Krótkie historie – Mazurski Vincent van Gogh

Mazurski Vincent van Gogh

 

Urodzony 16 lipca 1882 roku w Marggrabowej. Na berlińskim cmentarzu Nikolassee w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf odnajduję jego grób i przez chwilę myślę nad losem ludzkim. Theo von Brockhusen, a właściwie: Theodor Adolf Hillmann von Brockhusen. Przeznaczony być może do innego życia wybrał studia na Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu. Uczył go tam między innymi Max Schmidt, który zanim jeszcze przeniósł się do Prus Wschodnich aktywnie tworzył artystyczną bohemę w Berlinie i pozostawił po sobie w tym mieście między innymi freski w sali greckiej w Neues Museum.

 

Theo von Brockhusen odnalazł również swoje miejsce w Berlinie będąc członkiem Berlińskiej Secesji, przedtem jednak zdążył przełożyć fascynację mazurskim krajobrazem na kilka obrazów. Podróżował szukając inspiracji we Włoszech, Anglii, Belgii, ale to podróż do Francji odbiła się najsilniej na jego twórczości. Wpływ Vincenta van Gogha już do końca będzie widać w jego pracach, chociaż Theo von Brockhusen szukał także nowych trendów w sztuce i na bliskiej Marggrabowej Mierzei Kurońskiej, gdyż Nida była wówczas ważnym ośrodkiem skupiającym artystów. Miejsce to długo przyciągało twórczych ludzi, gdyż trochę później lubił w Nidzie przebywać i pracować Thomas Mann, a w roku 1965 Nida gościła nawet Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre’a.

 

Mazurski Vincent van Gogh zmarł 20 kwietnia 1919 roku. Zdążyła go ominąć zawierucha dziejowa II wojny światowej, a nagrobek, do dziś istniejący i przyciągający uwagę, wyrzeźbił mu Fritz Klimtsch, który później świetnie prosperował w epoce III Rzeszy znajdując się na Liście obdarzonych łaską Bożą czyli na liście najważniejszych artystów, którą ułożyli Joseph Goebbels i Adolf Hitler. W 1960 Fritz Klimtsch zdążył otrzymać jeszcze Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Jest się nad czym zamyślić nad grobem Theo von Brockhusena. 

 

EK

 

“Krótkie historie” – nowy cykl iOlecko. Cykl, w którym zgodnie z tytułem będą publikowane krótkie opowieści nie tylko o naszym mieście. Do rozważania, dyskusji, polemiki. Wszelkie opinie mile widziane. 

Komentarze
Więcej w Historia, Krótkie historie, kultura, Niemcy, Olecko, Prusy Wschodnie, sztuka
Krótkie historie – Kobiety w Olecku

  Kobiety w Olecku   Dziś, o godz. 19.45 w paryskim Grand Palais odbędzie się debata dotycząca Sztuki, Filozofii i...

Zamknij