Wybitny pianista Janusz Olejniczka zagra muzykę Chopina w Suwałkach

Interpretujący muzykę Fryderyka Chopina w sposób wyjątkowy, laureat “Fryderyka”, autor ścieżki dźwiękowej do “Pianisty” Janusz Olejniczak wystąpi w piątek 28 marca 2014 r. w SOK w ramach Filharmonii Suwałk. Zagra z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

 

Janusz Olejniczak to artysta interpretujący muzykę Chopina w sposób unikatowy i przejmujący. Wspólnie z Suwalską Orkiestrą Kameralną wykona Koncert fortepianowy f-moll, op. 21 Fryderyka Chopina oraz IV Symfonię B-dur, op. 60 Ludwiga van Beethovena.

 

Janusz Olejniczka urodzony we Wrocławiu, studiował w Warszawie i Łodzi pod kierunkiem prof. Luizy  Walewskiej, Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, w Paryżu i Szwajcarii u Witolda  Małcużyńskiego. Dyplom Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (1974) uzyskał pod kierunkiem Barbary Hesse-Bukowskiej, by w kolejnych latach kontynuować naukę u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen (1977-78). Był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu.  
 
Janusz Olejniczak koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Waszyngtonie, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw w Amsterdamie. Był przez cztery lata wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – w Kanadzie, Japonii, Kolumbii oraz w Akademii Mozartowskiej.
 
W swoim repertuarze skupia się głównie na dziełach Chopina, Bacha, Schuberta, Schumanna i Liszta. Znakomite przyjęcie zyskały jednak także jego interpretacje repertuaru współczesnego: Debussy’ego i Ravela, Prokofiewa i Messiaena oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara  i Witolda Lutosławskiego. Chętnie bierze także udział w wykonaniach muzyki kameralnej. Występował z orkiestrami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Andrzeja Markowskiego, Kazimierza Korda, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Charles’a Dutoit, Andrzeja Borejki, Grzegorza Nowaka, Jacka Kaspszyka, Marka Pijarowskiego, Marka Mosia i in. W ostatnich latach koncertuje i nagrywa także na instrumentach z epoki (Érard i Pleyel). W ramach festiwalu Chopin  i jego Europa wystąpił wielokrotnie z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.  
 
Obok szerokiego repertuaru chopinowskiego (Polskie Nagrania, Tonpress, Muza, Wifon,  Opus 111,  Camerata, Sony Classical, Selene, CD Accord, Bearton) Janusz Olejniczak nagrywa także m. in. dzieła Rameau, Mozarta, Schuberta, Prokofiewa, Kilara, Góreckiego, Lutosławskiego, Ravela, Szostakowicza. W dowód uznania dla swych interpretacji muzycznych ośmiokrotnie otrzymał nagrodę “Fryderyka”, a za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005).
 
Janusz Olejniczak nagrał również ścieżki dźwiękowe do dwóch słynnych filmów: “Pianisty”Romana Polańskiego oraz “Błękitnej nuty” Andrzeja Żuławskiego, występując w tym ostatnim w aktorskiej roli Fryderyka Chopina.  

Koncert Janusza Olejniczaka, piątek, 28.marca 2014, godz. 19:00, SOK, Duża Scena, Bilety w cenie 50 i 40 zł.

 

Fryderyk ChopinJanusz OlejniczakmuzykaSOKSuwałkiSuwalska Orkiestra Kameralna