Jaka ściółka dla chomika?

Trociny zapachowe – czy warto ?

Dla chomika ściółka ma wielkie znaczenie. Tunele dają mu poczucie bezpieczeństwa – może chować się w nich i przechowywać zapasy żywności. Niestety nieodpowiednia ściółka może powodować alergię, a nawet problemy z układem oddechowym.

Wybór trocin zapachowych nie jest niestety dobry dla zdrowia ulubieńca. Dla malutkiego chomika dodatki zapachowe nie są potrzebne ani mile widziane, a sztuczne ulepszacze mogą nawet wywołać alergię. Świeży zapach naturalnych trocin będzie najlepszy nie tylko dla chomików, ale też innych zwierząt. Zwierzaki najczęściej nie lubią produktów aromatyzowanych, dlatego lepiej ich w ten sposób nie uszczęśliwiać na siłę.

Trociny przeznaczone na ściółkę dla chomika powinny być odpylone. Kiedy podłoże pyli, pupil będzie zmuszony wdychać unoszące się drobinki. Trociny, które faktycznie nie pylą, będą najlepszym wyborem dla Twojego ulubieńca.

Odpylone trociny są dobrym wyborem nie tylko dla chomików, ale też dla świnek morskich.

Czy siano pełnić funkcję ściółki

Sianko dla chomika jako ściółka nie jest najlepszym wyborem. Tego typu podłoże nie jest wystarczająco delikatne dla chomiczych łapek. Poszczególne źdźbła i ostre łodygi są zbyt twarde dla tych maleńkich gryzoni.

Siano może też sprzyjać rozwojowi bakterii. Na rynku dostępne są inne produkty. Większość chomików wybrałaby inną ściółkę.

Sianko będzie za to doskonałym pomysłem na przekąskę dla świnki morskiej.

Żwirek dla kotów jako ściółka dla chomika – czy to na pewno bezpieczne

Żwirek dla kotów bez wątpienia ma jedną zaletę – doskonale wchłania wilgoć. Na tym jednak plusy się kończą. Żwirki, zwłaszcza zbrylające mogą poważnie zaszkodzić twojemu chomikowi.

Zbrylające żwirki dla kota pod wpływem wilgoci zbierają się w grudki. To dla chomików realne zagrożenie, po połknięciu żwirku jego układ pokarmowy zostanie zapchany, co grozi śmiercią gryzoni.

Jaka ilość ściółki dla małego chomika

By chomik mógł swobodnie kopać swoje tunele, podłoże powinno być dość wysokie. Te gryzonie mogą wtedy poczuć się jak u siebie. W praktyce wiele zależy jednak od konkretnej klatki, kluczowa będzie wysokość kuwety. Dużo większą swobodę daje akwarium, w którym można trocinami wypełnić tyle klatki, ile uznamy za stosowne.

Chomiki na pewno nie będą nigdy narzekać na zbyt dużą ilość ściółki, natomiast powinna być to warstwa powyżej 15 cm, najlepiej powyżej 20 cm. Wtedy masz pewność, że zwierzę ma zapewnione optymalne warunki życia.

Piasek dla chomika – praktyczny dodatek

Nie każdy opiekun chomika wie, że są to zwierzaki, które uwielbiają kąpiele piaskowe. Nie zachęcamy jednak do nasypania piasku do akwarium w charakterze podłoża. O wiele lepszym pomysłem będzie udostępnienie chomikowi miseczki z piaskiem. Właśnie w ten sposób, podobnie jak szynszyle, chomiki dbają o higienę.

W przeciwieństwie do szynszyli chomik nie potrzebuje jednak pyłu wulkanicznego. Zwykły drobny piasek dostępny w sklepach zoologicznych będzie w sam raz.

Komentarze