“O” – Chłopcy kontra Basia zagrają w Augustowie

Kilka lat temu mogliśmy cieszyć się ich muzyką podczas Sztamy. To był bardzo dobry, energetyczny koncert.Od tamtego czasu zespół bardzo się rozwinął, nagrał kolejną płytę i dziś należy do jednych z najciekawszych kapel grających szeroko pojętą muzykę folkową, którą bardzo zgrabnie łączą z jazzem. Niedawno ukazał się ich druga płyta zatytułowana “O” zawierająca 11, co warte podkreślenia autorskich kompozycji. W sobotę 21 listopada o godz. 19.00 Chłopcy kontra Basia zagrają w Augustowie (MDK, Rynek Z. Augusta 9)

 

Chłopcy kontra Basia prezentują płytę “O” 


To płyta-opowieść. 
“O” przywołuje dawne byty, zapomniane istoty, historie z morałem, dawną wizję świata. 
Motywy czerpane garściami z ludowych baśni i gawęd układane są w nowej kolejności, parafrazowane, przetwarzane lub stanowią bazę do zupełnie odrębnego snucia opowieści. 
Rozsmakowani w minionej kulturze, Chłopcy kontra Basia ubierają słowa we współczesne kompozycje, nadając im aktualny wymiar i sens. Ubogacają swe dotychczasowe brzmienie w partie trąbek, ukulele, fortepianu. 
Dryfują pomiędzy archaicznie brzmiącymi melodiami a tanecznym groovem, eksperymentują z barwami, formą, brzmieniem. Pomimo minimalistycznego trzonu – śpiewu, kontrabasu i perkusji – starają się wciąż zachwycać i zaskakiwać – także samych siebie. 
Posłuchaj opowieści. Jej rytm wyznacza pojawiający się na wiedźmim welonie ścieg. 
Tu, w cieniu bliźniaczych gór, dobro i zło łączą się w czułym uścisku. Klątwa przynosi ukojenie, uświęcona woda – zgubę. Posłuchaj opowieści spod czarnego sukna. O wiecznym nigdy, o końcu świata, o niemożliwej miłości. “O”. 

 

Komentarze
Więcej w Augustów, Chłopcy kontra Basia, kultura, MDK
Krótkie historie – Olivier Messiaen i Jerzy Stankiewicz

Olivier Messiaen i Jerzy Stankiewicz Olivier Messiaen - francuski kompozytor, organista i pianista, a także ornitolog, nigdy nie marzył o...

Zamknij