Seniorzy i młodzi razem. Agnieszka Śnieżyńska pisze o dialogu międzypokoleniowym i o tym, co z tego wynikło

Na czym polega dialog międzypokoleniowy? Jak go prowadzić, by żadna ze stron nie czuła się mniej ważna? Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest w ogóle niewymuszone wspólne działanie dwóch pokoleń?

Próba odpowiedzi na te pytania stała się inspiracją do działań, które są realizowane w Olecku od marca 2017 r. przez Fundację Akademia Radosnej Twórczości, założoną przez Agnieszkę Śnieżyńską. “Pachnie mi koronką – od nitki i haftu do wirtualnych sieci” to międzypokoleniowy projekt, w którym seniorzy i młodzież razem działają na rzecz wspólnego celu. Tytułowa koronka ma w projekcie wiele znaczeń. Dosłownie to precyzyjny splot nici – haft, serweta, część garderoby. Symbolicznie, to też pajęczyna, plątanina losów wielu pokoleń, pięknych i trudnych historii. Owa koronka nie ustaje w czasie. Obejmuje i łączy kolejne pokolenia przychodzące na świat. Na początku projektu spotykaliśmy się, aby poznać się, snuć rodzinne historie i wspólnie śpiewać stare i nowe piosenki. Zaczęliśmy tkać naszą olecka koronkę. Do dalszego plątania nitek wykorzystaliśmy sztukę – teatr, śpiew i muzykę, i od maja wszyscy uczestnicy rozwijali swoje umiejętności podczas cyklicznych warsztatów. Seniorzy i młodzież wspólnie poznawali tajniki technik artystycznych i krok po kroku, nitka po nitce, tworzyli własną olecką międzypokoleniową opowieść. Pod okiem instruktorów uczestnicy sami wymyślali swój spektakl – wybierali pieśni i melodie, budowali scenografię, oddawali się teatralnej improwizacji. Każdy wnosił do przedstawienia część siebie, fragment swojej historii, dając jej w ten sposób nowe życie. Ostatecznie koronka stała się metaforą trwałych więzi opartych na przyjaźni i twórczej aktywności. Nie przesadzę, pisząc, że uczestnicy, młodsi i starsi, naprawdę się polubili, nawzajem poznali, zaczęli wymieniać się wiedzą i umiejętnościami, ale przede wszystkim wspierać. Zbudowali solidny most nad “pokoleniową przepaścią”.

 

Efekty naszej wielomiesięcznej pracy będzie można zobaczyć już niebawem. Zapraszamy na spektakl pt.  “O tym, co zdarzyło się między nami” 21 października (sobota) o godz. 17.00 do teatru agt, w ramach tegorocznej Sztamy. Następnie zagramy jeszcze raz 25 października (środa) o godz. 19.00 w teatrze agt – wstęp wolny. Bądźcie z nami, byśmy mogli wspólnie dokończyć olecką koronkę.

Reżyseria: Agnieszka Śnieżyńska

Instruktorzy: Anna Szafranowska, Anna Wojtecka, Maciej Śnieżyński, Michał Bućwiński

Występują: Zofia Drażba, Danuta Dzietczyk, Krystyna Gulbierz, Leokadia  Piotrowska, Halina Rakus, Grażyna Dzienisiewicz, Aleksandra Wasilewska, Natalia Wasilewska, Małgorzata Jasińska, Gabriela Góralczyk, Roksana Piwek, Natalia Jachimczuk, Gabriela Józefowicz, Adam Gojlik, Mateusz Giero, Czesława Bobran, Halina Bogusz, Zygmunt Bogusz, Barbara Maria Gajdemska, Danuta Gorlewska, Regina Jasińska, Bogusława Kłos, Krystyna Kołodzińska, Helena Kowalewska, Walentyna Makarewicz, Jerzy Szmyt, Zofia Urbanowicz, Janina Zabłocka, Halina Żabicka.

 

Plastycy: Halina Dąbrowska, Alicja Jabłońska, Czesława Jurek, Stanisława Karaś, Izabella Kosińska, Teresa Kudrawiec, Halina Kułakowska, Zofia Kurzynowska, Wiesława Kwiatkowska, Józef Niewiarowski, Teresa Pskowska, Elżbieta Supronowicz, Zofia Urbanowicz, Jadwiga Wiśniewska, Teresa Wojczulewicz, Irena Zaczkiewicz.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury “Mazury Garbate” w Olecku, Fundacją Rozwoju Ziemi Oleckiej, Human LEX Instytut.

Sponsor: Laboratorium Kosmetyczne Joanna Spółka Jawna.

Autorka tekstu: Agnieszka Śnieżyńska.

 

 

Projekt „Pachnie mi koronką – od nitki i haftu do wirtualnych sieci.     Międzypokoleniowy projekt społeczno-artystyczny” współfinansowany jest ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki  Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

 

Komentarze
Więcej w Agnieszka Śnieżyńska, Fundacja Akademia Radosnej Twórczości, kultura, Olecko, Sztama
Mieszkańcy Olecka wybiorą hejnał

Ratusz informuje: Jak będzie brzmiał olecki hejnał? O tym zadecydują mieszkańcy,  głosując  na wybraną kompozycję. Spośród 16 kompozycji, które przeszły...

Zamknij