Tydzień Cittaslow na Warmii i Mazurach

Urząd Marszałkowski zaprasza:


Podczas Tygodnia Cittaslow (19-25 września) miasteczka należące do ruchu spod znaku ślimaka przybliżają mieszkańcom ideę miast “dobrej jakości życia”. A że najlepiej edukować przez zabawę i ruch, wiele wydarzeń związanych jest z aktywnym wypoczynkiem. Tydzień Cittaslow wypełnią także festyny, zabawy miejskie oraz koncerty.

 

Tydzień Cittaslow upłynie pod znakiem imprez kulturalnych i plenerowych. Festyn w historycznym centrum miasta w niedzielę (25 września) zorganizuje Lidzbark Warmiński. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Już w piątek o godz. 17.00 na zamku biskupów warmińskich odbędzie się wykład Andrzeja Gołębnika na temat badań archeologicznych w mieście. 

 

Sobotę (25 września) mieszkańcy Dobrego Miasta spędzą aktywnie. Trening biegowy, rajd rowerowy i spływ Łyną rozruszają miasto przed niedzielnym wydarzeniem “Ekotworzenie”. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00. Na starszych i młodszych czekają inscenizacje i pokazy ekologiczne, warsztaty, a nawet parada z afrykańskimi bębnami. Miejscowość ogłosiła też konkurs na tworzenie instrumentu muzycznego z surowców wtórnych. 

 

Weekend zapowiada się ciekawie także w Ornecie. W niedzielę (25 września) w mieście staną stoiska różnorodności. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na pocztówkę Cittaslow i ślimaczy strój. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w animacjach i grze miejskiej, a także posłuchać koncertu. W ramach Tygodnia Cittaslow ogłoszone zostały także konkursy plastyczne i filmowe.

 

Na kulinarne świętowanie Tygodnia Cittaslow zdecydował się Lidzbark. Podczas niedzielnego Święta Kapusty w Dłutowie w gminie Lidzbark nie zabraknie akcentów związanych z Cittaslow – gier, konkursów, występów muzycznych. Najmłodsi mieszkańcy miasta swoje artystyczne talenty rozwiną podczas pleneru malarskiego już w piątek (23 września). Wieczorem tego samego dnia odbędzie się koncert zespołu “Ruch Wolnych Myśli”.

 

Turniej rycerski to sobotnia atrakcja Działdowa. W niedzielę mieszkańcy wsiądą na rowery. Jesienny Rajd Rowerowy rusza o godz. 14.00. Dzieci ucieszy widowisko “Wilk i Zając”. W Lubawie w niedzielę odbędzie się festyn “Witaminowe Cittaslow”. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00. Festyn Cittaslow w niedzielę odbędzie się także w reszelskim amfiteatrze. Tego samego dnia atrakcje dla dzieci przygotowało Centrum Kultury i Aktywności Lokalnych w Bisztynku. 

 

Kawaleryjskie Zakończenie Lata w parku miejskim to z kolei sobotnia propozycja Biskupca. Impreza rozpoczyna się o godz. 11.00 wjazdem kolumny kawaleryjskiej do miasta. Spektakl ognia i światła w wykonaniu grupy Flash Zone zawita do Gołdapi. Impreza odbędzie się w niedzielę. Tego dnia na wyjątkowy koncert finalizujący obchody Tygodnia Cittaslow zaprasza Ryn – wystąpi Jarosław Chojnacki. 

 

W Barczewie Tydzień Cittaslow rozpocznie turniej piłkarski dla najmłodszych “Graj z Feliksem” (24 września). Miasto przygotowało również muzyczną niespodziankę. Będzie to koncert Pawła Izdebskiego (1 października). Koncert odbędzie się w ramach akcji “Oddech Sztuki”. 28 i 29 września odbędą się z kolei warsztaty z malarzem Dieterem Lubczykiem, a w sobotę (1 października) wystawa jego prac. 

 

Tydzień Cittaslow to nowa inicjatywa międzynarodowego stowarzyszenia miast Cittaslow. Służyć ma przybliżeniu mieszkańcom miasteczek idei przyświecających ruchowi Slow, czyli promowania kultury “dobrego życia” i gościnności, dbałości o środowisko i lokalne tradycje. W ostatnich dniach w placówkach edukacyjnych odbywały się lekcje i zajęcia artystyczne dla dzieci ukazujące ważne tematy związane z Cittaslow. 

Komentarze
Więcej w cittaslow, Olsztyn, tydzień miast Cittaslow
Konsultacje w sprawie projektu o współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi

Informacja prasowa: Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ZAPRASZA organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24...

Zamknij