“Najlepsi z Najlepszych” w województwie warmińsko – mazurskim. Poznaliśmy laureatów

Urząd Marszałkowski informuje:

W czwartek 30 marca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbyła się gala Laur „Najlepszym z Najlepszych“. Marszałek Gustaw Marek Brzezin wyróżnił mieszkańców i instytucje z regionu, które w 2016 roku osiągnęły sukces, rozsławiając Warmię i Mazury w Polsce i na świecie.

– Intencją samorządu województwa pozostaje pragnienie docenienia Państwa na własnym podwórku, w obecności waszych bliskich i przyjaciół – mówił marszałek Brzezin. – Nie zawsze wieści o Państwa osiągnięciach docierają do szerokiej świadomości. Zależy nam, żeby zwrócono na nie uwagę, na jaką zasługują.

W tym roku laury przyznano w sześciu kategoriach: sport, kultura, sztuka, muzyka, przełamywanie barier – społecznych, medycznych, naukowych, produkcja żywności i sztuka kulinarna, turystyka oraz innowacje i rozwój. Laureaci pochodzą z Olsztyna, Elbląga, Olsztynka, okolic Szczytna, Ełku, Barczewa, Giżycka, Bartoszyc i Ostródy. Łącznie wyróżniono 19 osób i instytucji.

– Naszych laureatów, niezależnie od dziedziny, wyróżnia przede wszystkim odwaga, determinacja i pewność siebie – mówił marszałek. – Wiara w to, że czymkolwiek się zajmują, robią to najlepiej, jak potrafią i jest to godne pokazania światu. Często realizują pomysły, na które nikt wcześniej nie wpadł. Robią coś po raz pierwszy w historii. Taki rodzaj pewności siebie – pozbawiony pychy, ale oparty na rzetelnej pracy i doskonaleniu – szczególnie cieszy nas – gospodarzy województwa. To dla nas obietnica rozwoju i dobrobytu. Mamy w Was godnych zaufania współpracowników w dziele budowania Warmii i Mazur.

Szczególne podziękowania za promocję regionu odebrała również Izabella Krzan, Miss Polonia 2016. Oficjalną część uwieńczył jazzowy koncert Grażyny Auguścik i Trio Andrzeja Jagodzińskiego.

 

Lista laureatów:

 

SPORT

Julia Szmit – niezwykle utalentowana żeglarka z Giżycka. W wyścigach startuje w parze z Hanną Dzik z Gdyni. W klasie 420 w roku 2016 zdobyły złoto w swojej kategorii wiekowej na Mistrzostwach Świata we Włoszech. W ogólnej klasyfikacji zajęły 5. miejsce. Na Mistrzostwach Świata Juniorów ISAF w klasie 420 w nowozelandzkim Auckland obroniły pierwsze miejsce zajęte przed rokiem.

 

Anna Harkowska – podwójna srebrna medalistka w kolarstwie szosowym na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Zdobyła srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego oraz wywalczyła srebro w jeździe indywidualnej na czas. Cztery lata temu z Londynu Harkowska przywiozła trzy srebrne medale. Statuetkę w imieniu laureatki odebrał Piotr Łożyński – Prezes Olsztyńskiego Klubu Sportowego „Warmia i Mazury“.

Karol Jabłoński – jeden z najbardziej wszechstronnych żeglarzy, który odniósł sukcesy w żeglarstwie morskim, bojerach i żeglarstwie meczowym. Wielokrotny mistrz świata oraz Europy. W 2016 roku po raz trzeci z rzędu obronił złoty medal Mistrzostw Świata w żeglarstwie lodowym. Sukces powtórzył i w tym roku. Uznany w międzynarodowym środowisku żeglarskim, uczestniczy w profesjonalnych regatach na akwenach całego świata.

 

KULTURA, SZTUKA, MUZYKA

Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka – muzeum zdobyło pierwsze miejsce w konkursie portalu kulturaonline.pl na najciekawsze muzeum multimedialne w Polsce. Dwie ekspozycje zaprezentowane są z pomocą ekranów dotykowych, stołów interaktywnych i projekcji realizowanych w technice 3D. Pierwsza poświęcona jest dziejom Olsztynka oraz walorom turystycznym miasta i gminy. Druga  przedstawia historię I wojny światowej, jej skutków dla regionu ze szczególnym uwzględnieniem wybudowania mauzoleum Tannenberg-Denkmal. Ekspozycja upamiętnia również ofiary drugiego co do wielkości w Prusach Wschodnich obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein, funkcjonującego w latach 1939-1945.Statuetkę odebrali: Agnieszka Tomaszewska – kierownik muzeum i Krzysztof Wieczorek – zastępca burmistrza Olsztynka.

 

Edward Cyfus i Izabela Lewandowska – podjęli skuteczne starania o wpisanie gwary warmińskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to pierwszy wpis z terenu Warmii i Mazur i jedyny wpis gwary z Polski. Jego celem jest ochrona gwary warmińskiej przed całkowitym zanikiem.

 

Biblioteka Elbląska im. C. K. Norwida – w 2016 roku Bibliotece Elbląskiej nadano status biblioteki naukowej, a część jej zasobów zabytkowych włączono w skład narodowego zasobu bibliotecznego. To wyjątkowe wydarzenie na skalę ogólnopolską. Dotychczas w tym prestiżowym gronie były tylko dwie instytucje – Biblioteka Narodowa w Warszawie i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie. Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poszerzono je o zbiory pięciu bibliotek, w tym elbląskiej. Statuetkę odebrał dyrektor biblioteki Jacek Nowiński.

 

PRZEŁAMYWANIE BARIER – SPOŁECZNYCH, MEDYCZNYCH, NAUKOWYCH

Prof. Arkadiusz Żukowski z Instytutu Nauk Politycznych UWM – został wybrany do prezydium Europejskiej Konfederacji Towarzystw Nauk Politycznych. Wcześniej żaden delegat z Polski nie zasiadał w tym gremium, które grupuje ponad 30 narodowych towarzystw nauk politycznych z Europy. Jej głównym celem jest promowanie i koordynowanie aktywności naukowej i edukacyjnej politologii w Europie i na świecie.

 

Dr n. med. Adam Kern – w Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, którą kieruje doktor Kern, w listopadzie 2016 roku wykonano dwa pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim zabiegi wszczepienia specjalnych urządzeń zamykających (okluderów) uszka lewego przedsionka serca. Bezoperacyjne, czyli tzw. przezskórne zamknięcie tej struktury serca poprzez wszczepienie okludera do jego jamy jest niezbędne w grupie chorych z migotaniem przedsionków posiadających przeciwskazania do stosowania terapii przeciwkrzepliwej. Skuteczne wykonanie zabiegu zmniejsza w tej grupie chorych ryzyko zgonu i udaru mózgu w obserwacji odległej.

 

Prof. Wojciech Maksymowicz – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, którym kieruje profesor Maksymowicz, otworzył pierwszą w Polsce placówkę zajmującą się wybudzaniem dorosłych pacjentów ze śpiączki. „Budzik dla dorosłych“ mieści się w budynku przylegającym do Centrum Medycyny Eksperymentalnej. Placówka działa przy Katedrze Neurologii i Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Są już pierwsze sukcesy. Pacjent, który został przywieziony do kliniki z innej placówki, poddany odpowiedniej stymulacji wybudził się ze śpiączki. W klinice lekarze będą przywracać świadomość pacjentom w śpiączce w pierwszym roku po wypadku oraz osobom, które znalazły się w śpiączce z powodu niedotlenienia.

 

PRODUKCJA ŻYWNOŚCI I SZTUKA KULINARNA

Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska – Piekarnia w Dźwierzutach – chleb żytni staropolski z pestkami dyni wypieczony w Dźwierzutach zdobył Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najlepszy produkt tradycyjny. Pieczywo zaprezentowano podczas IX Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej Natura Food w Łodzi. To jedna z większych imprez wystawienniczych w Polsce poświęcona bioproduktom, ekożywności oraz produktom regionalnym i tradycyjnym. W wydarzeniu uczestniczy niemal 300 wystawców i ok. 12 tys. zwiedzających. Statuetkę odebrał Jerzy Kilijański – prezes zarządu spółdzielni.

 

Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy ,,Stary Folwark” w Tumianach – ośrodek zdobył „Perłę 2016” – nagrodę przyznawaną w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w kategorii najlepsze potrawy. Dania, które podbiły podniebienia krajowej kapituły konkursu, to „karmuszka“ oraz „sandacz w ogrodzie warzyw”. Statuetkę odebrali Irena i Mariusz Szczepańscy.

 

Restauracja Romantyczna Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie – restauracja znalazła się w gronie dwunastu najlepszych restauracji w Polsce, które otrzymały „Trzy Widelce plus” w konkursie Poland 100 Best Restaurants 2016. Romantyczna jest pierwszą w Polsce restauracją rekomendowaną przez Slow Food Polska, organizację, której celem jest „ochrona prawa do smaku”. Stawia na dania przygotowywane głównie z produktów regionalnych. Statuetkę odebrali Joanna Kaszubowska – dyrektor hotelu, oraz szef kuchni Łukasz Wojtas.

 

TURYSTYKA

Pałac i Folwark Galiny – w konkursie Hotel Przyjazny Rodzinie Pałac i Folwark Galiny otrzymał 100 proc. punktów. Pałac Galiny jest jednym z nielicznych przykładów architektury renesansowej, zachowanej na terenach dawnych Prus Książęcych. Wnętrza odrestaurowano ze szczególnym poszanowaniem tradycji i historii obiektu. W pobliżu pałacu znajduje się zabytkowy folwark – zespół budynków z charakterystycznej, czerwonej cegły z malowniczym stawem pośrodku. Statuetkę odebrała dyrektor hotelu – Alicja Podolecka.

 

Elżbieta i Zdzisław Kobus Gospodarstwo Ekoagroturystyczne KAMEZ – gospodarstwo zajęło trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2016” w kategorii środowisko. Specjalizuje się m.in. w hodowli koni oraz uprawie zbóż. Prowadzi należącą do ogólnopolskiej sieci Zagrodę Edukacyjną, dzięki której dzieci uczestniczą w życiu gospodarstwa, poznając zwyczaje zwierząt gospodarskich oraz uprawę roślin w ogrodzie i w polu. Prowadzone są liczne zajęcia edukacyjne m.in. nauka wyrabiania i pieczenia chleba, zdobywanie praktycznej wiedzy na temat pozyskiwania mleka i tworzenia wyrobów mlecznych. Statuetkę odebrali Elżbieta i Zdzisław Kobus.

 

Biuro Podróży Szarpie Travel – laureat konkursu „Teraz Polska” edycja 2016 w kategorii „usługa” za kolonie, obozy młodzieżowe i zielone szkoły na Mazurach. Biuro Podróży Szarpie Travel od 1995 roku specjalizuje się w wypoczynku dzieci i młodzieży. Dziś to jeden z największych organizatorów zielonych szkół, kolonii i obozów w kraju i za granicą oraz rodzinnych weekendów, w których rocznie uczestniczy 20 tys. osób. Dumą firmy jest ośrodek Kulka, unikatowa placówka wypoczynku dedykowana dzieciom i młodzieży, w sezonie trwającym od kwietnia do października goszcząca 12 tys. osób. Statuetkę odebrali właściciele: Andrzej Kindler i Wojciech Śmieszek.

 

INNOWACJE I ROZWÓJ

 Janusz Dramiński, Dramiński S.A. – jest wspaniałym przykładem połączenia biznesu, myśli konstruktorskiej oraz nauki. Najlepszym tego dowodem jest nagroda Prezydenta RP w ostatniej edycji  konkursu Agroliga. Firma Dramiński S.A. zajęła pierwsze miejsce otrzymując tytuł Krajowego Mistrza Agroligi 2015. Ta olsztyńska firma jest uznanym producentem wysokiej jakości zaawansowanych technologicznie urządzeń elektronicznych dla medycyny ludzkiej, a także z branży weterynaryjnej, hodowlanej i  rolniczej. Firma ta od prawie 30 lat specjalizuje się w konstruowaniu, wdrożeniach, produkcji oraz sprzedaży ultrasonografów zarówno w kraju jak i za granicą.
Obecnie Dramiński S.A. opracowuje prototyp multimodalnego tomografu ultradźwiękowego. To unikatowe na skalę światową urządzenie, wykorzystujące ultradźwięki do badania nowotworów piersi u kobiet w pierwszym stadium zmian nowotworowych. Jest to nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna metoda, w przeciwieństwie do klasycznej rentgenowskiej mammografii.

Statuetkę odebrali Andrzej Wiktorowicz – wiceprezes i dyrektor działu badawczo-rozwojowego, a także profesor Krzysztof Opieliński z Politechniki Wrocławskiej.

 

theConstruct – jako pierwszy startup z Polski zakwalifikowali się do finałowej dwudziestki „Startupbootcamp” – międzynarodowego programu mentorskiego dla młodych przedsiębiorców. Elbląska firma theConstruct stawiała pierwsze kroki przy Elbląskim Parku Technologicznym. Młodzi przedsiębiorcy zajmują się tworzeniem aplikacji ułatwiających przenoszenie projektów 3D do wirtualnej rzeczywistości. Statuetkę odebrał Piotr Juchnowicz – prezes zarządu firmy.

 

POL FOODS – firma należy do wiodących producentów pelletów – półproduktów do wytwarzania przekąsek snackowych w Polsce. Lista nagród i wyróżnień jest imponująca: trzecie miejsce w województwie warmińsko-mazurskim w rankingu Gazele Biznesu, laureat Godła Firma Roku 2016, Godło „Złotego Orła”, laureat konkursu „Regionalne Orły Eksportu“ w kategorii „Najdynamiczniejszy Eksporter”. Statuetkę odebrała Monika Płochocka, członek zarządu firmy.

 

DIAMENTOWY LAUR

Browar Kormoran – nieoceniona wartość promocyjna tego rękodzieła wśród browarów, a także ogromna przyjemność, jaką zespół Browaru Kormoran sprawia nam wszystkim – smakoszom – uzasadnia nominację do Diamentowego Lauru „Najlepszym z Najlepszych”.

Kolejny raz z rzędu olsztyński Browar Kormoran pokazał, jak wielka jest siła małego regionalnego browaru, który czerpie ją z regionu. Wysokie oceny klientów zostały potwierdzone w licznych nagrodach na konkursach. Zarówno na Chmielakach, jak na Good Beer Browar Kormoran bezdyskusyjnie zdobył największą ilość medali, zostawiając konkurencję daleko w tyle.

Statuetkę odebrał asystent zarządu – Paweł Błażewicz.

Komentarze
Więcej w Gospodarka, innowacje, kultura, Marszałek Wojwewództwa, muzyka, Najlepsi z Najlepszych, Olsztyn, sport, sztuka, Turystyka
Agata Prosińska, autorka książki “Sylfida” i… uczennica LO w Olecku gościem oleckiej biblioteki

Agata Julia Prosińska to młoda (rocznik 1999), zdolna autorka sztuk teatralnych i powieści fantasy urodzona w Gołdapi, uczennica I LO...

Zamknij