Krótkie historie. Karin Biro-Thierbach i Adam Biro

Karin Biro-Thierbach i Adam Biro

 

Karin Biro-Thierbach jest związana z Prusami Wschodnimi, w których się urodziła. Jej rodzice po wojnie osiedlają się w Berlinie, później Berlinie Wschodnim. Karin Biro-Thierbach opuszcza Berlin w 1955 roku, aby studiować literaturę w Hambourgu, Heidelbergu i Genewie. Życie jej układa się różnie, a od 37 lat mieszka w Paryżu i wykłada w Fondation nationale des sciences politiques. Wspomnienia i zainteresowania Prusami Wschodnimi towarzyszą jej przez całe życie. W końcu, wspólnie z mężem – Adamem Biro, wydaje książkę. Jest to podwójny zapis podróży do Kaliningradu. Adam Biro to wydawca  i pisarz, urodzony w Budapeszcie w 1941 roku. Miesza w Paryżu i na francuskiej prowincji. W Paryżu poświęca się pracy edytorskiej i pisarskiej, na prowincji z zapałem produkuje l’eau de vie oraz wytrawne wino. 

 

“Toi et moi je t’accompagne. Entre Königsberg et Kaliningrad, nous cherchons de l’ambre et des racines » – ta książka to dwujęzyczny (francusko-niemiecki) opis wspólnej podróży do przeszłości i teraźniejszości, pomiędzy Königsbergiem, a Kaliningradem. W poszukiwaniu bursztynu, własnych korzeni i zagubionego czasu. Adam Biro zapisuje swoje refleksje po francusku, Karin Biro-Thierbach po niemiecku. Przybliżają z własnej perspektywy Koenigsberg, jako dzisiejszą rosyjską enklawę. Od kolonizacji niemieckiej po okupację sowiecką te refleksje odrywają miasto, które według nich było i jest naznaczone wieloma negatywnymi emocjami, naznaczone wielopokoleniową nienawiścią. Pogromy, deportacje, egzekucje, aż do całkowitej likwidacji przeszłości. Fotografie zamieszczone w książce ukazują tylko ruiny na tle komunistycznego budownictwa. Nic nie można zobaczyć w Kaliningradzie, ponieważ, jak w Hiroszimie, już nic nie ma do zobaczenia. 

 

W trakcie narracji Karin Biro-Thierbach pojawiają się dodatkowe wspomnienia. Żydowskie korzenie Adama Biro, jego indywidualnej historii na tle historii ogólnej XX wieku.

Komentarze
Więcej w Adam Biro, Historia, Kaliningrad, Karin Biro-Thierbach, Königsberg, Krótkie historie, kultura, Literatura
Co będzie z nami w przyszłości?

17 listopada 2015 roku w siedzibie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku odbyło się spotkanie, na którym został przedstawiony mieszkańcom Warmii...

Zamknij