Krótkie historie. Jedna trzecia wiedzy

Jedna trzecia wiedzy


Jedna trzecia wiedzy jest wciąż ukryta. Widzimy wiele rzeczy, ale ich jeszcze nie rozumiemy w pełni. Jest jak z jabłkiem Newtona i prawem grawitacji: albo mamy za mało czasu, żeby pomyśleć, albo nie mamy jeszcze odpowiednich narzędzi do zrozumienia. Aktualnie w Paryżu życie funkcjonuje w cieniu dramatycznych zamachów, niemniej świat idzie dalej do przodu. Te niedawne wydarzenia są (i im podobne były) także przedmiotem wielu rozważań, gdyż jest naturalną potrzebą człowieka zrozumieć i tworzyć rozwiązania.


W Kolegium Bernardynów odbyła się konferencja na temat wszechobecności i transdyscyplinarnego spojrzenia na tematy związane z religią, której być może warto się przyjrzeć, gdyż podjęto na tej konferencji wysiłki, aby przyglądnąć się starym sprawom z nowej perspektywy, tym samym, być może, zostały utworzone zaczątki jakieś świeżych rozwiązań. Tematy główne konferencji dotyczyły: odmienności, teologii apofatycznej, islamu (aporii i otwarcia), istoty-człowieka, trójcy: ciało-dusza-duch (trzy w jednym), filozofii Krishnamurtiego, psychoanalizy i haptonomii, epistemologii i kosmologii Mezoameryki oraz teatru i wiedzy niepoznanej w dramatach Ionesco.


Jasność, brak tabu, klarowność i przezroczystość tych połączonych tematów przyświecały licznym panelom dyskusyjnym. Inność, autorytet i odrzucanie, umysł religijny, wolność i umysł wolny od idealizmu, społeczeństwo i konieczna zmiana świadomości oraz podatność na wpływy i związane z tym uwarunkowania człowieka – naukowcy z Centre International de Recherches et Études Transdisciplinaires oraz filozofowie związani z Kolegium Bernardynów wspólnie starali się zrozumieć aktualny świat. Była to dosyć ciekawa próba dialogu. Kolegium jest miejscem, w którym od 2009 roku mieści się Francuska Akademia Katolicka. Do czasów rewolucji francuskiej było to miejsce zamieszkania cystersów studiujących na Uniwersytecie w Paryżu.


E.K.

 


Komentarze
Więcej w Francja, Kolegium Bernardynów, Krótki historie, Literatura, Olecko
Olecka Biała Wstążka. “Wyjść z cienia przemocy”

Komunikat KPP w Olecku   II olecka kampania Białej Wstążki współorganizowana przez olecka komendę Dzisiaj (25.11.2015 r.) w Sali Widowiskowej...

Zamknij