Olecka policja apeluje, przestrzega i życzy spokojnych i bezpiecznych świąt

Olecka policja apeluje, przestrzega i życzy spokojnych i bezpiecznych świąt
5 (100%) 1 głosów

Komunikat KPP w Olecku:

 

Święta Wielkanocne to szczególny okres. Gorączka przygotowań, a następnie wyjazdy  i spotkania z rodziną sprzyjają, że zapominamy o najważniejszym: naszym bezpieczeństwie. Aby te święta upłynęły w miłej i spokojnej atmosferze oleccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

Pośpiech, roztargnienie i natłok obowiązków związanych z przygotowaniem do świąt jest świetną okazją dla przestępców. Często rozkojarzeni, zabiegani ludzie stają się ofiarami kradzieży, napadów czy zdarzeń komunikacyjnych, które często sami powodują. W związku z tym apelujemy, aby w miejscach zatoczonych – sklepach czy targach zachować ostrożność. Nie trzymajmy pieniędzy, dokumentów w tylnich kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtki czy płaszcza. Złodzieje wykorzystując tłok mają ułatwione zdanie i niepostrzeżenie nas okradają. Zwracajmy również uwagę na torby, plecaki. Nie pozostawiajmy ich bez opieki.

Wybierając pieniądze z bankomatów pamiętajmy, aby zakryć wpisywany PIN oraz nie wybierać bankomatów zlokalizowanych w odosobnionych miejscach. Pobrane zaś większe sumy pieniędzy rozdzielmy w różne miejsca, aby jak już dojdzie do kradzieży nie stracić całej kwoty.

Wielu z nas zapewne wybierze się na święta do swoich bliskich. Przed takim wyjazdem pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, czy woda, gaz są zakręcone. Nie stwarzajmy dogodnych warunków dla ewentualnych złodziei. Jeśli mamy taką możliwość poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na mieszkanie podczas naszej nieobecności.

W drodze do swoich bliskich również musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Przed wyjazdem sprawdźmy swoje auta, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy także o zasadzie, że wolniej znaczy bezpieczniej oraz o stosowaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach.

Policjanci pełniący służbę na drogach w okresie świątecznym będą również zwracali szczególną uwagę na nietrzeźwych kierujących i eliminowali ich z ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks.  

Warto także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszego pojazdu. Nie zostawiajmy go w niedozwolonych miejscach, nie pozostawiajmy bagażu i innych wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu wewnątrz samochodu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą

Oleccy policjanci zwracają również uwagę na niewłaściwe obchodzenie zwyczajów wielkanocnych, a przede wszystkim „lanego poniedziałku”. Przypominamy, że „śmigus-dyngus” to tradycja polewania wodą w granicach rozsądku, zachowując umiar i kulturę. Niedopuszczalne jest polewanie przechodniów wodą wbrew ich woli, wylewanie z budynków na przechodniów nadmiernych ilości wody czy rzucanie z mostów, wiaduktów na przejeżdżające pojazdy worków wypełnionych wodą. W sytuacjach, gdzie zachowanie takich osób będzie zagrażać bezpieczeństwu innych, policjanci będą wyciągać konsekwencje prawne.

Wspólnie zadbajmy, aby tegoroczne święta były spokojne i bezpieczne. Osoby przebywające na terenie naszego powiatu zawsze mogą liczyć na pomoc policjantów. Prosimy również o zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów mogących przyczynić się do zapewnienia nam wszystkim szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Zdrowych, spokojnych i oczywiście bezpiecznych Świąt Wielkanocnych życzy kierownictwo, funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Olecku.

Komentarze
Więcej w KPP w Olecku, Olecko
A może Olecko jest nie tylko miastem sportu?

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbędzie...


Zamknij