjęły działania w celu rozwoju swojego regionu.
W sierpniu br. odbyły się spotkania, na których eksperci od turystyki i inwestycji udzielali wyczerpujących odpowiedzi na pytania związane z obszarem EGO SA. Udział w plenerowych spotkaniach mogli wziąć wszyscy zainteresowani regionem i jego rozwojem. Podczas spotkań nie zabrakło atrakcyjnych konkursów z nagrodami dla dzieci i dorosłych. W Olecku spotkanie informacyjno-promocyjne odbyło się 15 sierpnia br.

W programie między innymi:
– wielkoformatowa wystawa fotografii prezentujących najciekawsze miejsca obszaru EGO SA,
– prezentacja filmu promocyjnego regionu,
– stoiska promocyjne z ofertą regionu,
– prezentacja oferty turystycznej uraz inwestycyjnej regionu,
– liczne konkursy z nagrodami dla najmłodszych, jak i dla starszej części publiczności,
– loteria główna z nagrodą niespodzianką.

 

Analizy i opracowania związane z turystyką

 

W ramach projektu partnerskiego pięciu miast tj. Ełku, Gołdapi, Olecka, Suwałk i Augustowa przeprowadzono badania i analizy rynku i ruchu turystycznego Polski Północo-Wschodniej.

Stworzono również ekspertyzę w zakresie możliwości tworzenia i rozwoju wspólnego produktu turystycznego na terenie Polski Północo-Wschodniej.

 

Publikacje

 

W ramach projektu „Platforma współpracy EGO SA”- foldery i kalendarze imprez ( polska i angielska wersja językowa).

 

Kieszonkowy przewodnik po Olecku ( angielska, niemiecka i polska wersja językowa).

 

Kalendarz imprez.

 

Pocztówki produktowe- promocja imprez sportowych i kulturalnych.

 

Film informacyjny o regionie zrealizowany w ramach projektu „Platforma współpracy EGO SA” w 3 wersjach językowych.

 

Promocja obszaru EGO SA

 

Od czerwca do lipca 2011 wyemitowano 8 sekundowe spoty promującego obszar EGO SA w TVP1,TVP2, TVP Kultura, TVP Info, TVP Polonia.

 

Kampania zewnętrzna na nośnikach billboardowych pt.: Kraina pięciu miast Kraina pięciu zmysłów”.

 

Reklama prasowa (Layouty) i artykuły sponsorowane w prasie.

 

Dotacje

 

Dotacja udzielona Stowarzyszeniu Wspierania Szkół i Placówek z Oddziałami Integracyjnymi Pomarańcza w Olecku na promocję produktu turystycznego – Wiewiórczej Ścieżki.

 

Imprezy realizowane przez III sektor

 

Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe „Amfiprion” zrealizowało w Olecku Mistrzostwa Polski w orientacji podwodnej oraz Ogólnopolską Akcję Sprzątania jez. Oleckie Wielkie.

W obu imprezach uczestniczyło każdorazowo ponad 100 osób z całej Polski.

 

Sekretarz Gminy

Bożena Wrzyszcz

Bożena WrzyszczOleckoTurystyka