I Suwalska Stachuriada’13. Uzupełniony program imprezy

Już jutro, 28 listopada 2013 roku w Suwalskim Ośrodku Kultury rusza I Suwalska Stachuriada ’13 czyli cykl działań muzycznych, performartywnych, plastycznych itp. zainspirowanych spuścizną poety, pisarza, pieśniarza Edwarda Stachury. O imprezie pisaliśmy już wiele na naszym portalu. TUTAJ możecie przeczytać wywiad z pomysłodawcą i głównym spiritus movens projektu Markiem Gałązką. Program imprezy zapowiada się ciekawie, artyści zapowiadają, że ich działania nie ograniczą się tylko do tego, co jest napisane w oficjalnym programie. Możecie liczyć na niespodzianki i całonocne dyskusje o literaturze, sztuce, kulturze. Zapraszamy w imieniu organizatorów.

 

I Suwalska Stachuriada to: koncerty, wystawy, biennale, performance i slam. Jej ideą jest promocja twórczości Edwarda Stachury, ale również oddziaływanie na twórców i zachęcenie ich do udziału w życiu kulturalnym Suwałk.


Na Dużej Scenie odbędą się dwa koncerty: autorsound/song, wspólny autorski program muzyczno-słowny Krzysztofa “Arszyna” Topolskiego i Marka Gałązki z zespołem oraz – występ bardów w którym udział wezmą: Jerzy Stachura Junior (bratanek poety), Jan Kondrak (Lubelska Federacja Bardów) oraz Marek Gałązka.


Jerzy Stachura zaprezentuje także pamiątki po wuju, które pochodzą z jego prywatnych zbiorów oraz wystawi swoje prace malarskie.


Mieczysław Iwaszko otworzy Biennale Sztuki Nowo Kreowanego Obrazu, prezentujące wypowiedzi plastyczno-wizualne w dowolnie wybranym języku sztuki, popularyzującej treści ważne dla Edwarda Stachury na płaszczyźnie refleksyjno-intelektualnej.


Paweł Bydelski zaopiekuje się slamem – działaniem łowiącym poetów i twórców słowa – oraz, wraz z Kamilem Burzyńskim jako duet Rano Jana, zaprezentuje performance zainspirowany dziełem Rudolfa Arnheima, psychologa sztuki pt. “Sztuka i percepcja wzrokowa”.


Organizator: Suwalski Ośrodek Kultury
Dyrektor Artystyczny: Marek Gałązka
Patronat Artystyczny: Jerzy Stachura
Komisarz  Biennale: Mieczysław Iwaszko
Promocja Artystyczna: Paweł Bydelski

 

PROGRAM I SUWALSKIEJ STACHURIADY


Czwartek 28 listopada 2013 r.

 

 

18:00, Duża Scena SOK

AUTORSOUND/SONG – koncert
Wspólny autorski program muzyczno-słowny Krzysztofa “Arszyna” Topolskiego/SOUND i Marka Gałązki z zespołem/SONGS.

Projekt “W terenie | Suwalszczyzna” Krzysztofa “Arszyna” Topolskiego jest realizowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

19:30, patio SOK

EDWARD STACHURA – wystawa pamiątek
JERZY STACHURA JUNIOR – wystawa obrazów
Jerzy Stachura jest bratankiem i uczniem sławnego Steda – Edwarda Stachury. Sted nazywał go Juniorem – stąd “Piosenka dla Juniora i jego gitary”. Jerzy nie żyje jednak w cieniu wuja, jest poetą, bardem i malarzem – pełnowartościowym i niezależnym artystą , bogatą twórczą osobowością. Urodził się 5.01.1951r. w Gdyni i całe dotychczasowe życie spędził na Grabówku. Laureat Konkursu o Laur “Czerwonej Róży” – Nagroda Peleryny w 1986 r. za tom poezji “Na więcej niż jedno życie”. Jednym z aspektów uczestnictwa Stachury Juniora w I Suwalskiej Stachuriadzie jest wernisaż jego prac malarskich, przeplecionych wystawą pamiątek po Edwardzie Stachurze.

 

BIENNALE SZTUKI NOWOKREOWANEGO OBRAZU – wernisaż prac inspirowanych twórczością Edwarda Stachury

 

 

Piątek, 29 listopada 2013 r.

 

17:30, patio SOK

SZTUKA I PERCEPCJA WZROKOWA – performance w wykonaniu duetu Rano Jana
Duet Paweł Bydelski – Kamil Burzyński, stanowiący do niedawna zespół  Dwa Cudaki, przechrzczony na Rano Jana, specjalizuje się w autorskich kompozycjach muzyczno-performatywnych. Podczas Stachuriady zespół zmierzy się z “Sztuką i percepcją wzrokową” autorstwa Rudolfa Arnheima. Powstanie tekst inspirowany pracą znanego psychologa sztuki.

 

Z podobnych działań zespół ma na koncie performance podczas akcji “SASA Nie Po Drodze” pt. PKS Performatywnie, gdzie na dachu dyspozytorni PKS Bydelski prezentował swobodną narracyjną interpretację koncepcji osobowości wg Freuda. Prace nad Opracowaniem dzieła Arnheima zostały podjęte z inspiracji Mieczysława Iwaszko – komisarza biennale.

 

18:00, Duża Scena SOK

STACHURA’13 – koncert

Zagrają: Jerzy Stachura (bratanek poety), Jan Kondrak (Lubelska Federacja Bardów), Marek Gałązka, Krzysztof Stachura – gitary, Patryk Stachura – bas, Marcin Gałązka – gitary, Przemek Bartoś – gitary i git. basowa, Filip Gałązka – perkusja

 

19:30, Sala Kameralna SOK

DWUWARSTWOWE DZIAŁANIE SLAMOWE – konkurs poetycki w formie slamu

 

Czym jest slam? Cytując za Wikipedią to “publiczna rywalizacja poetów-performerów. Każdy uczestnik ma 3 minuty na zaprezentowanie swojego utworu. Używanie rekwizytów bądź instrumentów jest zabronione. Jury wybierane jest spośród publiczności. Zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne”.

 

Na potrzeby Stachuriady modyfikujemy oficjalną formułę… Początkowo planowaliśmy rozbicie na dwie części, ale ostatecznie w czasie I Suwalskiej Stachuriady odbędzie się jeden slam – SLAM ARTYSTYCZNY

 

To dobra wiadomość, bowiem jedynym ograniczeniem będzie, dla wszystkich którzy zechcą zaprezentować swoją twórczość, czas. Treść maksymalnie 4-minutowego występu może być całkowicie improwizowana lub zaplanowana. Można używać rekwizytów i instrumentów, które nie wymagają dużych komplikacji przy instalowaniu ich na scenie (np. pełny zestaw perkusyjny) – do dyspozycji uczestników slamu jest jeden mikrofon dynamiczny i jeden pojemnościowy dla instrumentu, ewentualnie wejście jack na scenie do podłączenia instrumentu elektronicznego. Dozwolone używanie efektów takich jak delay, looper, reverb etc. Jeżeli chodzi o instrumenty mogą to być np.: bębenki, tarki, szklanki i kieliszki, gitary, piły gwizdki i wuwuzele, gliniane ptaszki, a nawet dziecięce zabawki.

 

Slam gwarantuje całkowitą wolność słowa. Z uwagi na możliwość używania wulgaryzmów – wstęp i udział od 16 lat.

 

Slam jest przeznaczony dla artystów odważnych, takich, którzy nie obawiają się że zostaną wygwizdani – widzowie nie są zobowiązani do zachowania bibliotecznej ciszy, a wręcz zachęcamy, aby reagowali żywo. Mizerię i słabiznę nagradza się zatem gwizdami czy buczeniem, a zachwyt wyrazić można wizgiem, piskiem czy brawami. Warto jednak pamiętać, że jakość dla każdego znaczy coś innego, więc nie każde wygwizdane wystąpienie jest słabe, podobnie jak nie każde wywołujące burzę oklasków doskonałe.

 

 

 


Komentarze
Więcej w Edward Stachura, I Suwalska Stachuriada'13, Marek Gałązka, Poezja, SOK
Marek Gałązka: Pokażemy Stachurę prawdziwego, autentycznego, ale i nowoczesnego

W najbliższy czwartek 28 listopada 2013 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się 1 Suwalska Stachuriada, którą przygotowuje Marek Gałązka....

Zamknij