Teatr AGT umarł, ale już mu lepiej. Międzynarodowy Dzień Teatru w Olecku

„Mąż umarł, ale już mu lepiej”, premiera „Ławeczki” reaktywowanego Teatr AGT oraz autorski spektakl Mariusza Marczyka to wszystko będzie można zobaczyć 27 marca w Olecku w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru.

 

Tradycja teatralna w Olecku jest jednym z bardziej zdumiewających zjawisk. Meluzyna, AGT niezapomniane spektakle, kreacje aktorskie i działania performatywne. O teatrze w Olecku pisały poważne fachowe periodyki. Od 1979 roku odbywa się tutaj przegląd teatrów amatorskich Sztama. Regionalny Ośrodek Kultury dysponuje profesjonalną salą teatralną, której mogą nam pozazdrościć pobliskie ośrodki kultury. Teatr w naszym mieście niemal od zawsze miał swoich fanów. Dość powiedzieć, że w czasie zeszłorocznej Sztamy sala AGT pękała w szwach, a w czasie pokazu przedstawienia „Mąż umarł, ale już mu lepiej”, oleckiej grupy Teatr 6 i pół niektórzy widzowie siedzieli niemal na scenie.

 

Kolejne pokolenia mieszkańców miasta tworzą teatralną kulturę i zapisują nowe rozdziały w teatralnej historii miasta. W ramach Regionalnego Ośrodka Kultury działa kilka grup, które próbują wypowiedzieć się w różnych, często zupełnie odległych formach teatralnego języka. Jest wspomniany Teatr 6 i pół, grupa Amalgat, „Łatwopalni”, Dziecięca Grupa Teatralna Snac.

 

Roman Karsztun instruktor teatralny w ROK zaznacza, że łatwo nie jest. – Teatr 6 i pół liczy 11 osób. Są wśród nich osoby z Olecka, Wieliczek, Jasiek. Nauczyciele, studenci, ochroniarz, emerytka. Ludzie różnych profesji, w różnym wieku, ale wszyscy od mniej więcej 3 lat chcą „bawić się” w teatr – przyznaje. – Próby staramy się przeprowadzać dwa razy w tygodniu. We wtorki i czwartki. Ale bardzo trudno w jednym terminie zebrać wszystkich. Chcielibyśmy na przykład pokazać „Męża..” w innych miastach. Z pewnością moglibyśmy liczyć na zaproszenia różnych ośrodków. Ale za każdym razem to jest dość trudne logistycznie przedsięwzięcie. Być może jednak już niedługo uda się nam jednak pokazać „Męża…”, gdzieś poza Oleckiem – dodaje Roman Karsztun.

 

Nic dziwnego, że prace nad jednym spektakle trwają często ponad rok. W tej chwili zespół przygotowuje premierę kolejnej sztuki autorki „Mąż umarł, ale już mu lepiej”, ale efekty prób będziemy mogli zobaczyć dopiero wiosną przyszłego roku. W planach także znakomita kryminalna historia „Upiór w kuchni” – jedna ze sztandarowych pozycji legendarnego Teatru Sensacji „Kobra”.

 

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru będziemy mogli po raz kolejny zobaczyć zabawne i już niemal kultowe przedstawienie „Mąż umarł, ale już mu lepiej”. Ale z pewnością wydarzeniem będzie premiera „Ławeczki” Aleksandra Gelmana. To niezwykle popularna i często grana w Polsce sztuka. Z pewnością w interpretacji Agnieszki Popczyńskiej i Janusza Klimaszewskiego (reż. Roman Karsztun) podbije serca także oleckiej publiczności. Warto jednak zauważyć, że premiera sztuki jest jednocześnie wskrzeszeniem legendarnego teatru AGT. Podobno na tym się nie skończy i już wkrótce możemy spodziewać się kolejnych premier pod szyldem AGT. To znakomity prezent dla wszystkich miłośników teatru w Olecku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

 

Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, sala kina „Mazur”. Bilety w cenie 15 zł.

 

godz. 17.00 – „Ławeczka” – premiera, Teatr AGT

 

godz. 18.30 – „Mąż umarł, ale już mu lepiej” – Teatr 6 i pół

 

godz. 20.00 – „Spóźniona miłość, czyli wyznania starego belfra” – Polska scena RODE

Komentarze
Więcej w kultura, Olecko, ROK, Teatr, Teatr "6 i pół"
Bitwa na głosy. Szczęśliwe liczby tygodnia – 3 i 7220

Dziś drużyna Janusza Panasewicza rozpoczęła próby do trzeciego odcinka „Bitwy na głosy". Zespół w komplecie i w dobrych humorach zebrał...

Zamknij