Ciekawe pytania do burmistrza – cmentarz, Plac Wolności, oświetlenie i organizacja ruchu

Pora na kolejną porcję pytań do burmistrza. Pytań ciekawych, pokazujących że taka forma komunikacji z naszymi mieszkańcami się sprawdza i udowadniająca, że mieszkańcy często mają ciekawe spostrzeżenia i uwagi. Szkoda tylko, że czasami (na szczęście coraz rzadziej) odpowiedzi wydają się być “obok” pytań vide odpowiedź na drugą cześć pytania o Zator.

 

1.CMENTARZ PRZY UL. GOŁDAPSKIEJ

Panie Burmistrzu
Nie wiem czym kieruje się administrator cmentarza przy ulicy Gołdapskiej wydając zgody na pochówki pomiędzy drzewami przy głównej alei (?!) – przecież cmentarz miał być zamknięty na nowe miejsca grzabalne po otwarciu nowego. Takie działanie może jednak przynieść szkodę i dla rodzin, które uzyskały zgodę na pochówek i dla wydającego zgodę. Wciskanie grobów pomiędzy drzewa powoduje cięcie ich korzeni, a one nie trzymają drzew rosnąc w głąb (jak np. sosna), tylko rozchodzą się na boki. Usunięcie tych korzeni może w konsekwencji doprowadzić do wywrócenia się drzewa (drzew) i porozbijania drogocennych pomników, co z kolei spowoduje skierowanie do zarządcy cmentarza żądań o odszkodowania.

Szanowna(y) Pani(e)
Urząd Miejski nie planuje sprzedaży kolejnych miejsc na pochówki na cmentarzu komunalnym przy ulicy Gołdapskiej. Miejsca, o których jest w poniższym zapytaniu zostały wyznaczone na prośbę tutejszego Urzędu Miejskiego w 2011 roku.
W przyszłym roku zaplanowaliśmy w budżecie środki na wykonanie niezbędnych prac związanych z właściwym utrzymaniem drzewostanu na tymże cmentarzu, w związku z czym wierzę w to, że sytuacji o której pan(i) pisze nie będą miały miejsca.
Nie mniej bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem.

Z poważaniem.

2. ZATOR

1. Po zrobieniu przejści dla pieszych do sklepu Biedronka przy ul. Wojska Polskiego jest jeszcze trudniej wyjechać z ul. Kolejowej w stronę lewą (do ul. Aleja Zwycięstwa) bądź prosto ponieważ auta, które przepuszczają pieszych zatrzymują się i robi sie tzw. sznur aut jadących ul. Wojska Polskiego i ci którzy chcą wyjechać z ul. Kolejowej mogą swobodnie zabierać ze sobą nawet szachy bo partyjkę można rozegrać zanim się wyjedzie. Proszę coś z tym zrobić i nie tłumaczyć że macie “związane ręce” bo dla chcącego nic trudnego.

2. Kolejne nowe przejście dla pieszych przu ul.Plac Wolności – o mały włos bym potrącił ludzi bo najzwyczajniej nie można było ich dostrzec jak zrobiło się ciemno a latarnie, które świecą kiepsko nie spełniają swojej roli. Fajne rowiązanie zauważyłem w paru miastach a mianowicie latarnie ledowe, które zamieszczone są nad przejściem dla pieszych i wtedy ładnie pieszych można zauważyć. Czy da radę coś pokombinować z tym? A tak na marginesie to pasy, które wykonawca namalował to zrobił niezłą fuszerkę bo już mało te pasy widać.
 

Szanowny Panie

1. Przejście do sklepu Biedronka przy ul. Wojska Polskiego zostało wykonane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich na wniosek mieszkańców. Ulica Wojska Polskiego jest drogą wojewódzką, a ulica Kolejowa jest drogą powiatową. Jest to zatem skrzyżowanie ulic, które nie podlegają bezpośrednio zarządowi Burmistrza miasta, a więc i możliwość wpływania na ich kształt mamy bardzo ograniczony.
Ze swojej strony chciałbym zapewnić Pana, że podjąłem wszystkie dostępne na ten moment możliwości aby przekształcić to skrzyżowanie w rondo, co znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo i płynność ruchu w tym miejscu. Jestem również umówiony z Dyrektorem Dróg Wojewódzkich w Olsztynie na przełomie stycznia i lutego 2018 roku ponownie w tej samej sprawie.
Natomiast wykonane przejście jest wkomponowane w przyszłe rondo i będzie jego integralną częścią.

2. Nowe przejście przy ulicy Plac Wolności zostało również wykonane na wniosek ponad 300 mieszkańców, którzy podpisali się pod pismem skierowanym do tutejszego Urzędu Miejskiego w tej sprawie.
Oświetlenie w obrębie tego przejścia jak i wszystkich pozostałych, a także oświetlenie w mieście w ogóle jest tematem, nad którym obecnie pracujemy. Ponieważ wartość całej inwestycji przekracza 6 mln zł w związku z tym musimy bardzo poważnie zastanowić się nad tym jakie rozwiązanie wybrać. Chciałbym aby już w I półroczu 2018 roku powstała koncepcja przebudowy oświetlenia w naszym mieście.

 

3.PRZEBUDOWA PLACU WOLNOŚCI

Panie Burmistrzu.
Czy nie warto przy tej zmianie organizacji ruchu kompletnie przebudować cały Plac Wolności? Wiem, że wszystkie drogi wokół Placu były z kamienia, może przy dzisiejszej technologii te asfalty trzeba by było sfrezować? Wszystkie krawężniki wymienić na granitowe, które są wieczne, a chodniki wykonać raz, a dobrze z płyt granitowych gładkich i było by na wieki wieków. Poza tym doskonała wizytówka i na zawsze… Pobliskie miasta też to zrobiły, albo realizują… ale nie jest to główna pobudka, a raczej Nasz słynny z historii rynek, który prosi Pamięci dla pokoleń Wszystkich.
Z wyrazami szacunku.

Szanowny Panie Leszku
Chcielibyśmy aby koncepcja przebudowy centrum miasta powstała w przyszłym roku. Chcielibyśmy, aby to jak będzie wyglądać centrum, zostało wypracowane wspólnie. Liczymy na to, że mieszkańcy włączą się w tworzenie tej koncepcji.
Do współpracy chcemy też wykorzystać specjalistów w dziedzinach, którymi będziemy się zajmować.
Osobiście, podobnie jak Pan, jestem zwolennikiem wykonywania takich inwestycji z bardzo dobrych jakościowo materiałów, które będą nam służyły „na wieki”.
Jestem pewny, że Pańskie uwagi zostaną uwzględnione w czasie tworzenia koncepcji przebudowy centrum naszego Olecka.
Z poważaniem.

4. BRAK OŚWIETLENIA

Szanowny Panie Burmistrzu. Brak oświetlenia w gminie Olecko nie dotyczy jedynie Kolonii Olecko, ale również wsi Duly gdzie nie ma ani jednej latarni. Chodnik prowadzący wzdłuż drogi do przystanku autobusowego również nie jest oświetlony, a należy zrozumieć, że rano jest długo ciemno a na przyatanku czekają dzieci na autobus szkolny. Jest to chyba jedyna wieś w naszej gminie gdzie calkowity brak oświetlenia. Jest pora jesienna, poboczem chodzą ludzie którzy da się zauważyć praktycznie w ostatniej chwili. Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?
Mieszkanka wsi

Szanowana Pani.
W bieżącym roku, ze środków funduszu sołeckiego został wykonany projekt  linii oświetleniowej w m. Duły, a jej budowa była rozpatrywana podczas konstrukcji projektu budżetu na 2018r. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że ze względu na ograniczone możliwości finansowe Gminy, to zadanie nie znalazło się ostatecznie w projekcie budżetu, który został przedstawiony Radzie Miejskiej. Nadmieniam, że Gmina Olecko przymierza się do gruntownej modernizacji całości oświetlenia gminnego, w wyniku którego zostanie wykonane również oświetlenie w m. Duły.
Z poważaniem.

 

Źródło: strona Urzędu Miejskiego w Olecku

Komentarze
Więcej w Cmentarz komunalny, Olecko, organizacja ruchu, Plac Wolności
Kolejne “wtorki z JPK” czyli szkolenie VAT dla mikroprzedsiębiorców

Komunikat prasowy: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku przedłuża cykl bezpłatnych szkoleń „Wtorki z JPK„ Temat szkolenia: obowiązek przesyłania od 1 stycznia 2018...

Zamknij