Maria Czubaszek w Ełku

Kobieta o wyjątkowym poczuciu humoru. Zdystansowana wobec siebie i świata. Niezwykle celna w ripostach, baczna obserwatorka życia. Zasłynęła jako autorka cyklicznych słuchowisk „Serwus jestem nerwus” (krótkie, podszyte absurdem skecze wykonywane w duecie przez m.in. Jerzego Dobrowolskiego i Bohdana Łazukę) oraz „Dym z papierosa” (legendarna postać Kazia w interpretacji Wojciecha Pokory).

 

Słuchowiska prezentowane były głównie na antenie Polskiego Radia, przede wszystkim w „Trójce” z którą autorka jest związana od 1966 roku, w audycjach „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy” i „Powtórka z rozrywki”.

 

Maria Czubaszek to także dziennikarka, autorka wielu piosenek, sztuk teatralnych (oczywiście komedii), a obecnie także blogerka. Prywatnie żona Wojciecha Karolaka, nałogowa palaczka, która jak sama przyznaje bardziej ceni przyjaźń z mężczyznami niż z kobietami i nie ukrywa swojej niechęci do Krakowa.

 

W październiku tego roku ukazała się książką „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, która jest zapisem rozmowy z pisarką i satyryczką, którą przeprowadził Artur Andrus (dziennikarz „Trójki”). Jak przewrotnie przyznała bohaterka książki, tego typu publikacja jest świadectwem, że ludzie postrzegają ją jako dinozaura, który ma zaraz zniknąć i trzeba jak najszybciej go uwiecznić. Artur Andrus wyjawił, że miał wiele kłopotów w czasie pracy na książką, gdyż gdy tylko okazało się, że bohaterka musi opowiedzieć o przeszłości (a nie znosi wspominać) zaczęła go unikać.

 

Na szczęście książka powstała i Maria Czubaszek spotka się z czytelnikami w Ełku w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Armii Krajowej 17B), 29 listopada o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Komentarze
Więcej w Ełk, Książki, kultura, Maria Czubaszek
Ten zły Maleńczuk w Białymstoku

Enfant terrible polskiego show biznesu. Maciej (właściwie Mirosław) Maleńczuk, niegdyś „bard Krakowa", więzień sumienia (trafił za kratki w 1981 roku...

Zamknij