XIV Regionalny Konkurs Recytatorski im. Wacława Klejmonta “Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”

Ten kto czyta wiersze, jest w  stanie zrozumieć drugiego człowieka
Ta myśl bohatera gościa konkursu prof. Zbigniewa Chojnowskiego przyświecała XIV Regionalnemu Konkursowi recytatorskiemu im. Wacława Klejmonta “Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”. Odbył się on w gościnnych progach ROK “Mazury Garbate” w Olecku 17 marca br. Przez cały dzień jury, kierowane przez przewodniczącą panią Marię Kołodziejską, wysłuchało recytacji młodzieży w 4 kategoriach wiekowych: klasy 6-te, I i II gimnazjalne, III gimnazajalne i szkoły ponadgimnazjalne. W przerwach między przesłuchaniami w poszczególnych grupach uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku bawili publiczność występami wokalno-tanecznymi. W organizacji konkursu aktywnie pomagali uczniowie tej szkoły.

Największą atrakcją tego konkursu było spotkanie autorskie z gościem, prof. Z. Chojnowskim, wykładowcą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, autorem kilkunastu tomików poezji. Jego wiersze zostały wykupione na pniu, a nabywcy stali w długiej kolejce po wpis autora liryków.

– Pamiętam początki tego konkursu, kiedy jeszcze żył jego patron Wacek Klejmont. Wtedy jeszcze z Mirkiem Słapikiem trochę obawialiśmy się o przyszłość tej imprezy. Przez lata jednak urosła i stała się poważnym konkursem – mówił do publiczności z oleckiej sceny prof. Z. Chojnowski.

O swojej przygodzie z poezją mówił też do publicznosci w sali ROK-u poseł Jerzy Antoni Gosiewski i senator Małgorzata Kopiczko. Burmistrz Olecka Wacław Olszewski z kolei wspomniał o patronie konkursu – śp. W. Klejmoncie, który przez całe swoje zawodowe życie walczył o czystość i piękno języka polskiego. Wymienił też pomysłodawczynie i pierwsze organizatorki tego konkursu – panie Dorotę Włodarską i Romualdę Muchę-Marciniak.

Tekst i fot.

Dariusz Josiewicz

Komentarze
Więcej w kultura, Mazur i Suwalszczyzny, Olecko, Poezja, ROK, Wacław Klejmont
“Pisankowe szaleństwo” i “Palmy Wielkanocne” świąteczne warsztaty w oleckiej bibliotece

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna  w Olecku oraz Lokalna Organizacja Turystyczna zapraszają na warsztaty "Pisankowe szaleństwo" i "Palmy Wielkanocne" 29 marca 2017...

Zamknij