Kobiety Warmii i Mazur w nowym numerze “Borussi”. W numerze m.in. tekst Ewy Kozłowskiej

Ukazał się nowy numer czasopisma “Borussia Kultura. Historia. Literatura”. Tematem przewodnim 59. numeru czasopisma są losy kobiet z Warmii i Mazur, także tych, które odegrały istotną rolę w rozwoju regionu. Ich sylwetki i dorobek przybliżają w świadectwach historycznych, zapisach biograficznych, utworach literackich, materiałach społecznych autorki i autorzy, a wśród nich: Ewa Kozłowska, Alicja Kulik, Katarzyna Matwiejczuk, Ewa Schilling, Anna Matysiak, Joanna Szydłowska, Joanna Wańkowska -Sobiesiak, Zbigniew Chojnowski i Jerzy Lengauer. W numerze znalazł się również dział literatury obcej: wiersze, eseje i inne utwory literackie autorek z Litwy , odnoszące się do głównego tematu losów kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad 300 stron interesującej lektury.

Poniżej krótka zajawka tekstu Ewy Kozłowskiej

« Paris – eine neue Heimat ? »

 

Idąc kilka lat temu na spotkanie z pewna dziewięćdziesięcioletnią kobietą, pochodzącą ze wsi położonej pod Oleckiem, byłam pewna swoich przyzwyczajeń. Rozmowa miała dotyczyć przedwojennej epoki, odnajdywania się w tej powojennej oraz nostalgicznego (bądź też i nie) spojrzenia na przeszłość. Ku memu zdziwieniu, rozmowa potoczyła się w zupełnie innym kierunku. Otóż, w małym domku na wsi zastałam kobietę, której najczulszym wspomnieniem był pobyt w Paryżu, a do najcenniejszych pamiątek należały: przechowywany w drewnianym puzderku plan paryskiego metra i ostatni użyty w tym mieście bilet. Reszta życia to dla niej już tylko powrót do domu i przez dekady być może nic równie istotnego jak marzenie o tym, by kiedyś jeszcze chociaż przez chwilę zasmakować wina w paryskiej kafejce, z widokiem na licznych przechodniów. To spotkanie było więc inne niż mogłam przypuszczać, ale  przede wszystkim otworzyło mi także oczy na zupełnie nieznane losy mazurskich kobiet. Na te losy, jak najbardziej połączone bezpośrednio z dramatami wojennymi i pruską obyczajowością, ale także i na wydarzenia, które nie przeniknęły w żadnych opowiadaniach, a związane są z wyjazdami, z emigracją kobiet z Prus Wschodnich, z próbą wzięcia losu w swoje ręce.

Historie mazurskich kobiet emigrujących do Paryża zostały opublikowane pod tytułem: Paris – eine neue Heimat? w aktualnym, 59. numerze czasopisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura”.

Ewa Kozłowska

 

 

Komentarze
Więcej w Borussia, Ewa Kozłowska, Historia, Kobiety, kultura
Rocznica Powstania Warszawskiego w Olecku

Ratusz informuje: Dzisiaj tj. 1 sierpnia, o godzinie 17.00, w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, dla uczczenia pamięci bohaterów tego...

Zamknij