Ave, Mirosław Czyżykiewicz i Kameleon. Koncert barda w Olecku

W sobotę 22 lutego 2014 r. w sali kina Mazur odbędzie się koncert Mirosława Czyżykiewicza z zespołem Kameleon. Bilety w cenie 40 zł. w sprzedaży od 17 lutego. Ave!

 

Mirosław Czyżykiewicz jest kultowym artystą w kręgach piosenki literackiej. Z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz. Biografia Mirosława Czyżykiewicza jest bardzo bogata, warto wymienić tu chociażby nagrody na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA), nagrodę im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także szereg wspaniałych, niezapomnianych koncertów na festiwalach, przeglądach, w audycjach radiowych. Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena.


Czyżykiewicz śpiewa swoje utwory oraz wiersze Josifa Brodskiego, którym jest zafascynowany. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, gdzie jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. Jego teksty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Ten artysta słowami potrafi oddać to, na co wielu z nas często nie znajduje własnych słów. Nadaje kształt emocjom, które możemy odnaleźć w każdej codzienności.


O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży. Tę siłę interpretacyjną i sceniczną wiarygodność wspierają mocno dwaj instrumentaliści towarzyszący wokaliście. Obok Czyżykiewicza pojawią się więc przede wszystkim Hadrian Filip Tabęcki – obsługujący liczne instrumenty klawiszowe. To artysta dobrze znany na muzycznym rynku, nie tylko na scenie piosenki poetyckiej, kompozytor, aranżer, świetny instrumentalista. Z niezwykłym, intuicyjnym wręcz, wyczuciem potrafi współpracować z Czyżykiewiczem, reagując natychmiast na wszelkie zwroty w utworach, często niełatwych do zagrania. Skład uzupełnia Mariusz Jeka na klarnecie i klarnecie basowym, dodając muzyce pięknych barw – czasem jazzujących, czasem klasycyzujących, czasem prowadząc w jeszcze innych kierunkach. Koncert poprowadzi poeta i eseista Wojciech Kass – stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowany nagrodą “Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2004), Nagrodą “Otoczaka” za Wiry i sny, najlepszy tomik poetycki (2009), brązowym medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis” (2007), “Sopocką muzą” – nagrodą prezydenta Sopotu (2011).
“Czyżykiewicz należy do niewielkiej części rodziny artystów, która nie odcina kuponów od tego, co już w sztuce dokonała, co zostało przez rynek wchłonięte i oswojone, przeciwnie, stara się wciąż być w drodze, rozglądać się i poszukiwać, snuć własną opowieść. Nie szkodzi, że tej opowieści służą wiersze innych poetów, zaprzyjaźniał się z nimi dostatecznie długo, aby mógł je ukochać jak swoje, nadać muzyczny kontur i zatrzymać w nim swój metafizyczny oraz artystyczny gest.” (Wojciech Kass)


Koncert Mirosława Czyżykiewicza wraz z zespołem Kameleon w składzie kameralnym TRIO – Olecko, 22 lutego, godz. 20:30, sala kina Mazur Bilety – 40 zł, sprzedaż od 17.02.2014 r. w kasie ROK.Komentarze
Więcej w Kameleon, Koncert, kultura, Mirosław Czyżykiewicz, Olecko, Poezja śpiewana
“Nazywam się Miliard”. Olecko znów zatańczy przeciwko przemocy wobec kobiet

14 lutego 2013 r. (w Walentynki, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisk) ...

Zamknij