Krótkie historie – A co, gdyby?

A co, gdyby?

 

W sprzedaży ukazała się jakiś czas temu książka byłego naukowca NASA – Randalla Munroe, “A co, gdyby?”. Randall Munroe próbuje w niej odpowiedzieć na najbardziej absurdalne pytania w sposób naukowy. Książka jest napisana z humorem, w sposób przystępny i każdy może się wiele z niej nauczyć. Oto przykładowe pytania.

 

Co by się stało, gdyby Ziemia nagle przestała obracać się wokół osi, a atmosfera poruszałaby się nadal z taką samą prędkością? Co by się stało, gdyby przyszło komuś do głowy pływać w basenie z wypalonym paliwem jądrowym? Co by się stało, gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi stanęli obok siebie i jednocześnie podskoczyli? Jak długo paliłoby się ostatnie sztuczne światło, gdyby cała ludzkość po prostu zniknęła z Ziemi i jak się to ma do zegarków pokrytych radem i promieniowania Czerenkowa? Czy, gdyby jedna prywatna drukarka mogła drukować pieniądze to miałoby to duży wpływ na światową gospodarkę? Co by się stało z Ziemią, gdyby Słońce nagle zgasło? Kiedy i czy kiedykolwiek na facebooku będzie więcej profili zmarłych ludzi niż profili ludzi żyjących?


Globalne wichury. Granica niebezpiecznej strefy. Nic. Nie. Długo. Lepsza łączność satelitarna, bezpieczny pasternak, ale i jeden globalny minus. Scenariusze prawdopodobieństwa. To tylko niektóre odpowiedzi, ilustrowane dodatkowo zabawnymi rysunkami komiksowymi i okraszone doskonałym opisem wyjaśniającym zachodzące procesy. Książka z ostrzeżeniem: nie próbujcie tego robić w domu! Ale poruszyć wyobraźnię i włączyć wszelkie możliwości skojarzeń warto, tym bardziej, że długie i szare wieczory listopadowe potrzebują pozytywnych impulsów.


E.K.

Komentarze
Więcej w Krótkie historie, Książki, kultura, nauka, Olecko
Turniej tenisa Edkar Grand Prix, Andrzej w Hali Lega i mnóstwo imprez sportowych

MOSiR Olecko zaprasza i zapowiada imprezy   MOSiR Olecko zaprasza do udziału w pierwszym turnieju "EDKAR" GRAND PRIX OLECKA 2015/2016. Zostanie...

Zamknij