Gminno-Powiatowy Konkurs Recytatorski Poetów Pogranicza Warmii, Mazur i Podlasia im. Wacława Klejmonta. Relacja

Poezja na Pograniczu Warmii, Mazur i Suwalszczyzny

W oleckiej dwójce odbył się już po raz czterrnasty Gminno-Powiatowy Konkurs Recytatorski Poetów Pogranicza Warmii, Mazur i Podlasia im. Wacława Klejmonta. Jego pomysłodawcami są Dorota Włodarska z Gimnazjum Publicznego Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku oraz Romualda Mucha-Marciniak z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych. Jego patron, znany w regionie i w Polsce satyryk – twórca licznych fraszek i limeryków, śp. Wacław Klejmont, w swoje  działalności literackiej i społecznej, zawsze podkreślał, żeby łączyć środowisko literackie b. województwa suwalskiego,  mimo zmian administracyjnych po 1989 roku.

Tegoroczna edycja konkursu jest poświęcona twórczości prof. Zbigniewa Chojnowskiego. Tym razem  w konkursie, przygotowanym przez nauczycieli z GP 2: D. Włodarską, Agnieszkę Kowalewską, Elżbietę Borys i Justynę Jeżewską, udało się w auli szkoły zgromadzić bardzo wielu miłośników żywego słowa. Poziom ich wykonania oceniało jury w składzie: Elżbieta Domasik – przewodnicząca, Renata Dunaj, Jadwiga Wasilewska, Iwona Wiszniewska-Ropel i Wojciech Anuszkiewicz,.

Konkurs otworzyła dyr. gimnazjum Barbara Taraszkiewicz, która oddała głos Pani Danucie Klejmont, wdowie po zmarłym w maju 2012 roku, śp.W. Klejmoncie. Ta wyraźnie wzruszona zaznaczyła, że po raz pierwszy może przysłuchiwać się prezentacjom młodych wykonawców poezji regionalnej.

– Jestem szczęśliwą babcią sześciomiesięcznego wnuka Michała, bardzo żałuję, że mój mąż nie doczekał się jego przyjścia na świat – mówiła do publiczności w auli GP nr 2 w Olecku Pani Danusia.

Członek jury, twórca oleckiej grupy poetyckiej “Legary”, przyjaciel śp. W. Klejmonta, pan W. Anuszkiewicz, wyściskał ją serdecznie przy aplauzie publiczności…

Jury oceniało recytacje w w 4 kategoriach wiekowych. W czasie, kiedy jury pracowało nad werdyktem w poszczegolnych kategoriach, młodzież gimnazjalna bawiła swoimi pokazami wokalno-tanecznymi, zgromadzoną w auli dwójki publiczność.

W I kategorii wiekowej (kl. VI szkoła podstawowa) jury nagrodziło Nataszę Wiszniewską (SP 3 Olecko), Filipa Bartoszewicza (SP Gąski) i Zofię Kozłowską (SP Wieliczki). W kat. II (kl. I i II gimnazjum) jury najlepiej oceniło: Sandrę Romanowską (SP Judziki), Aleksandrę Sznel ( SP Kowale Oleckie) i Adriana Głowackiego (GP Wieliczki). W kat. III (kl. III gimnazjum) jury nie przyznało I nagrody, drugie miejsce ex aequo zajęła Urszula Kamińska i Zuzanna Warsiewicz (GP nr 2 Olecko), trzeciej nagrody nie przyznano. Wyróżnienie otrzymał Jakub Skrzypiec (ZS Judziki. W czwartej kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrodę starosty oleckiego otrzymała Sandra Romanowska i Ada Chmielewska.

Kolejny etap konkursu, finał regionalny z udziałem najlepszych mistrzów żywego słowa z pow. oleckiego, ełckiego, gołdapskiego, suwalskiego i augustowskiego. odbędzie się już 17 marca br. w sali widowiskowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku “Mazury Garbate”.

Tekst i fot. Dariusz Josiewicz

Komentarze
Więcej w Gminno-Powiatowy Konkurs Recytatorski Poetów Pogranicza Warmii, konkurs recytatorski, kultura, Mazur i Podlasia im. Wacława Klejmonta, Olecko, Poezja
Otylida i zapowiedzi imprez sportowych. XVI Halowe Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w lekkiej atletyce szkół gimnazjalnych – wyniki

Komunikaty MOSiR Olecko:   MOSiR Olecko zaprasza do kibicowania w Otyliadzie! Limit miejsc startowych IV Nocnego Ogólnopolskiego Maratonu Pływackiego Otyliada...

Zamknij