Plakaty Franciszka Starowieyskiego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wernisaż wystawy

W najbliższy piątek 22 stycznia 2016 r. o godz. 17.00 w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury odbędzie się wernisaż wystawy plakatów Franciszka Starowieyskiego. Wstęp wolny. A jeśli ktoś nie będzie mógł być obecny na wernisażu to informujemy, że wystawa jest czynna do 29 lutego 2016 r. 

 

Malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Artysta o barokowej wyobraźni, z genialną precyzją łączący formę z przesłaniem. Znany z upodobania do fantastyki i makabry, rozpoznawalny z uwagi na oryginalny klimat swoich prac, wyniósł plakat do rangi samoistnego dzieła sztuki.

 

Franciszek Starowieyski pierwsze plakaty projektował na przełomie lat 1950/60 w najlepszym okresie tak zwanej polskiej szkoły plakatu. Jedną z cech wyróżniających plakaty tworzone przez polskich twórców było użycie środków malarskich, dzięki czemu zyskały one walor indywidualnej wypowiedzi artystycznej.

 

Szczególnie plakaty filmowe, niepodlegające sztywnym rygorom ówczesnej propagandy i wolne od nacisku zleceniodawcy, ponieważ w istocie nie musiały reklamować filmów, zyskiwały autonomiczny status dzieła sztuki. Projekt plakatu do filmu “Złodziej” z 1957 r. Starowieyskiego (wg relacji autora namalowany pędzlem do golenia Marka Hłaski) jest wspaniałym wyrazem artystycznej swobody i ekspresji.

 

W kolejnych swoich mistrzowskich realizacjach do filmów i przedstawień teatralnych: “Frank V” 1962 r., “Teresa Desqueyroux” 1964 r., “Czerwona Magia” 1971 r., przepełnionych atmosferą marzenia sennego, grozy i tajemnicy, autor czerpie obficie z poetyki surrealizmu.

 

W latach 70-tych XX w. Starowieyski w swoich artystycznych kreacjach coraz częściej nawiązuje do erotyki i śmierci, zaczyna też datowanie swoich prac o 300 lat wstecz, podkreślając tym swój związek z epoką baroku. Artysta czerpał z natury, operując doskonałym warsztatem rysownika i kaligrafa, tworzył niesamowite wizje z motywami ludzkich i zwierzęcych kształtów, kości, czaszek i roślin. Z końcem lat 70-tych Starowieyski odchodzi powoli od plakatu koncentrując się na swoim Teatrze Rysowania, który składa się ze spektakli z udziałem publiczności.

 

Po roku 1989 wraz z przemianami ekonomicznymi w Polsce kończy się epoka artystycznego plakatu filmowego. Starowieyski tworzy nieliczne plakaty do swoich wystaw oraz do przedstawień teatralnych, powstają m.in. realizacje dla Warszawskiego Teatru Powszechnego: “Trzy wysokie kobiety” 1996 r., “Wariacje Goldbergowskie” 1984 r.

 

Plakatowa twórczość Starowieyskiego, którą stanowi ponad 360 zrealizowanych projektów, jest niezwykłym pokazem indywidualnych wizji artysty przedstawionych w perfekcyjnej plastycznej formie będącej wynikiem doskonałego warsztatu autora. Na wystawie w Suwalskim Ośrodku Kultury prezentowany jest wybór 30 plakatów z kolekcji Galerii Plakatu Polskiego Poster.pl – działającej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.


Dariusz Zgutka, Galeria Plakatu Polskiego w BUW


Komentarze
Więcej w Franciszek Starowieyski, Galeria Patio, plakaty, SOK, Suwałki, sztuka
Kabaret Moralnego Niepokoju z niepijącym Jerzykiem w Suwałkach i Ełku. I to jednego dnia

Najpierw będą rozśmieszać publiczność w Suwałkach, a kilka godzin później w Ełku. Fani znanego oleckiej publiczności Kabaretu Moralnego Niepokoju będą...

Zamknij