Manga, yakuza, Świteź i Bochiński. Jutra startuje Festiwal Fantastyki w Suwałkach

Już jutro 13 września 2013 r. w Suwałkach rozpoczyna się trzydniowy Festiwal Fantastyki. O imprezie pisaliśmy już na naszym portalu, ale program jest tak imponujący i ciekawy, że warto wszystkich nie tylko ortodoksyjnych fanów fantasy i fantastyki zaprosić do Suwałk. W programie happeningi, gry, zabawy, spektakle teatralne, pokaz mody, filmowe projekcje, spotkania i dyskusje. Gościem festiwalu będzie autor m.in. “Bogów przeklętych”, “Opowieści praskich” i “Wyjątkowo wrednej ceremonii” Tomasz Bochiński. Niezwykle zapowiada się także projekcja filmu “Świteź”. To “tylko” 20 minutowa animacja, ale pracowało nad nią przez 7 lat około 130 osób. Efekt urzeka, recenzenci i fani pieją z zachwytu. Suwalska projekcja będzie miała charakter wyjątkowy. Muzyka do filmu będzie wykonywana na żywo przez orkiestrę, chór i solistów. W sumie na scenie pojawi się 80 osób. Szczegóły programu poniżej.

 

Festiwal Fantastyki “Portal Północny Wschód” 13-15 września 2013 r.

 

Piętek, 13 września 2013 r.

 

9.00 – “Portal Północny Wschód” – wspólne malowanie graffiti, ul. Chłodna 16

 

Interaktywne działanie wizualne na murze przy ul. Chłodnej 16. Artysta plastyk Kazimierz Gomułka zakomponuje i przygotuje pola do działań plastycznych na zasadzie puzzli. Każdy może wziąć udział w ich zapełnieniu.

 

11.30 – otwarcie wystawy małych czarodziejów – ul. Fantastyczna (na co dzień K. Brzostowskiego)

 

11.45 – otwarcie festiwalu – plac przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

12.00-20.00 – gamesroom – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Tu będzie można poznać uroki wszelakiej maści gier planszowych, karcianych i bitewnych. Odnajdziesz tu tytuły takie jak:  Memoior 44, Call of Cthulhu, Magic the Gathering, Munchkin itd. Oferta skierowana zarówno do laików, którzy będą mogli nauczyć się grać od podstaw, jak i do osób chcących wziąć udział w turniejach.

 

12.00 – “Willa Esselingów” – spektakl w wykonaniu Teatru “Lustro”, Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Adaptacja sztuki Filipa Dorina. Spektakl o samotności dziecka w świecie współczesnym zaprogramowanym na intensywny odbiór bodźców zewnętrznych wypływających z mediów.

 

12.00 – ubieranie, czesanie i makijaż gejszy (pokaz) – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Ubieranie, czesanie i makijaż były czynnościami, których gejsza sama nie wykonywała. Zawsze ktoś jej pomagał. W czasie pokazu będzie można zapoznać się z elementami ubioru gejszy oraz obserwować proces jej ubierania, czesania i malowania.

 

12.00-18.00 – rysunek fantastyczny – hol na parterze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

13.00 – turniej gry Ewolucja – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

13.00-17.00 – Antykwariat “Pod Szmaragdowym Smokiem” – Filia nr 3 Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej, ul. Północna 26

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do zakupu, sprzedaży i wymiany książek gatunku fantasy i science fiction.

 

14.00 – “Magia umysłu” – działania plastyczne – hol na II piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Warsztaty malarskie inspirowane techniką Jacksona Pollocka. Każdy może stworzyć swój osobisty kosmos (wszechświat) na dużych formatach papieru.

Malowanie intuicyjne, które nie wynika ze znajomości techniki malarskiej, ale z indywidualnej ekspresji twórczej. Dla wszystkich, którzy uważają, że nie umieją malować, oraz tych, którzy malują i chcą się skonfrontować ze swoim wnętrzem, intuicją, nieświadomością. Tego rodzaju malowanie również niezwykle relaksuje.

 

14.00 – Wierszem do mnie mów, czyli czym są haiku – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Haiku to popularne w Kraju Kwitnącej Wiśni wiersze. Powstały one w okresie Edo. W czasie tego wykładu będzie można poznać budowę wierszy, ich treść i historię.

 

15.00 – Manga i anime – co to jest? – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Manga… anime… tym interesują się otaku, tak? W czasie tego wykładu zostaną omówione dwa popularne w Japonii i na całym świecie zagadnienia, jak również podane obowiązkowe tytuły, które każdy fan powinien znać.

 

16.00-19.00 – gra miejska “Po wybuchu” na podstawie opowiadania Andrzeja Sapkowskiego “W leju po bombie” – start przy Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej, ul. E. Plater 33A

 

Zapisy grup (liczących do czterech osób) do udziału w grze przyjmuje Jolanta Gąglewska lub Maria Kołodziejska (tel.87 565 62 46, pon. – pt. w godz. 8.00-15.00, e-mail: metodyka@bpsuwalki.pl) do poniedziałku, 9 września, do godz. 12.00.

 

16.00 – Małe i pluszowe – warsztaty szycia zabawek – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Jeżeli pragniesz mieć w domu pluszową ulubioną postać z książki, filmu, serialu czy komiksu, a kupienie jej jest niemożliwe – warsztaty zostały stworzone dla Ciebie. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 10. roku życia. UWAGA! Ilość miejsc ograniczona.

 

16.00 – Katakana – wprowadzenie (warsztaty) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Katakana to jeden z dwóch japońskich systemów pisma sylabicznego kana. Drugim jest hiragana. W czasie tego warsztatu będzie można poznać podstawy zapisu i potrenować pisanie.

 

16.30 – turniej gry Qwirkle – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

17.00 – Pojedynek na haiku dla każdego (konkurs) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Haiku to japońska krótka forma poetycka, która bywała używana jako zabawa towarzyska. Właśnie taką zabawę proponujemy. Chcemy, aby każdy chętny mógł spróbować swoich sił.

 

17.00 – projekcja filmu “Astropia” – Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Hildur jest śliczną, rozpieszczoną blondynką, która spędza czas na kąpielach, zakupach i ploteczkach z koleżankami. Jej chłopak Jolli to magnat branży samochodowej. Razem stanowią rozkoszną parę pięknych i pustych bogaczy. Jednak gdy pewnego dnia Jolli trafi do więzienia za podejrzane sprawki, Hildur będzie musiała stanąć na własnych nogach. W ucieczce przed tłumem paparazzich zatrzyma się u koleżanki Bjort, a kiedy skończy jej się kieszonkowe, zacznie szukać pracy. Nieoczekiwanie trafi do… Astropii, miejsca, w którym nawiedzeni okularnicy kupują książki, komiksy i gry RPG. Czy zagubiona w rzeczywistości Barbie odnajdzie się w świecie fantasy?

 

17.00 – “Surowe oblicze wczesnego średniowiecza” – pokaz rekonstrukcyjny – plac przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

17.30 – lekcja żywej historii kultury bałtyjskiej – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Zajęcia przybliżające historię, życie codzienne, sztukę, militaria oraz kulturę bałtyjską X wieku. Będzie tu można zobaczyć i dotknąć rekonstrukcji broni, odzieży oraz przedmiotów codziennego użytku.

 

18.00 – Role-playing game – jak to ugryźć? – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5 (Michał Ratomski)

 

Spotkanie dla osób początkujących, niemających kontaktu z grami narracyjnymi. Zaczynamy od podstaw, tj. istoty, celu i zadań rozgrywki poprzez kreację bohatera, odgrywanie postaci, kończąc na podstawach psychologii graczy.

 

18.00 – Turniej Magic the Gathering FNM – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

18.00 – Muzyka azjatycka – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Czego słucha się w Azji? Czym są k-pop i j-rock? Gdzie można je znaleźć?

 

19.00 – Konkurs wiedzy o mandze i anime – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Zapraszamy wszystkich, którzy pragną spróbować swoich sił w zabawnych wyznaniach i nie boją się odpowiedzieć na pytania prowadzących. Konkurs z nagrodami.

 

19.00 – Yakuza I (jeep form-larp) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Yakuza to nazwa japońskiej mafii. Proponujemy grę dla 8-10 osób, w czasie której będą one musiały wykryć winowajcę zamieszania w lokalnej komórce yakuzy.

 

19.00 – “Deadlands” – sesja RPG – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Niezapomniane pościgi, niezwykłe wynalazki, pojedynki na śmierć i życie, intrygi, romanse, czyli wszystko to co najlepsze na “Dziwnym Zachodzie”. System łączący w sobie elementy westernu, steampunka oraz horroru. Tytuł ten zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Origins w kategorii “Najlepsza gra fabularna”. Prowadzenie: Piotr Szymborski.

 

20.00 – L5K Narada (larp) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Legenda Pięciu Kręgów znana jest jako system RPG. Proponujemy wcielenie się w przedstawicieli klanów L5K i podjęcie negocjacji ze zwaśnionymi klanami, aby uniknąć wojny. Narada zostanie rozegrana w systemie larp. Gra na 6-12 osób.

 

Sobota, 14 września 2013 r.


9.00 – “Portal Północny Wschód” – wspólne malowanie graffiti, ul. Chłodna 16

 

Interaktywne działanie wizualne na murze przy ul. Chłodnej 16. Artysta plastyk Kazimierz Gomułka zakomponuje i przygotuje pola do działań plastycznych na zasadzie puzzli. Każdy może wziąć udział w ich zapełnieniu.

 

10.00 – Japonia w pytaniach i odpowiedziach (konkurs) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

O Japonii można mówić wiele, a ile o niej wiemy? Proponujemy konkurs wiedzy o Japonii, jej kulturze, historii, społeczeństwie i wielu innych aspektach życia Kraju Kwitnącej Wiśni. Każdy chętny będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę.

 

10.00 – My Little Pony – sprawdź swoją wiedzę – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Konkurs znajomości kucyków pony na podstawie znanego serialu.

 

10.00-20.00 – gamesroom – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

10.50 – My Little Pony – rozdanie nagród w konkursie wiedzy oraz konkursie rysunkowym – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

11.00 – Pokaz kick-boxingu – plac przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Zobaczycie na żywo, jak walczą bohaterowie gry TEKKEN!! Zawodnicy klubu kick-boxingu Panzer Suwałki zaprezentują swoje umiejętności, które nabywali przez lata ciężkich treningów! Przyjdź, zobacz, nie może Cię tam zabraknąć!

 

11.00 – Cuda z papieru – warsztaty składania origami – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Sztuka składania papieru dla najmłodszych, a także tych nieco starszych oraz wszystkich tych, którzy pragną nauczyć się wyczarowywać z kawałka gazety przedmioty codziennego użytku i zwierzęta.

 

12.00 – Yakuza I (jeep form-larp) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Yakuza to nazwa japońskiej mafii. Proponujemy grę dla 8-10 osób, w czasie której będą one musiały wykryć winowajcę zamieszania w lokalnej komórce yakuzy.

 

12.00-15.00 – Antykwariat “Pod Szmaragdowym Smokiem” – Filia nr 3 Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej, ul. Północna 26

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do zakupu, sprzedaży i wymiany książek gatunku fantasy i science fiction.

 

12.00 – Artplast “Krasnoludy, krasnoludki i inne istoty magiczne” – plac przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Zadaniem uczestników akcji będzie budowanie przestrzennych rzeźb, które mają przypominać istoty magiczne, fantastyczne (smoki, elfy, dziwadła, skrzaty, dziwoptaki, maszkary i inne). Nasze dziwadła zbudujemy z surowców wtórnych, np. butelek, kartonów, tkanin, papierów, sznurków. Uczestnicy mogą przynieść coś swojego i dodać do małych form przestrzennych.

 

12.00-17.00 – rysunek fantastyczny, hol na parterze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

12.00 – turniej gry Nox, gamesroom – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

13.00 – Turniej  Magic the Gathering format Modern (obowiązuje wpisowe)- patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

13.00 – W krainie bogów – prezentacja wybranych bóstw japońskich i związanych z nimi mitów – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

14.00 – Yakuza II (jeep form-larp) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Yakuza II to kontynuacja wątku poruszonego w grze Yakuza I. Proponujemy grę dla 8-10 osób, w czasie której jej uczestnicy będą mieli za zadanie przeprowadzić negocjacje z konkurencyjnym klanem.

 

14.00 – O teatrze słów kilka – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Jaki jest teatr japoński? Co go wyróżnia? O tym będzie można dowiedzieć się w czasie tego wykładu.

 

14.00 – “Magia umysłu” – działania plastyczne, hol na II piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Warsztaty malarskie inspirowane techniką Jacksona Pollocka. Każdy może stworzyć swój osobisty kosmos (wszechświat) na dużych formatach papieru. Malowanie intuicyjne, które nie wynika ze znajomości techniki malarskiej, ale z indywidualnej ekspresji twórczej. Dla wszystkich, którzy uważają, że nie umieją malować, oraz tych, którzy malują i chcą się skonfrontować ze swoim wnętrzem, intuicją, nieświadomością. Tego rodzaju malowanie również niezwykle relaksuje.

 

15.00 – lekcja żywej historii kultury bałtyjskiej – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Zajęcia przybliżające historię, życie codzienne, sztukę, militaria oraz kulturę bałtyjską X wieku. Będzie tu można zobaczyć i dotknąć rekonstrukcji broni, odzieży oraz przedmiotów codziennego użytku.

 

15.00 – projekcja filmu “Pozwól mi wejść” – Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Dwunastoletni Oskar nie ma przyjaciół. Każdego dnia jest nękany przez silniejszych kolegów, którym nie potrafi się przeciwstawić. Pewnego dnia spotyka tajemniczą dziewczynkę o imieniu Eli. Jej pojawienie się rozpoczyna serię śmierci i makabrycznych wydarzeń. Nagrody: Najlepszy Film Fabularny – TRIBECA IFF 2008, Najlepszy Film Fantazy/horror/thriller – Neuchatel IFFF 2008, Nagroda Krytyków – Natfilm Festival Copenhagen, Nagroda dla Najlepszego Filmu Skandynawskiego – Göteborg IFF 2008, Najlepsze zdjęcia – Göteborg IFF 2008

 

15.00 – I Ty możesz być bogiem! – warsztaty tworzenia masek – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Warsztaty poprzedzi krótka historia masek w teatrze japońskim. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 10. roku życia. UWAGA! Ilość miejsc ograniczona.

 

16.00 – spotkanie z Tomaszem Bochińskim, pisarzem fantasy i science-fiction, sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Debiutował opowiadaniem AIDS na łamach “Politechnika” w 1985 roku. Jest twórcą scenariusza komiksu Rycerze ziem jałowych z rysunkami Grzegorza W. Komorowskiego. Zamieszczał liczne opowiadania i nowele w antologiach oraz pismach literackich: w miesięczniku “Fenix”, “Science Fiction”, “Science Fiction, Fantasy i Horror”. W latach 2007-2011 publikował na łamach czasopisma “Science Fiction, Fantasy i Horror” felietony “Polecanki i niepolecanki Kruka Siwego” poświęcone propagowaniu klasycznej, polskiej fantastyki. Jest autorem m.in. “Królowej Alinor”, “Kurierów galaktycznych szlaków” i “Pufcia”.

 

16.00 – pokaz rekonstrukcyjny – plac przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

16.00 – 47 roninów (jeepform) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Proponujemy grę opartą o historię nieustraszonych 47 roninów. Jeśli nie wiesz, kim byli, nie przejmuj się, bo z pomocą tej gry przybliżymy Ci tę historię. Gra na 8-12 osób.

 

16.30 – żywa lekcja kultury bałtyjskiej – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

16.30 – turniej gry Carcassonne, gamesroom – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

17.00 – “Obłędna herbatka u Kapelusznika” – hol na II piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury

Konkurs kulinarny – prezentacja i degustacja.

 

17.00 – To gracze tworzą najlepsze przygody… – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Nie masz pomysłów na kolejne scenariusze? Wszystkie dostępne gotowce są już znane przez Twych graczy? Nie przejmuj się. Pamiętaj, że to Twoi gracze mają setki pomysłów na scenariusz, nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy. Kilka słów o konsekwencji wyborów graczy i wykorzystaniu ich w przygotowywaniu przygód. Prowadzenie: Przemek Waczyński.

 

18.00 – Proces – wina samuraja (jeepform) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Będziesz mógł poznać motywy niepokornego samuraja i poddać go osądowi, a może wolisz go oskarżać? W czasie tej gry będziesz mógł zrobić obie z tych, wydawałoby się, sprzecznych ze sobą rzeczy.

 

18.00 – Od wizji Gibsonowskich lat 80. i panującego kiczu, poprzez mroczną dekadencką przyszłość przedstawianą w latach 90. do odhumanizowanego obrazu XXI w. na przykładzie literatury, filmu, gier fabularnych i wideo – wykład Miłosza Jezierskiego – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

18.00 – O reklamie japońskiej słów kilka – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Jakie są reklamy w Japonii? Co je wyróżnia? Dlaczego cieszą się wielką popularnością? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się w czasie tej prelekcji.

 

19.00 – Motywy smoka w mandze i anime – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Krótka historia mitu o smokach oraz znane wizerunki smoków w mandze i anime.

 

19.00 – “Wampir: maskarada” – sesja RPG – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Walka o wpływy w “rodzinie”, unikanie łowców, zaspokajanie nienasyconego głodu, manipulacja ludźmi, walki z wampirami, wilkołakami, łowcami wampirów, zombiakami i wszystkim, co podobno jest tylko wymysłem pisarzy. Wszystko to w tajemnicy przed światem zwykłych ludzi. Maskarada trwa. Prowadzenie: Piotr Szymborski.

 

19.00 – projekcja filmu “Świteź” z muzyką na żywo w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej – Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Animowane kino fantasy na podstawie ballady Adama Mickiewicza w reżyserii Kamila Polaka.

 

 

Niedziela, 15 września 2013 r.

 

9.00 – “Portal Północny Wschód” – wspólne malowanie graffiti, ul. Chłodna 16

 

Interaktywne działanie wizualne na murze przy ul. Chłodnej 16. Artysta plastyk Kazimierz Gomułka zakomponuje i przygotuje pola do działań plastycznych na zasadzie puzzli. Każdy może wziąć udział w ich zapełnieniu.

 

10.30-12.30 – W poszukiwaniu śladów Lokisa – gra terenowa

 

Zadaniem uczestników zabawy będzie dotarcie do kryjówki Lokisa, legendarnego półczłowieka – półniedźwiedzia, postaci groźnej, niebezpiecznej i tragicznej zarazem, bohatera dziewiętnastowiecznej powieści fantastycznej francuskiego pisarza Prospera Merimee.

Zapisy grup (liczących do czterech osób) do udziału w grze przyjmuje Jolanta Gąglewska lub Maria Kołodziejska (tel.87 565 62 46, pon. – pt. w godz. 8.00-15.00, e-mail: metodyka@bpsuwalki.pl) do poniedziałku, 9 września, do godz. 12.00.

 

12.00-20.00 – gamesroom – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

12.00 – parkour (pokaz) – plac przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Każdy fan fantastyki słyszał na pewno o sztuce ninjutsu. Każdy też widział, jak potrafią się oni bezszelestnie przemieszczać w miejsca mało dostępne dla normalnego człowieka. Członkowie Stowarzyszenia The Parkour One z Suwałk zademonstrują sztukę przemieszczania się w sposób wywodzący się z ninjutsu.

 

12.00 – makijaż japoński (pokaz) – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

W czasie pokazu będzie można zapoznać się z makijażem japońskim oraz technikami jego wykonywania.

 

12.00 – Malowanie bambusów (warsztat) – hol na I piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Tu będziesz mógł pod okiem instruktora spróbować swoich sił w malowaniu bambusów. Jeśli nie potrafisz, nie przejmuj się. Spróbujemy Ci pomóc.

 

12.30 – Mistrzostwa Suwałk w Magic the Gathering (główny sponsor – Szymon Mironowicz – MIR Consulting; obowiązuje wpisowe) – patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

13.00 – Akita, pierwotna rasa psów japońskich (prelekcja) – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Akita to rasa psów zaliczana do grupy psów pierwotnych, wyhodowana w Japonii – najpierw do walk psów, później używana również do polowań. Z tymi i innymi ciekawostkami będziecie mogli zapoznać się w czasie prelekcji.

 

13.00-17.00 – Fantastyczne kolekcje, hol na II piętrze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Kolekcjonerzy będą chwalić się swoimi zbiorami i prezentować je gościom festiwalu, a także wymienić się z innymi zbieraczami. Zapraszamy do udziału małych i dużych kolekcjonerów.

Na zgłoszenia czekamy do 10 września. Przyjmuje je Katarzyna Myszukiewicz. Piszcie na adres: dwutygodnik@bpsuwalki.pl. W temacie wiadomości wpiszcie: fantastyczne kolekcje.

 

13.00 – Duchy, gusła i upiory, sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

W jakie moce nadprzyrodzone wierzono na przełomie XX i XXI wieku w powiatach augustowskim i sejneńskim na podstawie własnych badań opowie Irena Batura.

 

14.00 – Rzecz o medytacji, relaksie, wschodnich źródłach i wpływie na niektóre techniki relaksacyjne na Zachodzie (prelekcja z krótkim warsztatem) – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Wschód nie od dziś inspiruje naszą zachodnią cywilizację. Tamtejsze sposoby zachowania zdrowia cieszą się wręcz legendarną sławą. Jedni je chwalą, inni przed nimi przestrzegają. Pewnie niejedna osoba słyszała lub zetknęła się z medytacją. Dlaczego wprowadza się ją do zachodnich technik relaksu i psychoterapii? O tym i innych związanych z tym zagadnieniach będzie można dowiedzieć się w czasie prelekcji połączonej z krótkim warsztatem.

 

14.00-14.30 – rysunek fantastyczny, hol na parterze Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

15.00 – pokaz mody fantastycznej oraz wręczenie nagród w konkursie kulinarnym, grach miejskiej i terenowej, konkursie fotograficznym “Baśniowa Suwalszczyzna, magiczne Suwałki” oraz ogłoszenie wyników plebiscytu “Kryształowy Klucz dla najlepszego polskiego pisarza fantastyki” – Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

15.00 – Garnitury i blizny – wykład o jakuzie – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Czym jest yakuza? Jak funkcjonuje? Co ją wyróżnia? Na te i inne pytania odpowie ten wykład.

 

17.00 – Metody narracji w RPG – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Jak sprawić, by sesje stały się niezapomnianą przygodą? Jak stopniować napięcie i ubarwić rozgrywkę? Złoty środek pomiędzy mechaniką a narracją, czyli o niełatwej drodze Mistrza Gry do wrót wyobraźni graczy opowie Michał Ratomski.

 

18.00 – Dzikie Pola – sesja RPG – sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Pojedynki, intrygi, zajazdy, spiski, romanse, sejmiki, wielkie bitwy i zwady karczemne. Witamy w Rzeczypospolitej XVII wieku. Weź udział w bitwach, zostań magnatem, a może nawet królem Rzeczypospolitej. Prowadzenie: Przemek Waczyński.

 

19.00 – koncert zespołu Vaiguva – Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

 

Vaiguva to zespół folkowy Uniwersytetu w Szawlach (Litwa). Prezentuje folklor z różnych rejonów Litwy. Jego członkowie noszą repliki średniowiecznych mosiężnych ozdób.

 

Komentarze
Więcej w Fantastyka, Festiwal Fantastyki Portal Północny Wschód, Literatura, muzyka, SOK, Suwałki, Świteź, sztuka, Teatr
Dziewczyny z HOC LOCO zdobyły Katowice i przywiozły “Grubiorza”

Dziewczyny z teatru HOC LOCO kilka dni temu wybrały się do Katowic na I Festiwal Amatorskich Teatrów Alternatywnych "Grubiorz Teatralny"...

Zamknij