Oszuści są wśród nas. Udają wnuczka, pracownika gazowni, policjanta, a nawet sąsiada

Ważne. Warto uważnie przeczytać. Informacja nadesłana:

Na wnuczka, na pracownika gazowni, na policjanta, a nawet na nowego sąsiada. Oszuści wymyślają coraz to inne sposoby na to, by wyłudzić pieniądze od starszych osób. Mimo, że historie oszukanych w ten sposób ludzi na okrągło nagłaśniane są w mediach, ufni seniorzy nadal tracą oszczędności. Nieraz całego życia. 

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i “dobre serce” tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny) i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną.

Inna metoda działania polega na tym, że sprawcy pukają do mieszkań, przykładowo prosząc o coś do jedzenia lub picia i informując, że zmarł im ojciec, a matka przebywa w szpitalu. Starsze osoby, okazując swoje dobre serce, bez zastanowienia przygotowują posiłek, a w tym czasie złodzieje okradają mieszkanie.
Szczególną ostrożność należy również zachować w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści „podszywając się” za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawcy ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Następnie złodziej prosi o podanie np. szklanki wody, a w międzyczasie kradnie oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary, osoby przynoszące „dobrą nowinę” o wygranej w konkursach lub loteriach, czy też osoby innej narodowości proszące o jałmużnę.

Sprawcy oszustw mogą także podszywać się pod funkcjonariuszy Policji, informując np. że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy, aby zapłacić mandat lub że ktoś z bliskich popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Jednocześnie sugerują, iż sprawę można załatwić polubownie poza „granicami prawa”. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze płacą za tę „wymyśloną usługę” znaczne sumy pieniędzy.
W wymienionych sytuacjach zawsze należy potwierdzić fakty dzwoniąc osobiście pod numer telefonu członka rodziny, aby przekonać się, czy jego znajomy mówi prawdę. Należy przestrzegać zasady, że nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:
•    nie wpuszczajmy do mieszkania osób nieznajomych. 
•    zawsze zamykajmy drzwi na zamek;
•    nie wierzmy w życiowe okazje;
•    upewnijmy się kogo wpuszczamy do domu, poprośmy o legitymację, bądź inny dokument potwierdzający tożsamość
•    jeżeli już kogoś wpuścimy do lokalu nie możemy, ani na chwilę zostawić go bez nadzoru;
•    nie przekazujmy żadnych informacji przez telefon osobie podającej się za członka rodziny.

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy  kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

Przed otwarciem drzwi:
* Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
* Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
* W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

Kilka wskazówek dla seniorów jak postępować, by do minimum ograniczyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa:
•    Nie wpuszczajmy do mieszkania osób nieznajomych
•    Zawsze zamykajmy drzwi na zamek
•    Nie wierzmy w życiowe okazje
•    Upewnijmy się kogo wpuszczamy do domu, poprośmy o legitymację, bądź inny dokument potwierdzający tożsamość
•    Jeżeli już kogoś wpuścimy do lokalu nie możemy, ani na chwilę zostawić go bez nadzoru
•    Nie przekazujmy żadnych informacji przez telefon osobie podającej się za członka rodziny
•    Pieniądze trzymane w domu schowajmy w kilku bezpiecznych miejscach
•    Nie dawajmy żadnych pieniędzy inkasentom i nie podpisuj żadnych umów
•    Gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem nie wahajmy się zadzwonić po Policję

Komentarze
Więcej w Olecko, oszuści
Aplikacja “Moja komenda”

Informacja nadesłana: Aplikacja "Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania,...

Zamknij