“Program dla zdrowia” – Starostwo Powiatowe w Olecku walczy o dłuższe i lepsze życie mieszkańców

Komunikat Starostwa Powiatowego w Olecku


Powiat Olecki wziął udział w konkursie na finansowanie wdrożenia projektów pilotażowych, dotyczących promocji zdrowia i profilaktyki chorób.

 

Projekt pn. “Program dla zdrowia, pogody ducha i długich lat życia mieszkańców powiatu oleckiego” realizowany przez Powiat Olecki w ramach Programu Operacyjnego PL13: Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu dofinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz z budżetu państwa. Celem podejmowanych działań jest zmniejszenie zagrożenia utraty zdrowia i życia przez mieszkańców powiatu spowodowanych przyczynami zewnętrznymi, co wpłynie na zapobieganie lub zmniejszanie zachorowalności na choroby związane ze stylem życia. Przyczyny zewnętrzne (m.in. wypadki, samobójstwa, upadki, utonięcia) stanowią trzecią w kolejności przyczynę zgonów w powiecie oleckim pod względem ilościowym, powodując 9,34 % ogólnej ilości zgonów, przewyższając o 3,06% średnią w kraju, która wynosi 6,28% ogólnej liczby zgonów.

 

Głównym celem działania jest tworzenie wspierającego środowiska, które umożliwia ludziom prowadzenie zdrowego stylu życia, zwiększenie kontroli nad swoim zdrowiem i jego poprawę przez podejmowanie decyzji sprzyjających zdrowiu, kształtowanie potrzeb i kompetencji do rozwiązywania problemów zdrowotnych oraz zwiększanie potencjału zdrowia.

Lokalna polityka zdrowotna, służby medyczne i paramedyczne mają za zadanie stworzyć warunki do zapobiegania lub zmniejszania zachorowalności na choroby związane ze stylem życia, uświadomić, co jest korzystne dla podtrzymania dobrego stanu zdrowia i zapobiegania chorobom. Ale za realizację tych celów odpowiada każdy z osobna człowiek. Sam podejmuje decyzję, że np. od jutra rzuca palenie tytoniu; kończy z biernym wypoczynkiem, zwiększając istotnie swoją aktywność ruchową; zaczyna racjonalnie się odżywiać czy pracuje nad redukcją stresu. Aktywny udział społeczeństwa jest nieodzownym w osiąganiu poprawy jego zdrowia, zapobiegania i zmniejszenia zachorowalności i umieralności na choroby związane ze stylem życia

W projekcie będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy powiatu. Wszystkie usługi będą świadczone nieodpłatnie.


Więcej znajdziecie TUTAJ

Komentarze
Więcej w Mechanizm norweski, Olecko, Program dla zdrowia, Rekreacja, Starostwo Powiatowe
Nie dość, że pijany, to jeszcze bez uprawnień

Komunikat KPP w Olecku:   Zatrzymany pijany kierujący, który nie posiada prawa jazdy Oleccy policjanci zatrzymali kierującego samochodem osobowym marki...

Zamknij