Recital Edyty Geppert w Suwałkach

Własny styl, talent interpretatorski, staranność i szczerość w doborze repertuaru – to właśnie Edyta Geppert. Jak sama mówi, najchętniej śpiewa “o tym, co sercu jest bliskie i drogie”. Jej piosenki to prawdziwe perły polskiej piosenki literackiej. Mimo zmieniających się mód są symbolem elegancji, stylu, dobrego smaku i mądrości.

 

Edyta Geppert znana jest z tego,  że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie  emocje, które udzielają się publiczności.

 

Recital Edyty Geppert z udziałem Piotra  Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza, to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą  charyzmą artyści.

 

Edyta Geppert jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej im. F.Chopina (ukończyła Wydział Piosenki). Początek jej kariery można datować na 1984 rok, wtedy bowiem otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix Festiwalu Polskie Piosenki w Opolu. Potem na artystkę spadł dosłownie deszcz kolejnych laurów, m.in. wygrała Międzynarodowy Festiwal Piosenki na Malcie i w Bratysławie, otrzymała dwa Wiktory dla najciekawszej osobowości TV i jeszcze dwukrotnie – Grand Prix Festiwalu w Opolu (1986 i 1995 rok). Swój pierwszy recital Edyta Geppert zaśpiewała w marcu 1985 roku na Targach Estradowych OSET w Rzeszowie. Od tej pory tę formę prezentowała ponad 2500 razy na deskach filharmonii, domów kultury i scenach teatrów, w Polsce i poza jej granicami.

 

Tajemnica trwałego sukcesu piosenkarki tkwi w jej scenicznej osobowości, która przenika każdą piosenkę, każdy tekst. O czymkolwiek śpiewa, wydaje się, że przedstawia doświadczenia z własnego życia. Nic nie jest jej obce. Z minuty na minutę potrafi zmienić się nie do poznania. Stały jest element pewnego niepogodzenia z losem, nadziei pełnej idealizmu, według którego mało kto teraz żyje, ale lubimy o tym słuchać. Teksty wykonywane przez Edytę Geppert, wszystkie razem i każdy z osobna, są czymś więcej niż zlepkiem banalnych słów, pod które podłożono muzykę.


Recital Edyty Geppert, sobota, 26.09.2015, godz. 19:00, Suwalski Ośrodek Kultury, Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5. Bilety w cenie 60 zł.



Komentarze
Więcej w Edyta Geppert, Koncert, kultura, muzyka, SOK
Krótkie historie – Droga do Haparandy i utarte przyzwyczajenia

Droga do Haparandy i utarte przyzwyczajenia   Od początku podróż do Skandynawii zamykała mi się w słowach "Droga do Haparandy"....

Zamknij