Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego chce apelować do Premier Beaty Szydło

Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego będzie zbierać podpisy i apelować. Poniżej publikujemy treść przesłanego przez Komitet pisma:


Mieszkańcy zrzeszeni w Komitecie Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego rozpoczną jutro (wtorek, 16 sierpnia) w Bartoszycach zbieranie podpisów pod petycją do Premier Beaty Szydło w sprawie przywrócenia ułatwień w ruchu z Obwodem Kaliningradzkim. 


Komitet rozpoczyna w przygranicznych miastach szereg spotkań, podczas których zbierał będzie podpisy pod petycją w sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.  


Powiaty przygraniczne województwa warmińsko-mazurskiego borykają się z wysokim bezrobociem i niższym niż w innych regionach poziomem zarobków mieszkańców. Dzięki funkcjonującym w ostatnich latach ułatwieniom w ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim poprawiła się sytuacji firm, które dzięki większym obrotom mogły zatrudniać nowych pracowników i rozwijać się. Według członków Komitetu rezygnacja z małego ruchu granicznego stanie się przysłowiowym “gwoździem do trumny” dla wielu małych firm, hoteli, pensjonatów, restauracji oraz wielu innych punktów usługowych, których klientami byli mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że tylko w 2015 roku obroty w ramach Małego Ruchu Granicznego wyniosły około 285 mln złotych. Członkowie Komitetu wskazują też, że zależy im na normalnych stosunkach z mieszkańcami Obwodu Kaliningradzkiego, którzy są przyjaźnie nastawieni do Polaków. Pokazuje to nikła ilość incydentów związanych z MRG, a przede wszystkim wspólne projekty kulturalne i społeczne realizowane przez gminy i miasta terenów przygranicznych.  


Pierwsze spotkanie KPMRG odbędzie się w Bartoszycach o godz. 17:00 na pl. Konstytucji 3 Maja.

Komentarze
Więcej w Handel, Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego, mały ruch graniczny, Olecko, petycja, Polska, Rosja
Sportowe wydarzenia weekendu

Komunikaty MOSiR Olecko:   VII Turniej siatkówki plażowej z cyklu Grand Prix Olecka 2016Termin i miejsce: 14.08.2016r., Boisko MOSiROrganizator: MOSiR...

Zamknij