Uczniowie z oleckiego LO dzielą się wrażeniami z Czwartku z Humanistyką, który miał miejsce na olsztyńskim Uniwersytecie

Informacja nadesłana:

Dnia 14 grudnia 2017 r. klasy 1C oraz 3B1 uczestniczyły w wykładach humanistycznych na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie w ramach IV edycji Czwartków z Humanistyką. Pierwszy wykład nosił nazwę „Czym jest etyka komunikacji? Kilka uwag o posługiwaniu się językiem z perspektywy moralności” (filologia germańska). Poznaliśmy definicje słów „język” oraz „komunikacja”,a także ogólny zarys postrzegania i posługiwania się tzw. etyką komunikacji.

Drugi wykład pt. „Sztuka krojenia tortu – z historii dyplomacji” (historia) był niezwykle interesujący. Po nim mogliśmy jasno stwierdzić czy jesteśmy dyplomatami lub czy nadajemy się na dyplomatów. Trzeci wykład „Polityka Polski wobec Litwy. Przeszłość. Teraźniejszość. Perspektywy” (stosunki międzynarodowe) poprowadzony został przez dr. hab. Bara NDiaye. Opisał funkcje mediów oraz postawił przed nami pytanie – „Czy media są nadal czwartą władzą”.

Czwarty wykład nosił nazwę „Przysięga wojskowa w siłach zbrojnych jako element kształtowania lojalnej postawy żołnierza wobec państwa” (wojskoznawstwo). Omówiliśmy pojęcie „przysięga wojskowa”, poznaliśmy w jakich okolicznościach odbywało się składanie przysięgi wojskowej.

Piąty wykład pt. „Jak dziecko uczy się języka?” (logopedia) był dla wielu najprzyjemniejszym. Poznaliśmy trzy rodzaje teorii: behawiorystyczne, natywistyczne i interakcji społecznych. Cały wykład podsumował przeuroczy filmik o dwóch bobasach prowadzących konwersację.

Szósty wykład „Jak to z dżinsem było – portki, które zbudowały Amerykę” (filologia angielska) należał do najzabawniejszych. Poznaliśmy wynalazców, pierwotne przeznaczenie, historię powstawania dżinsów. Obejrzeliśmy także reklamy najsławniejszych producentów dżinsów: Wrangler, Levi’s oraz Lee.

Siódmy wykład „O szczęściu” (filozofia) opowiadał o charakterze, poziomach i funkcjach szczęścia. Mimo, że prowadzący wykładał w sposób spokojny, to wszystkich zainteresował tematyką. Puentą wykładu stanowiły słowa „Kiedy szczęście przestaje być czymś niezwykłym, ludzie przestają do niego dążyć”.

Ostatni – ósmy wykład „Rodzinna Europa, europejskie związki rosyjskich władców” (lingwistyka w biznesie) pozwolił nam przeanalizować drzewo genealogiczne cara Mikołaja II. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek np. Książę William jest pra pra pra pra wnukiem cara Mikołaja II.

Po zakończeniu wykładów udaliśmy się do sali teatralnej na spotkanie autorskie naszej uczennicy Agaty Julii Prosińskiej. Nasza koleżanka bardzo entuzjastycznie i interesująco przedstawiła proces tworzenia swoich dwóch powieści „Sylfida” oraz „Nimfa”. Opowiadała o swoich pasjach, zainteresowaniach oraz co miało wpływ na ich rozwój.

Po uczcie intelektualnej był czas na odpoczynek i świąteczne zakupy w galerii handlowej.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne Czwartki z Humanistyką.

Opiekunami byli: Panie – Emilia Przemielewska i Elżbieta Guziejko oraz Pan Paweł Kurowski.

Komentarze
Więcej w Czwartki z Humanistyką, Edukacja, LO Olecko, Olecko
Debiut hejnału gminy Olecko

Ratusz informuje: 31 grudnia 2017 r będzie można po raz pierwszy usłyszeć hejnał gminy Olecko. Po wybiciu przez ratuszowy zegar...

Zamknij