Kot, burmistrz i mechanika kwantowa

Pamiętam pewnego kota. Był to kot wyniosły i inteligentny i nazywał się Burmistrz. Skoro Kot mógł być przed laty burmistrzem to i kot mógł się wabić Burmistrz. Żyliśmy przecież w wolnym kraju. Dziś po raz kolejny burmistrz kojarzy mi się z kotem. Lecz nie z tym kotem sprzed lat lecz z zupełnie innym o wiele sławniejszy choć zapewne i mniej wesołym kotem Schrödingera. Co to za kot? Jest on bohaterem pewnego eksperymentu myślowego opisującego mechanikę kwantową. W szczelnie zamkniętym pudle znajduje się dokładnie jeden kot i dokładnie jeden atom o zdolnościach promieniotwórczych. No i urządzenie, które w przypadku zarejestrowania promieniowania uwalnia truciznę. Jest na to dokładnie 50% szansa. Większość z nas stając przed takim pudełkiem stwierdzi, że  komuś należy natrzeć uszu za okrucieństwo wobec zwierząt albo pogratulować kotu szczęścia. Innymi słowy, że kot jest żywy albo martwy. Mechanika kwantowa wskazuje natomiast, że kot zamknięty w pudełku jest jednocześnie i żywy i martwy.

Jego stan pozostanie nieokreślony do chwili otwarcia pudełka. Bzdury? Otóż nie. Wszechświat u samych swych podstaw działa właśnie tak. Fizycy od kilkudziesięciu już lat obserwują elektrony znajdujące się jednocześnie na obu biegunach atomowego jądra. Dopiero skala wszechświata wobec rozmiarów atomu zapewnia tzw. uśrednianie stanu i obserwowaną przez nas stabilność rzeczywistości.

Skąd kot Schrödingera w Olecku? Dziś Olecko to jedno wielkie zamknięte pudełko. Mieści się w nim całe miasto ze sporymi przyległościami. A w centrum tkwi osoba, przez wielu szanowana i zasłużona. Osoba, która jest albo nie jest burmistrzem. Dokładnie tak. Norma prawna będąca przyczyną całego sporu, szczegółowo już opisanego, stwierdza, że mandat osoby naruszającej ustawę  wygasa z mocy prawa z chwilą spełnienia się przesłanek dotyczących działalności gospodarczej. Wszelkie kolejne zdarzenia, takie jak pisma CBA, głosowania rady miasta i wezwania wojewody, to jedynie działania następcze. Jest więc spora szansa, że mandat osoby kierującej obecnie miastem wygasł mniej więcej rok temu czyli w trzy miesiące od złożenia ślubowania.

Kto więc rządzi w mieście? Kształt rzeczywistości wskazuje, że Wacław Olszewski, ale to sąd administracyjny otworzy pudełko i stwierdzi czy zgodnie z prawem może czy jednak nie. Przynajmniej wiele dziś na to wskazuje. Sytuacja nie jest niestety tak zabawna jak powierzchowny wydźwięk tego tekstu wskazuje i może rodzić wiele prawnych komplikacji. Miejmy nadzieję, że są w Olecku ludzie, którzy potrafią je dostrzec i ograniczyć. Prawne machinacje potrafią być bardziej oderwane od rzeczywistości niż mechanika kwantowa.

Imię i nazwisko znane redakcji

Foto: wikipedia, Dhatfield

Komentarze
Więcej w Burmistrz Olecka, CBA, Olecko, Sarna, ustawa antykorupcyjna, Wacław Olszewski
Święto Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku

Dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku zapraszają na święto szkoły. A my...

Zamknij