“Czarnobyl. Last minute” w Suwałkach w ramach projektu Teatr Polska

W najbliższy czwartek, 12 września 2013 r. na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury będzie można zobaczyć spektakl Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku: “Czarnobyl. Last minute”. To historia, która jest próbą przyjrzenia się skutkom katastrofy w Czarnobylu. Zarówno w wymiarze ludzkim, jak i politycznym.

 

Reżyserka Agnieszka Korytkowska-Mazur stworzyła spektakl na podstawie relacji Swietłany Aleksijewicz “Czarnobylska modlitwa. Kroniki przyszłości”. Na tej podstawie powstała opowieść o specyficznej wyprawie autokarem do strefy skażonej po wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu.


Spektakl jest próba przyjrzenia się skutkom katastrofy z 26 kwietnia 1986 roku w wymiarze ludzkim i politycznym. Jest tragikomiczną opowieścią o człowieku, skonstruowana wokół autokarowej wycieczki do strefy skażonej. Bez nachalnego dydaktyzmu i patosu przyglądamy się skutkom katastrofy, ukazujemy paradoksalność sytuacji związanej ze współczesnym odbiorem atomowej tragedii.


Przedstawiamy mroczną historię Czarnobyla, która przeraża, ale także inspiruje. Okazuje się, że na nieszczęściu ofiar wyrósł przemysł turystyczno-pamiątkarski, oferujący wizytę w strefie skażenia. Popyt czyni podaż, można więc wnioskować, że chętnych na “podróż z dreszczykiem” nie brakuje. Czego zatem mają nadzieję doświadczyć żądni wrażeń: zobaczyć dwugłowe zające czy kupić teściowej napromieniowane jabłko? Wstrząsający staje się fakt, że ofiary katastrof świadomie czerpią profity z kontrowersyjnego “produktu turystycznego”. Dotykamy zatem zjawiska cywilizacyjnego na szerszą skalę, współczesnego danse macabre, rozrywki związanej z obcowaniem ze śmiercią.


W autokarze znajdziemy wyjątkową galerię postaci – bohaterów ówczesnych wydarzeń. Wycieczka staje się więc metaforą. Przypomina radunice – białoruski zwyczaj obcowania ze zmarłymi, ale równocześnie przywołuje wspomnienia tych, którzy już za życia zostali zarażeni śmiercią.


Zapraszamy wszystkich na opowieść o współczesnej apokalipsie, która otarła się o granice absurdu.


“Czarnobyl. Last Minute” Swietłana Aleksejewicz, reż. Agnieszka Korytkowska – Mazur, 12 września 2013 r. godz. 18.00, Duża Scena SOK. Bilety w cenie 20/10 zł.


Pokaz odbędzie się w ramach projektu Teatr Polska.

 

Komentarze
Więcej w Czarnobyl. Last Minute, kultura, SOK, Suwałki, Teatr, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
Pokłosie plenerów malarskich. Wernisaż w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa

W najbliższy piątek 13 września 2013 r. w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa zagości nowa wystawa. Tym razem zaprezentujemy...

Zamknij