Własna strona internetowa – jak ją zrobić, by była dobra?
Własna strona internetowa to narzędzie używane obecnie przez każdego – firmy, osoby prywatne, celebrytów czy polityków. Jak ją zaprojektować, aby spełniała oczekiwania czytelników i była dla nich użyteczna? Zapraszamy do artykułu.
Dobra, czyli jaka?
Mówiąc o dobrej lub użytecznej stronie internetowej, trzeba brać pod uwagę szereg czynników, które decydują o reakcjach użytkowników. Jednakże, aby internauci w ogóle trafili na naszą stronę, musi ona mieć także wysoką jakość według algorytmów wyszukiwarek – w innym wypadku przepadnie na dalekich stronach wyników wyszukiwania. Do najważniejszych z tych czynników należą:
- responsywność – przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych stało się na tyle popularne, że dla każdego projektu strony internetowej zasadą jest wykonanie jej w technologi dostosowanej do urządzeń mobilnych. Warto również zauważyć, że pozycjonowanie stron www jest o wiele bardziej efektywne na stronie radzącej sobie z smartfonami, niż na takiej, która nie dostosowuje się do wyświetlaczy różnych urządzeń.
- szybkie ładowanie – podobnie, jak kwestia urządzeń mobilnych, to często decydujący dla użytkowników czynnik; nie będą czekać na powolne wczytywanie, lecz porzucą stronę.
- logiczny i intuicyjny projekt – internauta musi od razu widzieć, gdzie znajduje się interesująca go sekcja, jak może się zarejestrować lub złożyć zamówienie. W innym wypadku więcej do niej nie wróci.
- optymalizacja – proces, który nie tylko podnosi jakość witryn w odniesieniu do oczekiwań użytkownika (jak np.unikalna treść), ale też pod wytyczne wyszukiwarek. Jak wspomniano, bez dopasowania serwisu pod obowiązujące zasady, strona zaginie w niezliczonej ilości do niej podobnych. Kwestie związane z optymalizacją są szczególnie istotne, gdy planujemy rozpoczęcie szerszej promocji strony, np. poprzez pozycjonowanie jej. Więcej o podstawowych elementach SEO przeczytasz w tym artykule.
Test RWD na portalu: rwdtest.pl dla strony: remont-poznan.net
Cztery strony świata
Obecnie, zaprojektowanie i prowadzenie własnej strony internetowej jest proste jak nigdy wcześniej. Usługi hostingowe są powszechnie dostępne, dzięki czemu każdy może wykupić sobie domenę o interesującej lub pasującej do profilu działalności nazwie. Większość hostingów oferuje możliwość użycia autoinstalatora systemów CMS, jak np. Joomla lub WordPress, które są na tyle proste i intuicyjne w obsłudze, że osoba, która nie posiada wykształcenia technicznego lub wiedzy o programowaniu jest w stanie je samodzielnie obsługiwać. Możemy wybrać szablon, ustawić strony, podstrony, bloga, kwestie komentowania i formularz kontaktowy, a nawet postawić sklep internetowy ze skategoryzowanymi produktami. Porady i instrukcje dotyczące wszystkich elementów tworzenia strony można z łatwością odnaleźć w dziale pomocy hostingu lub samego systemu CMS.