Czy jesteś pewny, że masz ubezpieczenie OC?

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest wykupienie polisy OC. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, które zwalnia kierowcę od odpowiedzialności finansowej w razie spowodowania kolizji. Chociaż polisa jest wymagana, nie wszystkie samochody ją mają. Czy jesteś pewny, że twoje auto jest ubezpieczone?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) szacuje, że po polskich drogach porusza się ok. 250 tys. samochodów nieposiadających aktualnego ubezpieczenia OC. Nieubezpieczeni sprawcy szkód, łącznie z tymi nieznanymi, kosztują pozostałych kierowców ponad 70 mln zł rocznie.

Wysokie kary za brak OC

Poruszanie się samochodem bez ważnego OC naraża kierowcę na poważne straty finansowe. Na brak OC grożą wysokie kary nakładane przez UFG. Stawka uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz od okresu brak polisy.

W przypadku samochodów osobowych maksymalna kara to 3700 zł – gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi 14 dni. Brak polisy przez 4-7 dni to kara w wysokości 1850 zł, a w okresie od 1 do 3 dni oscyluje w granicach 740 zł.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

O tym, czy samochód jest ubezpieczony można przekonać się na kilka sposobów. Najszybszą metodą jest sprawdzenie ostatniego odcinka polisy albo wpłaty, np. w historii rachunku bankowego.

Można także zweryfikować historię polisy OC w internecie – jakiś czas temu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił taką możliwość. Bez logowania się w systemie (trzeba jednak wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN), można sprawdzić podstawowe informacje, np. dane zakładu ubezpieczeniowego, numer polisy. Natomiast logując się do systemu, można sprawdzić dokładną historię ubezpieczenia OC – trzeba jednak wypełnić specjalny wniosek, który rozpatrywany jest w ciągu kilkunastu sekund.

Nie masz OC? Jak najszybciej wykup polisę

Jeśli jednak okaże się, że podróżujesz nieubezpieczonym samochodem, musisz jak najszybciej wykupić ubezpieczenie. Sprawdź dostępne możliwości, np. w porównywarce Rankomat.pl. Warto porównać dostępne oferty, ponieważ im tańsze OC, tym lepiej. Trzeba bowiem mieć świadomość, że przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia jak najbardziej można kierować się wyłącznie ceną.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie, oblicz OC pojazdu w kalkulatorze Rankomat. Po wypełnieniu formularza, możesz zastrzec sobie kontakt wyłącznie z tym ubezpieczycielem, który oferuje polisę OC w najniższej cenie.

Komentarze
Więcej w kalkulator ubezpieczenia OC, OC, ubezpieczenie OC
Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Kierowcy zwykle ograniczają się do wykupu ubezpieczenia OC samochodu. Warto jednak pamiętać, że jest to polisa tak naprawdę dająca ochronę...

Zamknij