Krótkie historie. Kultura – Emocje

Kultura – Emocje


Za każdym razem, kiedy jestem gdzieś za granica obserwuję uważnie ten inny świat. Przyglądam mu sią pod różnymi kątami. Czasami mnie interesuje, jak ten inny świat radzi sobie z emocjami, z coraz bardziej pędzącym życiem, utrzymaniem porządku w zwykłych, codziennych sprawach, kiedy ze sobą stykają się ludzie. Na ulicy, w metrze, w miejscach publicznych. Jak emocje są rozkładane systemowo, a także jak w wyniku małych,  prostych i zapobiegawczych akcji? Dziś zauważyłam, że po ulicach Paryża krążą ciężarówki poczty francuskiej z napisem “Uśmiechnij się,  w tym samochodzie jest być może list miłosny do ciebie” i wszyscy się uśmiechają, nikt się nie denerwuje, że samochód zastawił na chwilę wjazd tu i ówdzie.


Być może to chwilowe, przestanie oddziaływać impuls wywołujący uśmiech i znów pojawi się zdenerwowanie na zastawiającego wszystko i spowalniającego ruch kuriera. Na myśl przychodzi mi od razu także film Pedro Almodovara, “Dzikie historie” czyli film o tym, co się stanie, jak nam puszczą nerwy. Podczas prowadzenia samochodu, w rozmaitych kolejkach czy też w sytuacjach rodzinnych wymykających się spod kontroli. Warto się też być może zastanowić jak wypadamy w konfrontacji z innymi narodowościami jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami.


Odwrotność sytuacji przedstawia film, który aktualnie można zobaczyć na ekranach kin we Francji. “Je suis ŕ vous tout de suite” czyli “Natychmiast jestem do waszej dyspozycji” i historia o tym, jak można popaść w nerwice uprzejmości i jakie z tego mogą wynikać konsekwencje. Jak to jest z tymi emocjami?


EK

Komentarze
Więcej w emocje, Francja, Krótki historie, Olecko
Rusza Olecka Kawiarenka Obywatelska czyli OKO w OKO

Zapraszam do udziału w konstruktywnym wydarzeniu czyli Oleckiej Kawiarence Obywatelskiej (OKO w OKO).   18 października (niedziela) od godz. 12:00,...

Zamknij