Niższy wiek emerytalny – ZUS wydał już pierwsze decyzje

 

Informacja prasowa ZUS

 

Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze wnioski ZUS przyjmował miesiąc przed wejściem w życie ustawy. Do tej pory w całym kraju wpłynęło ponad 200 tyś. wniosków emerytalnych, z czego w województwie warmińsko-mazurskim ponad  9 tyś.

Pierwsze wnioski związane z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego można było składać już od 1 września.  Jednak pierwsze decyzje dla emerytów, którzy chcą skorzystać z tej zmiany wydane zostały 2 października. W Oddziale ZUS w Olsztynie wydano 1396 decyzji a w Oddziale ZUS w Elblągu 798 decyzji. Zainteresowanie przywróceniem uprawnień z 2012r. jest bardzo duże. Częściej jednak na emeryturę decydują się kobiety niż mężczyźni. Średnie wyliczone świadczenie dla kobiet to kwota 1550 zł natomiast dla mężczyzn to 2721 zł.

Pamiętajmy, że na emeryturę możemy przejść w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to nasze prawo, a nie obowiązek – wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy więc wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu przejścia na emeryturę.

Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni. Warto jednak uściślić ten termin. Zawsze rozpoczyna się od spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do wydania decyzji. Może być to więc data wejścia w życie ustawy zmieniającej wiek emerytalny lub faktyczne ukończenie tego wieku, które nastąpiło już po 1 października br. Podobnie będzie, jeżeli złożone dokumenty będą zawierały jakieś braki lub błędy. Wtedy termin zacznie biec od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności. Przyszli emeryci powinni także pamiętać o tym, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. ZUS przyznaje i przekazuje świadczenia w różnych terminach płatności, ale  jeśli inne świadczenie było wypłacane do tej pory (np. renta z tytułu niezdolności do pracy czy renta rodzinna) staramy się zachować dotychczasową datę wypłaty lub możliwie najbliższą.

 Monika Górecka

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  Województwa warmińsko-mazurskiego

Komentarze
Więcej w emerytury, Olecko
Plac zabaw przy Placu Wolności zostanie przebudowany i odremontowany

Ratusz informuje: 3 października br. Burmistrz Olecka - Wacław Olszewski oraz Skarbnik Gminy - Bożena Kozielska podpisali w Olsztynie umowę...

Zamknij