Burmistrz Karol Sobczak: mamy w Olecko dwa ogniska, ale w sumie to też niewiele wiem

Wczoraj w związku z sytuacją epidemiologiczną w oleckim ratuszu odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięli udział kierownicy wydziałów, przedstawiciele powiatu, jednostek gminnych i oleckiego sanepidu. Rozmawiano o koordynacji działań szczególnie w kontekście nowych rozporządzeń. Burmistrz Karol Sobczak przyznał jednak, że choć w spotkaniu wzięła udział (online) pani dyrektor Powiatowo – Sanitarnej Stacji Epidemiologicznej w Olecku to jego wiedza na temat sytuacji w gminie jest szczątkowa. 

My też niewiele się mogliśmy dowiedzieć – stwierdził Karol Sobczak-Sanepid prowadzi statystyki podając dane na cały powiat i nie rozbijając ich na poszczególne gminy. Nie mogę więc powiedzieć ile osób choruje w Olecku. Mogę za to powiedzieć o dwóch „ogniskach” w szkole. W „Jedynce” koronawirusa stwierdzono u jednej z nauczycielek. W wyniku dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że miała ona kontakt 17 nauczycielami i 7 pracownikami administracyjnymi. Te osoby zostały wysłane na kwarantannę. W piątek 16 października 2020 r. pani dyrektor podjęła decyzję o tak zwanym dniu dyrektorskim. A od poniedziałku szkoła za zgodą sanepidu przeszła na tryb nauczania hybrydowo – zdalny. W „Czwórce” zakażonych było z kolei kilku uczniów. Tyle wiem.

Zapytany o to czy coś mu wiadomo o sytuacji w samym oleckim sanepidzie Karol Sobczak przyznaje się do bezradności: nie mam żadnych oficjalnych informacji. Sanepid z nami nie współpracuje, mam wrażenie jakby celowo skąpił nam informacji. Może to jest świadoma polityka rządowa. Wiem tylko, że olecki sanepid, choć jest zamknięty dla petentów to pracuje 24 godziny na dobę, częściowo prawdopodobnie zdalnie. Ale oni tam naprawdę mają mnóstwo roboty. 

Przy okazji zaznacza, że nieprawdą jest jakoby Urząd Miejskinie pracował, choć przyznaje, że wprowadzono ograniczenia dla petentów, co jednak w obecnej sytuacji wydaje się zrozumiałe. 

Burmistrz nie ma także złudzeń, jeśli chodzi o poprawę sytuacji. –To była kwestia czasu. Ludzie przemieszczają się, podróżują. Mieszkańcy Olecka jeżdżą do Ełku, do Suwałk, pracują tam, uczą się. A wiadomo, jak tam jest. Dużo gorzej niż u nas. Trudno liczyć na poprawę. 

Zapytany o to, co zaleca mieszkańcom OleckaKarol Sobczak odpowiada – zdrowy rozsądek. I jak wiele osób w ostatnim czasie przypomina, żeby zachowywać dystans, nosić maseczki i dezynfekować ręce i zażywać ruchu. Zapytany czy przewidywane jest ponowne zamknięcie Wiewiórczej Ścieżki przyznaje, że nie, choć tego nie wyklucza. 

Wiosną musieliśmy zamknąć Wiewiórczą Ścieżkę, bo takie były obostrzenia. – tłumaczy się Sobczak – Dostawaliśmy sygnały od mieszkańców, ale i od policji, że w jednym czasie gromadzi się na niej dużo osób, że życie towarzyskie z parku z miasta się tam przeniosło i trudno w takich sytuacjach dyskutować czy ktoś zachowuje odpowiedni dystans, czy ma maseczkę itd. W jednym momencie zgromadziło się tam dużo osób, musieliśmy więc reagować. Ale nie chciałbym powtórki sytuacji, bo ruch, szczególnie teraz jest ważny. Dlatego też apeluję, uważajmy na siebie, dbajmy o siebie, ale też ruszajmy się, chodźmy na spacery, łapmy słońca.

Jednocześnie burmistrz deklaruje, że niezależnie od tego czy zalecania rządu się komuś podobają czy nie czy są słuszne czy nie, obowiązkiem władz miasta jest wykonywać je bez zastrzeżeń, co też będzie czynił. Nie ukrywa także, że czeka na dzisiejszą konferencję premiera Morawickiego, a na jutro zaplanował spotkanie z dyrektorami wszystkich placówek oświatowych podlegających pod gminę. Na koniec przyznaje, że czasy nie są łatwe i trudno cokolwiek zaplanować. A jeśli się już coś zaplanuje, to trzeba potem z tego rezygnować. 

Mieliśmy przygotowane piękne obchody Święta Niepodległości, święta wszystkich Polaków, zaplanowaliśmy nawet salwę armatnią, mieliśmy uhonorować lokalne struktury Piłsudczyków. Zawiesiliśmy wszystko, także wydarzenia kulturalne sportowe. – kończy burmistrz Sobczak.

SPRAWDŹ: Ogłoszenia nieruchomości bez pośredników

Według podanych podczas wczorajszego spotkania danych w powiecie oleckim na kwarantannie w dniu wczorajszym przebywało 852 osoby, w tym 38 osób, które wróciły z zagranicy i automatycznie trafiły na kwarantannę. 814 osób objętych było izolacją sanitarną.

Komentarze
Więcej w COVI-19, Karol Sobczak
Rewolucja? Czy Sobczak zjednoczy opozycję i wywróci do góry nogami olecką scenę polityczną?

Dziś (22 grudnia 2017), o godzinie 11.00 rozpocznie się świąteczna sesja Rady Miejskiej i choć niewątpliwie nie zabraknie życzeń, opłatka...

Zamknij