Suwalski Maraton Szantowo-Folkowy

Suwalski Ośrodek Kultury i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach zapraszają na Maraton Szantowo-Folkowy “Z nurtem Czarnej Hańczy” który odbędzie się w dniach 14 – 15 sierpnia 2016 r. na zalewem Arkadia.

 

W uroczych okolicznościach przyrody zalewu Arkadia, nad brzegiem Czarnej Hańczy, zabrzmią szanty. W tym roku gramy szantowo i etnicznie. Dwa wieczory, siedem zespołów. Wystąpią: Lubelska Federacja Bardów, Czerwony Tulipan, Chwila Nieuwagi, Dom o Zielonych Progach, Banana Boat, Formacja i Stare Dzwony. Koncerty odbędą się w ramach obchodów Roku Czarnej Hańczy. To jedno z licznych wydarzeń zaplanowanych w kalendarzu Roku Czarnej Hańczy! Wstęp wolny

 

Niedziela, 14 sierpnia, godz. 16.00
Dom o Zielonych Progach, Lubelska Federacja Bardów, Czerwony Tulipan, Chwila Nieuwagi

 

Poniedziałek, 15 sierpnia, godz. 17.00
Banana Boat, Formacja, Stare Dzwony

 

DOM O ZIELONYCH PROGACH

Zespół znany chyba wszystkim sympatykom piosenki turystycznej i studenckiej, obecny na scenie od ponad 10 lat”Dom o Zielonych Progach”, przez niektórych wymieniany jednym tchem z takimi klasykami jak “Wolna Grupa Bukowina” czy “Stare Dobre Małżeństwo”. Jego kariera rozpoczęła się od zdobycia wszystkich głównych nagród festiwalu YAPA 2002, od tej pory przepełnione poezją utwory “Domu” na stałe zamieszkały w sercach miłośników gór. Zespół złożony jest z kilkoro przyjaciół, połączonych wspólną pasją do muzyki i wędrowania.

 

W piosenkach “Domu o Zielonych Progach” można doszukać się wielu inspiracji. Strofy wielkich poetów, jak chociażby Jerzy Harasymowicz, Wojtek Belon i Kazimierz Węgrzyn, znalazły swoje miejsce na trzech dotychczas wydanych płytach. Wakacje 2012 roku przyniosły kolejny krążek zespołu, ujmujący w dźwięki muzyki także twórczość Wiesławy Kwinto-Koczan. Grupa ma na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach oraz stałe miejsce na każdym z ośmiu krążków z serii “W górach jest wszystko, co kocham…”.

 

LUBELSKA FEDERACJA BARDóW

Oryginalna formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Sposobem organizacji pracy przypominająca piwnice artystyczne, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej; nawiązuje do ambitnych nurtów rocka i popu. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Warte podkreślenia jest, że zarówno muzyka jak i tekst są przeważnie dziełem członków zespołu.

 

Najważniejsze występy w charakterze gwiazdy zanotowała podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot – Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych “Śpiewajmy poezję”. Z sukcesem koncertowała w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie, i wielokrotnie w Londynie. Najczęściej jednak w Polsce. Swoje płyty grupa nagrywała (m. in.) w studio pr. III PR im. Agnieszki Osieckiej i w studio PR Kraków.

 

CZERWONY TULIPAN

“Czerwony Tulipan” swoimi początkami sięga lat siedemdziesiątych i studenckiego zespołu “Niebo”, który powstał w marcu 1972 roku na WSP w Olsztynie. Zespół występował m.in. na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych “Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. W roku 1978 zespół “Niebo” zawiesił działalność. Członkowie zespołu stworzyli także grupy: “Bonieq” (czytaj “BoNieQ”) (1977), “Kart” (1979), “Ex” (1979). Po studiach część członków “Nieba” stworzyła zespół “Czerwony Tulipan”. Grupa została uhonorowana nagrodą Osobowość Roku Warmii i Mazur 2003.

 

CHWILA NIEUWAGI

Chwila Nieuwagi to zespół (nie projekt!), który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna, jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków, które można usłyszeć – słuchając. Uwagę przykuwają również ciekawe teksty – część z nich to utwory uznanych poetów, pozostałe to teksty własne zespołu.

 

Utwory zespołu pojawiły się na wielu składankach: “W stronę Krainy Łagodności”, “Folk się gro”, “Ballady i niuanse”, czy “W górach jest wszystko co kocham”, a koncerty grupy odbywały się między innymi na takich scenach jak: Amfiteatr w Opolu, Studio im. Agnieszki Osieckiej Radiowej Trójki, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Studio Lutosławskiego w Warszawie, Przystanek Woodstock, Seminarium Duchowne w Katowicach, Krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej i wielu, wielu innych…

 

BANANA BOAT

Banana Boat to sekstet wokalny, specjalizujący się w oryginalnej twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej, neo-szanty oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej. Zespół powstał w 1994 roku i zadebiutował występem na Tratwie’94 w Katowicach. Pierwszy skład rozwiązał się w 1996 roku. W 1998 roku zespół wznowił działalność w pięcioosobowym składzie, a w ostatnich miesiącach roku 2008, wzmocniony pięknym, ciepłym basem Piotra “Qdysia” Wiśniewskiego, staje się sekstetem.

 

Od roku 1998 zespół Banana Boat koncertował na wszystkich największych scenach szantowych w Polsce oraz na imprezach o randze międzynarodowej w Czechach, Włoszech, Irlandii, Francji, USA, Holandii i Niemczech.

 

FORMACJA

Zespół powstał jesienią 2008 roku, po zakończeniu działalności Gdańskiej Formacji Szantowej. W połowie 2009 Formacja zaczęła nagrywanie płyty stanowiącej podsumowanie istnienia GFS i jednocześnie mającej wytyczać kierunek muzycznych poszukiwań zespołu. Na wydawnictwie pod tytułem “RENAMEnt” znalazły się więc wyłącznie autorskie piosenki, te grane od lat przez GFS i trzy nowe kompozycje, napisane już z myślą o Formacji. Na krakowskich Shanties 2010 piosenka Formacji “Na strandzie Helu” (pochodząca właśnie z tej płyty) zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa dla najlepszej współczesnej piosenki żeglarskiej.

 

Rok 2015 przynosi drugą płytę w dorobku zespołu, zatytułowaną “Formacja”. To wydawnictwo zawiera przede wszystkim utwory z dawnego repertuaru Krewnych i Znajomych Królika i Packetu w nowych, odkrywczych aranżacjach Jacka Jakubowskiego. Poza tym znalazły się tam oczywiście autorskie utwory Jacka Jakubowskiego i Krzysztofa Jurkiewicza. W 2016 Formacja zostaje uhonorowana Nagrodą Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny.

 

STARE DZWONY

Jeden z najstarszych polskich zespołów szantowych i grupa, która spopularyzowała w Polsce śpiewanie szantowe. Stare Dzwony debiutowały w 1981 roku w Krakowie i od tego czasu są stale obecni na polskiej scenie szantowej. Laureaci Grand Prix na Festiwalu “Shanties” w Krakowie w 1983 i 1993 roku. W 2003 roku otrzymali nagrodę specjalną Tygodnika Wybrzeże, honorującą wieloletnią popularyzację żeglarstwa w Polsce.

 

Trudno wymienić wszystkie utwory, które wylansowały Stare Dzwony, większość z nich na stałe weszła do kanonu polskiej muzyki morza. Grupa wielokrotnie występowała na wszystkich najważniejszych imprezach szantowych w Polsce, a także w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie.


Komentarze
Więcej w Folk, kultura, muzyka, OSIR Suwałki, Rozrywka, SOK, Suwalski Maraton Szantowo-Folkowy Z nurtem Cz, Suwłki
Hol (prawie) wyremontowany kino “Mazur” zaprasza po przerwie

Po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej remontem holu (wreszcie, bo hol nie był remontowany wiele lat) kino "Mazur" wznawia działalność. Troszkę później...

Zamknij