Krótkie historie. Nowe technologie

Nowe technologie

 

Gdy Xavier Ruel zakładał w 1856 roku BHV (Le Bazar de l Hotel de Ville) czyli wielki sklep w centrum Paryża to był jednocześnie w tym pionierem. Do Paryża przybył z Lyonu, a w założeniu sklepu pomógł mu ślepy traf i cesarzowa Eugenia. Od tego czasu w Paryżu powstało wiele innych wielkich przestrzeni handlowych, niemniej BHV wciąż istnieje. Istnieje też i zawiłość losu ludzkiego. Przy BHV często w nocy śpią kloszardzi, którzy czują się bezpieczni przy rozświetlonych witrynach sklepu.

 

Niektórym z tych ludzi do snu brzęczą filmowe dźwięki z przenośnych odtwarzaczy DVD. Nowe technologie dają współczesnemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i nawet dla bezdomnych stają się namiastką normalności. Kto by pomyślał kiedyś o tym, że w przyszłości bezdomność będzie potrzebowała przenośnego DVD i dlaczego w jakiś sposób wydaje się to oczywiste? Techniczne zabawki stają się częścią naszej egzystencji. Przenośny odtwarzacz DVD dla wielu to już przestarzały gadżet, bo świat technologii rozwija się bardzo szybko, tym samym czyniąc dostępność łatwiejszą, z domieszką nowego rynku wtórnego w wielkich miastach, a bezdomny oglądający film na przenośnym DVD jest na to dobrym przykładem.

 

Niewiele rzeczy jest dziś oczywistych. Uchodźcy starają się posiadać jak najlepsze i najnowsze telefony, bo są one gwarantem dla jakości GPS, co w ich przypadku jest ważne, kiedy dryfuje się po wielkich wodach bez świadomości gdzie jest ląd i do jakiego kraju się przybije. Smartfonami orientują się w swojej lokalizacji, smartfonami także wykonują filmy rejestrujące przeprawy, w nadziei, iż nie jest to zapis ich ostatnich chwil. Świat i losy się odmieniają na różnorodne sposoby, dla Xaviera Ruela wystarczyło, że zachował się bohatersko, kiedy tuż obok niego przestraszyły się konie cesarzowej, która odbywała spacer swoją karocą, zaś dzisiaj w tym samym miejscu mogą się odrobinę bezpieczniej poczuć bezdomni, którym świat rozjaśnia jakaś komedia z przenośnego DVD.

 

E.K.

Komentarze
Więcej w bezdomni, Krótkie historie, kultura, Nowe technologie, Olecko
Nabór wniosków w ramach programu “Wyprawka Szkolna” dla uczniów niepełnosprawnych

Ważny komunikat Urzędu Gminy: W terminie do 7 września 2016 r. do dyrektora szkoły można składać wnioski o udzielenie pomocy...

Zamknij