Społeczeństwo obywatelskie

Tekst nadesłany

 

Mienimy się społeczeństwem obywatelskim. Naszą aktywność na forum tegoż społeczeństwa ograniczamy jednak albo do prywatnych rozmów, przesyconych narzekaniem i utyskiwaniami na władzę, drogi, urzędników itd., albo do obraźliwych, niemerytorycznych i bezdennie głupich komentarzy na internetowych forach. Przepraszam, zapomniałem jeszcze o obowiązkowym, anonimowym stawiennictwie na Placu Wolności przy okazji święta przystanku, mleka, czosnku i rabarbaru. Kiedy zaś idzie o sprawy ważniejsze zamykamy się we własnych “dulskich” izdebkach, gdzie przy blasku świecy rozprawiamy o nich, ale tak, żeby przypadkiem sąsiad nie słyszał. Wstyd. Dobitnie o tym świadczyć może fakt, iż na niedawnym walnym zebraniu członków ogrodów działkowych “400-lecia Olecka” obecnych było jedynie ok. 8% ogółu użytkowników. I te 8 % zadecydowało za 92%. Paranoja. Na tej podstawie, dużo starsza ode mnie osoba stwierdziła, że jesteśmy niestety społeczeństwem anty-obywatelskim.

Jesteśmy w naszym mieście w przededniu wyborów burmistrza. Temat elektryzuje ogół, a jednak zewsząd dochodzą głosy, że komitety mają problem z zebraniem wymaganej liczby podpisów poparcia. Wszystkie komitety. Problem polega na notorycznym odmawianiu podpisania takiej listy. Każdemu komitetowi. Zapytam zatem, gdzie jest nasza “obywatelskość”? Głupie prawo, a w tej materii rzeczywiście jest ono głupie, najłatwiej obejść właśnie prospołeczną i prodemokratyczną postawą. Niech wybór zadecyduje się przy urnach.

Nie jestem przedstawicielem żadnego z komitetów, a nawet gdybym był, podpisałbym taką listę, każdemu z kandydatów. Ktoś może powiedzieć, że jest to element walki politycznej. Jeżeli ktoś używa bierności społeczeństwa do tejże walki z góry stoi na przegranej pozycji, gdyż bierny tłum poruszony w drugą stronę niechybnie przyciśnie go prędzej czy później do muru i rozgniecie.

Apeluję zatem do mieszkańców miasta o danie wyrazu obywatelskiej postawie i podpisywanie list poparcia dla kandydatów. O tym kto będzie burmistrzem zadecydujemy 21 maja albo nawet 4 czerwca. Znamienna data. Tamte wybory nie były wolne, te mogą być.

KT
Komentarze
Więcej w Olecko, przedterminowe wybory, społeczeństwo obywatelskie
Wyniki sztafet w mistrzostwach województwa (sukces uczniów z “Trójki”) i zapowiedzi imprez sportowych

Komunikaty MOSiR w Olecku:   Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego  w Mieszanych Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych, Gimnazjów...

Zamknij